Skóra człowieka nie jest nieskazitelnie gładka. Na całej jej powierzchni znajdują się m.in. ujścia gruczołów łojowych, które wraz z wiekiem powiększają się. Wągry na nosie są nie tylko problemem osób w wieku dojrzewania, kiedy to na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zwiększonego wydzielania sebum. Zaskórniki są łagodną, niezapalną zmianą trądzikową. Najczęściej występują w miejscach, w których naturalnie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych – tzw. okolicach łojotokowych. Jest to problematyczna strefa T (czyli czoło, nos i broda), ale także policzki, klatka piersiowa i plecy.
Skąd się biorą wągry na nosie? Przyczyny powstawania zaskórników
Zaskórniki na twarzy powstają na skutek nieprawidłowego rogowacenia skóry i nadmiernego wydzielania sebum przez skórę. Wyróżniamy ich dwie postacie – zamknięte i otwarte. W wyniku nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów powstaje twardy czop, który uniemożliwia wydostawanie się nadmiaru łoju. Z biegiem czasu czop staje się coraz większy, bardziej zbity oraz wypełniony białawą masą. Mowa wtedy o zaskórnikach zamkniętych. Szczególnie dobrze widoczne są po naciągnięciu skóry.
Zaskórnik otwarty powstaje z zamkniętego, któryma postać czarnej kropki. Jego kolor wynika z melaniny (barwnika skóry), która ciemnieje pod wpływem lipidów i tlenu w powietrzu. Zaskórniki otwarte wypełnione są nie tylko łojem, ale również bakteriami i martwymi komórkami naskórka i mogą prowadzić do rozwoju typowego trądziku oraz innych zmian zapalnych.
Jakie są tego przyczyny? Oprócz cery tłustej i trądzikowej oraz czynników genetycznych powstawaniu wągrów i nieestetycznych zmian skórnych sprzyja:
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – pudrów, „zapychających” podkładów, nieodpowiednich kremów, produktów oleistych;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy – zapominanie o zmyciu makijażu, dokładnym oczyszczeniu skóry przed snem, np. pianką lub tonikiem;
- zanieczyszczenia – dym papierosowy, smog;
- spożywanie wysoko przetworzonej żywności, bogatej w cukry proste i węglowodany;
- niedobory witaminy A, B, C;
- przewlekły stres;
- zmiany hormonalne;
- wysoka temperatura i wilgotność powietrza.
Jak pozbyć się zaskórników z nosa? Sposoby oczyszczania skóry twarzy. Peeling czy wyciskanie?
Pamiętaj, że samodzielne usuwanie wągrów z nosa w domu nie jest dobrym rozwiązaniem. Możesz tylko pogorszyć sytuację i doprowadzić do stanu zapalnego, powstania blizn lub przebarwień. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do profesjonalisty. W wyspecjalizowanych gabinetach dostępnych jest wiele skutecznych zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych.
Manualne oczyszczanie twarzy
Jedną z podstawowych metod jest oczyszczanie manualne. W przeciwieństwie do samodzielnego wyciskania czarnych wągrów kosmetyczka zadba o stuprocentowe bezpieczeństwo i higienę podczas zabiegu. Jest to niedrogi, ale bardzo skuteczny i sprawdzony zabieg. Może być połączony z przyjemnym masażem twarzy, jak również nałożeniem dopasowanej do naszego typu skóry maseczki i kremu. Kolejnym dobrym sposobem jest mikrodermabrazja. Polega ona na mechanicznym złuszczaniu naskórka, co skutecznie oczyszcza i rozświetla cerę.
Peelingi chemiczne
W walce z wągrami pomocne będą również peelingi chemiczne z użyciem na przykład kwasu glikolowego, mlekowego, migdałowego oraz salicylowego. Nie tylko odblokowują zatkane pory, ale również zwężają je, zmniejszając nadmiar sebum, działają złuszczająco i przeciwzapalnie. Wybór odpowiedniego kwasu zależy od indywidualnych potrzeb i stanu skóry.
Darsonwalizacja
W usuwaniu wągrów zastosowanie ma również darsonwalizacja (mikroprądy D’arsonvala). Urządzenie po kontakcie końcówki ze skórą wytwarza ozon, który jest całkowicie bezpieczny. Zabieg działa bakteriobójczo, ujędrnia i wygładza skórę, poprawia jej ukrwienie, stymuluje złuszczanie martwego naskórka oraz hamuje produkcję sebum.
Oksybrazja
Wiele salonów oferuje również oksybrazję jako skuteczny sposób na wągry na nosie. Jest to wodno-tlenowy peeling, który polecany jest osobom nawet o wrażliwej skórze. Może być również stosowany u kobiet w ciąży. Łagodnie oczyszcza twarz, zwęża rozszerzone pory skóry, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi objawy trądziku oraz przywraca skórze blask. Może również pomóc w niwelowaniu blizn potrądzikowych i przebarwień. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
Peeling kawitacyjny
Kolejnym skutecznym zabiegiem na oczyszczanie skóry jest peeling kawitacyjny. Polega on na użyciu fal dźwiękowych, które „rozbijają” zanieczyszczenia na twarzy i oczyszczają wnętrze mieszków włosowych. Może być również z powodzeniem stosowany u osób z wrażliwą skórą i cerą naczynkową.
Osobom, które oprócz zaskórników na nosie zmagają się ze zmarszczkami i innymi objawami starzenia się skóry, kosmetolog lub lekarz dermatolog może zalecić wykonanie mezoterapii igłowej. Skóra po iniekcji substancjami leczniczymi już po pierwszym zabiegu staje się wyraźnie odżywiona, bardziej napięta oraz wyraźnie oczyszczona.
Usuwanie wągrów – jak szybko usunąć zaskórniki z nosa? Jaka pielęgnacja skóry ze skłonnością do ich powstawania?
Skóra ze skłonnościami do powstawania zaskórników wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji twarzy, ponieważ zaskórniki często nawracają. Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry – rano, w trakcie dnia, np. po treningu, oraz przed snem. Nie zapominaj również o demakijażu. Nie używaj mydła oraz kosmetyków, które zawierają wysuszające składniki np. etanol – jedynie wysuszy i podrażni twoją skórę. Lepiej zdecyduj się na delikatną myjącą piankę lub przeznaczoną do twojej cery emulsję.
Dobrym krokiem pielęgnacyjnym będzie również stosowanie dwa razy w tygodniu oczyszczania – chemicznego lub enzymatycznego oraz nakładanie maseczek na wągry na bazie glinki lub używanie specjalnych plastrów, które pomogą odetkać ujścia mieszków włosowych. Peelingi zaś pomogą pozbyć się zrogowaciałego, martwego naskórka. Po dokładnym oczyszczaniu czas na nawilżanie.
Wśród młodych osób popularnym przekonaniem jest, że skóra przetłuszczająca się nie potrzebuje nawilżenia. Nic bardziej mylnego. Wybieraj odpowiednie dla twojej skóry kremy – lekkie, beztłuszczowe, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i matującym. Wiele składników charakteryzuje się takim działaniem – między innymi cynk, czarne błoto, siarka oraz olejek z drzewa herbacianego. Dokładnie czytaj składy kupowanych kosmetyków. Nie wszystkie środki pielęgnacyjne polecane skórze trądzikowej i z wągrami będą odpowiednie. Unikaj szczególnie tych zawierających konserwanty oraz substancje zapachowe mogące podrażnić twoją skórę. Pamiętaj również o nakładaniu kremu codziennie rano pod makijaż, aby nie dopuścić do wysuszenia skóry.
Jeśli jednak oczyszczanie i odpowiednia pielęgnacja twojej skóry nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się ze swoim skórnym problemem do dermatologa. Lekarz może zalecić kurację miejscową z antybiotykiem lub retinoidami, a w bardziej nasilonych postaciach – leczenie ogólne.
Domowe sposoby na wągry na twarzy
Oprócz dokładnej codziennej pielęgnacji swoją walkę możesz wspomóc, stosując produkty, które już posiadasz w swoim domu. Dobre rezultaty przynieść może miejscowe stosowanie maści cynkowej, ichtiolowej oraz olejku z drzewa herbacianego. Jeśli nie masz wrażliwej cery, możesz wypróbować również maseczkę z sody oczyszczonej. Wymieszanej wodę i sodę oczyszczoną w równych ilościach, a następnie nałóż na skórę na maksymalnie 10 minut. Taka domowa maska działa nie tylko antybakteryjnie, ale również rozjaśniająco.
Kolejnym sprawdzonym sposobem na czarne kropki na nosie są kąpiele parowe, nazywane potocznie „parówkami”. Warto dodać do nich zioła takie jak rumianek, szałwię lub lipę. Wystarczy wypełnić miskę gorącą wodą i nachylić twarz nad unoszącą się aromatyczną parą wodną. Taki zabieg pomoże odblokować zatkane pory i poprawi ukrwienie skóry.
Wągry na twarzy a dieta
W walce z zaskórnikami i pomogą nie tylko specjalistyczne kosmetyki i zabiegi, ale również dieta. U osób z trądzikiem i zaskórnikami powinna być tak zbilansowana, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, wspomóc regenerację skórę oraz zapobiegać powstawaniu wyprysków. Ważną rolę pełnią kwasy tłuszczowe omega–3 i omega–6. Badania wykazują, iż ich niedobór może powodować zmniejszoną płynność sebum, prowadzić do zaburzeń rogowacenia skóry, a jednocześnie do powstawania zaskórników. W dużych ilościach znajdują się między innymi w rybach morskich.
Warto również zwrócić uwagę na ilość spożywanych węglowodanów i cukrów prostych. Spożywanie produktów z wysokim indeksem glikemicznym może przyczyniać się do występowania problemów skórnych. Unikaj więc produktów zawierających wiele cukrów prostych, wysokoprzetworzonej żywności i posiłków typu fast food. Istnieje również związek między trądzikiem, zaskórnikami a produktami mlecznymi – ich spożywanie może prowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Bibliografia:
http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/Prace+licencjackie+i+magisterskie/Praca+licencjacka.pdf
http://www.derma-news.pl/images/com_arismartbook/download/61/Ekspert_nr_2007_7.pdf
https://www.researchgate.net/publication/341644873_TRADZIK_POSPOLITY_-_ETIOLOGIA_KLASYFIKACJA_LECZENIE/fulltext/5ecd0bb74585158592bc0ba6/TRADZIK-POSPOLITY-ETIOLOGIA-KLASYFIKACJA-LECZENIE.pdf
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/11/Farmacja_2_2016_03.pdf