Pielęgnacja cery trądzikowej odgrywa ogromne znaczenie w zwalczaniu problemu trądziku. Systematycznie przeprowadzana przy użyciu odpowiednich produktów, zawierających składniki dopasowane do specyficznych problemów skóry trądzikowej jest w stanie w realny sposób ograniczyć widoczność zmian i ograniczyć ich ilość, a tym samym poprawić ogólny wygląd cery. Choć jest ona jedynie jedną z metod walki z trądzikiem tuż obok leczenia dermatologicznego oraz zdrowej, zbilansowanej diety w żadnym wypadku nie można bagatelizować jej znaczenia. Pora zatem dowiedzieć się jak powinna przebiegać pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku.

Cera trądzikowa – pielęgnacja codzienna

Pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn, podobnie jak i u kobiet powinna opierać się przede wszystkim na starannym oczyszczaniu skóry twarzy, które ma na celu nie tylko oczyszczenie jej powierzchni z różnego rodzaju zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu całego dnia, ale też odblokowania porów, co pomaga ograniczyć powstawanie zmian skórnych. Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej musi więc uwzględniać etap oczyszczania, do którego najlepiej wykorzystać żele i pianki myjące dedykowane cerze trądzikowej.

Powinny być to preparaty skuteczne w zakresie oczyszczania, a przy tym łagodne w swoim działaniu. Używanie zbyt silnych, wręcz drażniących produktów może bowiem przyczyniać się do podrażnienia skóry, która zareaguje na ich obecność uaktywnieniem do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Konsekwencją tej sytuacji może stać się produkowana przez nie nadmierna ilość sebum, które zalegając, zwłaszcza u ujścia owych gruczołów może doprowadzić do ich zatkania i w rezultacie przyczyniać się do powstawania zmian skórnych.

Preparaty myjące przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej nie powinny też zawierać składników nadmiernie przesuszających skórę. W tym przypadku reakcja obronna skóry na ich działanie będzie dokładnie taka sama, jak miało to miejsce w przypadku czynników drażniących. Używając tego rodzaju produktów na co dzień może okazać się, że w efekcie zamiast redukcji ilości produkowanego sebum, na powierzchni skóry zalega go zdecydowanie więcej, niż miało to miejsce przed rozpoczęciem pielęgnacji.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej to nie tylko oczyszczanie, ale też zapewnienie skórze odpowiedniej ilości nawilżenia i składników odżywczych. To bardzo istotny element prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej, którego znaczenie osoby ją posiadające bagatelizują. Tymczasem niewystarczający poziom nawilżenia oraz odżywienia skóry przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. Dzieje się tak dlatego, że nadmiernie przesuszona skóra próbuje wzmocnić swoją naturalną barierę ochronną w postaci płaszcza lipidowego. Aby cel ten mógł zostać zrealizowany gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie produkować sebum, które gromadząc się w nadmiernych ilościach na powierzchni skóry nie tylko blokuje pory, ale też staje się pożywką i siedliskiem bakterii. To z kolei wzmaga ilość pojawiających się zmian skórnych, którym często w wyniku działania bakterii towarzyszy stan zapalny.

Zobacz też:
Które kosmetyki do pielęgnacji twarzy są naprawdę skuteczne? 5 pozycji wartych uwagi

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry trądzikowej to często popełniany w pielęgnacji błąd, który potęguje problem trądziku i jego następstwa. W dużej mierze wynika on z nieświadomości, która skutkuje tym, że osoby borykające się z trądzikiem do codziennej pielęgnacji skóry wybierają kremy o właściwościach silnie matujących i ograniczających działanie gruczołów łojowych, a także złuszczających sugerując się tym, że nadmierne nawilżenie skóry twarzy może przyczyniać się do pojawiania się zmian trądzikowych. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Nawilżanie skóry trądzikowej jest bardzo ważne nie tylko dla zachowania jej dobrej kondycji, ale też ograniczenia pojawiania się na skórze pryszczy i ropnych krost.

Pielęgnacja cery trądzikowej i jej tajniki

Pielęgnacja cery trądzikowej nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do codziennych zabiegów, polegających na oczyszczeniu skóry twarzy i zastosowaniu odpowiednio dopasowanego do potrzeb skóry kremu. Aby w realny sposób poprawić kondycję skóry, codzienną pielęgnację należy rozszerzyć o produkty o bardziej skoncentrowanym działaniu. Jednym z nich jest peeling. To produkt przeznaczony do głębokiego oczyszczania skóry, który pomaga złuszczyć obumarłe komórki naskórka i dogłębnie oczyścić pory. Jego zastosowanie ma podwójne znaczenie.

Z jednej strony pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i ograniczyć namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne w obrębie zmian skórnych. Z drugiej zaś dogłębne oczyszczenie skóry ułatwia wnikanie w jej głębsze partie składników zawartych w produktach stosowanych na kolejnych etapach pielęgnacji, co pozwala wzmocnić ich działanie. Dlatego też warto po jego zastosowaniu nałożyć na skórę serum lub maskę bogatą w składniki odżywcze. Aby peeling mógł we właściwy sposób wpłynąć na kondycję skóry należy stosować go nie częściej niż 1 – 2 razy w tygodniu.  

Pielęgnację cery trądzikowej w zaciszu domowej łazienki warto rozszerzyć o profesjonalne zabiegi kosmetyczne, wykonywane przez kosmetologów. Nie można zapominać też o znaczeniu zdrowej diety w zakresie redukcji trądziku. Niewłaściwa, obfitująca w ostre przyprawy, żywność wysoko przetworzoną oraz słodkie przekąski będzie nasilać występowanie zmian trądzikowych.

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna polegać na codziennym oczyszczaniu skóry i stosowaniu odpowiednich produktów nawilżających i odżywczych dedykowanych jej specjalnym zabiegom. Jej uzupełnieniem powinny stać się profesjonalne zabiegi kosmetyczne oraz zdrowa dieta. Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2022