Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik kojarzony jest zwykle z burzą hormonów w okresie dojrzewania. I owszem, hormony mają tutaj kluczową rolę. Odpowiadają za nadmierną aktywność gruczołów łojowych, a co za tym idzie – produkcję łoju. Do tego dochodzi zwiększone rogowacenie naskórka i mamy idealne środowisko dla beztlenowych bakterii powodujących trądzik. Jakie mogą być inne przyczyny?

 • Nieodpowiednia pielęgnacja – m.in. stosowanie kosmetyków komedogennych, zbyt agresywnych dla skóry czy niedokładne oczyszczanie skóry. Warto pamiętać, że oczyszczanie nie dotyczy tylko pozbycia się makijażu. Na twojej skórze przez cały dzień gromadzi się pot, sebum i złuszczony naskórek!
 • Makijaż, który nie pozwala skórze oddychać. Zbyt ciężkie podkłady stosowane codziennie również mają wpływ na powstawanie pryszczy.
 • Dieta – to temat kontrowersyjny. Jedni uważają, że ma ogromny wpływ na wygląd skóry, inni – niekoniecznie. Musisz wiedzieć, że zdrowa, zbilansowana dieta na pewno „nakarmi” twoją skórę od środka i zadba o jej wygląd zewnętrzny. Obecnie powstało wiele badań na temat korelacji spożywania cukru oraz laktozy. Produkcja żywności również pozostawia sporo do życzenia. Sztuczne barwniki, konserwanty, antybiotyki i hormony to tylko nieliczne z całej puli szkodliwych składników tam dodawanych.
 • Stresu w życiu nie unikniemy, ale warto starać się z nim walczyć. W twojej skórze znajdują się bowiem receptory, które na nadmierne wydzielanie hormonów stresowych reagują zwiększoną produkcją łoju. I koło się zamyka.

Rodzaje trądziku

Aby szybko pozbyć się pryszczy, musisz wiedzieć, z jakim typem masz do czynienia. Wyróżniamy kilka odmian trądziku:

 • zaskórnikowy, 
 • grudkowo-krostkowy,
 • guzkowo-cystowy,
 • bliznowcowy. 
jak szybko pozbyć się pryszcza - rodzaje trądziku

Często jest tak, że u jednej osoby występuje kilka typów trądziku jednocześnie. Ważne, aby je rozpoznać, co pozwoli podjąć odpowiednie kroki do ich zniwelowania. Występowanie tej dermatozy może mieć również związek z trybem życia jaki prowadzisz. Tutaj możemy wyróżnić:

 • trądzik polekowy,
 • trądzik zawodowy,
 • trądzik samouszkadzający.
Zobacz też:
Paznokcie świąteczne – wspaniały sposób na dopełnienie odświętnej stylizacji!

Najlepsze domowe sposoby na trądzik

Trądzik jest chorobą, więc jego leczenie najlepiej konsultować z lekarzem dermatologiem. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sam znaleźć skutecznego sposobu na pryszcze w domowym zaciszu. Zastanów się nad swoim trybem życia. Brzmi banalnie, ale, jak już wiesz, ma ono kolosalny wpływ na stan cery. Zadbaj o regularną zmianę ręczników i pościeli. Zmodyfikuj swoją pielęgnację oraz przyjrzyj się produktom do makijażu. Jedz dużo warzyw i owoców oraz pij min. 2 l wody dziennie.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

W kosmetykach szukaj składników o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, łagodzącym, złuszczającym. Oto niektóre z nich.

jak szybko pozbyć się pryszcza - pielęgnacja skóry trądzikowej
 1. Olejek z drzewa herbacianego to szybki sposób na pryszcza. Aplikuj ostrożnie za pomocą patyczka kosmetycznego, tylko na miejsce chorobowo zmienione. Właściwości drzewa herbacianego są znane od wieków. Jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyseptyczne wykorzystywane jest w przypadku większości chorób grzybiczych skóry, trądziku czy oparzeń.
 2. Cynk może zadziałać doraźnie w formie pasty cynkowej, gdy chcesz szybko pozbyć się pryszcza podskórnego. Obecność tego pierwiastka w kosmetykach odpowiada za ich antyseptyczność. Oznacza to, że preparat chroni skórę przed działaniem bakterii chorobotwórczych. 
 3. Naturalna glinka kosmetyczna, najczęściej zielona. Oczyszcza problematyczną skórę z toksyn, działa zabliźniająco, bakteriobójczo. Świetnie sprawdzi się również nieco delikatniejsza, glinka biała (kaolin), zalecana do nieco wrażliwszej cery. 

Pamiętaj o wszystkich etapach pielęgnacji. Zwróć szczególną uwagę na demakijaż. Niedokładne umycie skóry spowoduje namnażanie się bakterii oraz zablokuje drogę składnikom aktywnym.