Olej kokosowy jest składnikiem o stałej konsystencji, występującym w kolorze mlecznej bieli. Wiele osób ceni go za to, że daje sporo możliwości podczas przygotowywania posiłków. Znajduje również swoje miejsce w codziennej pielęgnacji, a jego zastosowanie w tym zakresie jest bardzo szerokie. Olej kokosowy przez wielu uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Jego ogromną zaletą jest również konsystencja.
Olej kokosowy – właściwości
Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu orzecha palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, a po podgrzaniu lub pod wpływem ciepła dłoni staje się płynny. Stosowany do pielęgnacji olej kokosowy:
- nawilża skórę i włosy;
- działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie;
- delikatnie łagodzi ból związany z podrażnieniami na skórze;
- regeneruje skórę;
- wspomaga wzrost włosa;
- ujędrnia cerę i spłyca zmarszczki;
- wygładza skórę i włosy.
Co zawiera olej kokosowy?
Za powyższe dobroczynne właściwości oleju kokosowego odpowiadają substancje takie jak:
- kwas laurynowy;
- kwas kaprylowy;
- kwas kaprynowy;
- kwas linolowy;
- kwas oleinowy;
- polifenole.
Olej kokosowy – zastosowanie
Ze względu na wymienione powyżej właściwości oleju kokosowego, jest on bardzo ceniony w dziedzinie pielęgnacji. Można go więc znaleźć w składzie wielu kosmetyków. Olej kokosowy może być stosowany samodzielnie, ale też wzbogacony innymi produktami. Na jego bazie przygotowuje się maski i odżywki do włosów, balsamy, kremy i maści, a nawet domową pastę do zębów oraz antyperspirant.
Olej kokosowy na włosy
Ze względu na właściwości nawilżające, olej kokosowy aplikowany na włosy może być z stosowany w formie kosmetyku zmywalnego. Ma tłustą konsystencję, dlatego wymaga emulgacji, na przykład odżywką. Najlepiej sprawdzi się do tzw. olejowania włosów.
Olejowanie olejem kokosowym a typ włosów
Aby olej kokosowy działał dobroczynnie na włosy, najlepiej stosować go zgodnie z ich porowatością. Zawiera on przewagę kwasów tłuszczowych nasyconych, a więc najbardziej na jego użyciu skorzystają osoby o włosach niskoporowatych. Zanim zastosujesz olej kokosowy, sprawdź ten parametr w odniesieniu do własnej fryzury.
Jak olejować włosy olejem kokosowym?
Olej kokosowy na włosy można zastosować na kilka sposobów. Jednym z nich jest aplikacja oleju bezpośrednio na suche włosy. Wówczas tworzy on warstwę ochronną. Należy pozostawić go na około pół godziny, a po upływie tego czasu – zmyć. Do zmywania oleju lepiej sprawdzi się odżywka lub maska zamiast szamponu.
Innym sposobem jest olejowanie na mokro. Aby jednak włosy maksymalnie skorzystały z zabiegu, można dodać do szklanki wody łyżkę miodu i dokładnie wymieszać. Taką mieszankę należy nałożyć na włosy przed olejowaniem, najlepiej za pomocą dłoni lub atomizera.
Jeszcze innym sposobem olejowania włosów olejem kokosowym może być wykorzystanie dobrej jakości odżywki. Należy delikatnie zmoczyć fryzurę, nałożyć na nią maskę lub odżywkę, a następnie przejść do olejowania. W ten sposób włosy skorzystają nie tylko z właściwości oleju, ale również substancji zawartych w odżywce.
Olej kokosowy dla wrażliwej skóry głowy
Wrażliwa skóra głowy to bardzo nieprzyjemny i często bolesny problem. Wykorzystując olej kokosowy, możesz przeprowadzić w domu kurację, która łagodzi ból, swędzenie i pieczenie. Wystarczy wykonać bardzo delikatny masaż skóry głowy z użyciem oleju kokosowego. Osoby, których włosy mają skłonność do przetłuszczania się, taką kurację powinny zaplanować w czasie wolnym, aby mieć możliwość dokładnego zmycia oleju z włosów i skóry głowy.
Olej kokosowy do ujarzmienia puszących się włosów
Elektryzujące się, puszące i niesforne końcówki skutecznie psują efekt nawet najpiękniejszej fryzury. Jeśli masz olej kokosowy w domu, rozwiązanie tej sytuacji jest banalnie proste! Wystarczy jego odrobinę dobrze wmasować w dłonie, a następnie delikatnie przeczesać palcami końcówki. Nie przesadzaj z ilością specyfiku i nie dotykaj pasm przy skórze głowy, aby nie przetłuścić włosów.
Olej kokosowy na twarz
Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji twarzy jest bardzo szerokie i niezwykle przyjemne. Ze względu na silnie nawilżające właściwości tej substancji, stan skóry w dość krótkim czasie znacząco się poprawia. Cera staje się napięta, gładka i delikatna w dotyku, a niedoskonałości znikają z jej powierzchni.
Krem do twarzy z oleju kokosowego
Ze względu na tłustą konsystencję, olej kokosowy jako krem najlepiej stosować wieczorem, przed pójściem spać. Niewielką ilość oleju należy rozprowadzić w dłoniach, a następnie równomiernie nałożyć na skórę twarzy oraz szyi i pozostawić. Rano trzeba dokładnie oczyścić twarz z pozostałości substancji. Do takiego domowego kremu można dodać również inne produkty, które wzbogacą codzienną pielęgnację.
Krem pod oczy z oleju kokosowego
Dokładnie w taki sam sposób można przygotować krem pod oczy. Taka kuracja sprawdzi się dla pań, które nie chcą stosować oleju kokosowego na całą twarz ze względu na jego tłustą konsystencję. Podczas aplikacji można również delikatnie nałożyć go na brwi i rzęsy, dzięki czemu włoski również skorzystają z jego dobroczynnych właściwości.
Baza do domowej maseczki
Olej kokosowy to świetna baza do różnego rodzaju domowych maseczek na twarz. Dzięki niemu mikstura bardzo dobrze rozprowadza się po skórze. Do takiej maseczki można dodać dowolne produkty, zwłaszcza sypkie, takie jak kurkuma, węgiel aktywny, ale również miód, cytryna i olejki. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie właściwości ma mieć przygotowany specyfik.
Demakijaż olejem kokosowym
Niezwykle delikatna konsystencja i oczyszczające właściwości oleju kokosowego sprawiają, że sprawdza się on również jako kosmetyk do demakijażu. Aby wykorzystać w ten sposób olej kokosowy, należy rozprowadzić go w dłoniach i delikatnie wmasować w twarz, łącznie z okolicami oczu. Po tak wykonanym masażu wytrzyj twarz wilgotną bawełnianą ściereczką. Aby udało się usunąć olej, ściereczka powinna być delikatnie ciepła, dlatego należy ją zmoczyć w ciepłej wodzie i porządnie odcisnąć z nadmiaru płynu.
Balsam do ust
Olej kokosowy ma skuteczne działanie jako balsam do ust. Świetnie je nawilża, sprawia, że są błyszczące, a ich naturalny kolor – podkreślony. Regeneruje również spierzchnięte bolesne wargi i stanowi ochronę, szczególnie podczas mrozów.
Olej kokosowy stosowany miejscowo
Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego sprawiają, że bardzo dobrze nadaje się on również do stosowania punktowo. Można więc nanieść go na tworzące się wypryski, drobne rany i oparzenia. Jest to również natychmiastowa pomoc w przypadku wystąpienia nieestetycznych suchych skórek.
Olej kokosowy na całe ciało
Olej kokosowy może być stosowany nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również całego ciała. Dzięki temu można zrobić z niego na przykład balsam. Do takiego kosmetyku dodaj również inne naturalne olejki, dzięki którym preparat będzie miał piękny i długo utrzymujący się zapach.
Peeling z olejem kokosowym
Naturalny peeling działa na ciało zbawiennie. Można zrobić go na bazie oleju kokosowego, dodając do niego fusy z kawy, brązowy cukier, sól do ciała i wiele innych produktów. Drobinki peelingu świetnie złuszczą i oczyszczą skórę, a olej kokosowy ją nawilży. Skóra po peelingu na bazie oleju kokosowego jest niezwykle przyjemna w dotyku.
Olej kokosowy jako krem do rąk
Mróz, moczenie rąk w wodzie lub kontakt z detergentami mogą bardzo wysuszać skórę dłoni. Na szczęście, olej kokosowy przychodzi z pomocą również i w tym przypadku. Można wcierać go w dłonie tak długo, aż wchłonie się w skórę. Po takim masażu dłoni ulga jest gwarantowana.
Olej kokosowy – niezbędny do domowego masażu
Masaż ciała to niezwykle przyjemny rytuał. Olej kokosowy świetnie się sprawdzi podczas takiego domowego SPA. Nie tylko nawilża całe ciało, ale również koi spięte i zmęczone mięśnie. Samodzielnie można na przykład wykonać masaż stóp, który świetnie rozluźni je po wielogodzinnej pracy.
Kule do kąpieli z olejem kokosowym
Relaksująca kąpiel to moment, na który czeka się z niecierpliwością przez cały dzień. Olej kokosowy może sprawić, że będzie ona jeszcze bardziej przyjemna. Może być on dodatkiem do kul do kąpieli. Wystarczy rozpuścić około 5 łyżek oleju kokosowego w kąpieli wodnej, dodać szklankę sody oczyszczonej, pół szklanki kwasku cytrynowego i ulubione suszone zioła lub olejki. Wszystkie składniki należy wymieszać, a masę umieścić w silikonowych foremkach i odstawić na kilka godzin.
Pasta do zębów z oleju kokosowego
Olej kokosowy to chętnie spożywany produkt. To sprawia, że można go z powodzeniem wykorzystać również jako pastę do zębów. Przydatne okazuje się tutaj jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Możesz myć zęby samym olejem lub sporządzić mieszankę. W tym drugim przypadku olej kokosowy należy umieścić w niewielkim słoiczku i rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie dodać łyżeczkę sody oczyszczonej lub odrobinę węgla aktywnego dla lepszego działania.
Płukanie ust olejem kokosowym
W razie wystąpienia stanów zapalnych dziąseł lub bólu gardła można również płukać olejem kokosowym usta. Wystarczy rozpuścić w ustach łyżeczkę oleju i rozprowadzać go językiem po dziąsłach i zębach. Pamiętaj jednak, aby go nie połykać, a po zakończeniu tej czynności wypłukać usta letnią wodą.
Naturalny antyperspirant z oleju kokosowego
Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że można przygotować z niego również naturalny antyperspirant. W przypadku niewielkiej potliwości można zastosować sam olej. Jeśli jednak pocenie się jest bardziej intensywne, dodaj do niego sodę oczyszczoną. Na połowę szklanki oleju powinna wystarczyć 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Można zastosować również ulubiony olejek zapachowy.
Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany
Ze względu na metodę pozyskiwania, wyróżnia się rafinowany i nierafinowany olej kokosowy. W tym pierwszym przypadku pozyskuje się go z wykorzystaniem wysokich temperatur, a następnie oczyszcza. Niestety, jest on wówczas pozbawiony wielu dobroczynnych substancji. Z kolej nierafinowany olej kokosowy jest tłoczony na zimno. Ten sposób pozyskiwania pozwala na zachowanie cennych składników i właściwości.
Jaki olej kokosowy wybrać do pielęgnacji?
Najlepsze domowe kosmetyki to te jak najbardziej naturalne i nieprzetworzone. Z tego powodu, do pielęgnacji lepiej wybrać olej kokosowy tłoczony na zimno, który będzie mógł w pełni zadziałać na skórę i włosy. Należy jednak pamiętać, że w takiej formie ma on krótszą datę przydatności. Z tego powodu, należy na bieżąco zużywać przygotowane na jego bazie kosmetyki.
Olej kokosowy nierafinowany – cena
Cena oleju kokosowego tłoczonego na zimno jest nieco wyższa od ceny oleju rafinowanego. Mimo to, wykorzystanie go do pielęgnacji okazuje się bardzo korzystne. Olej kokosowy jest bardzo wydajny, przez co z jednego słoiczka można przygotować nawet kilka różnych kosmetyków.
Olej kokosowy w codziennej pielęgnacji, czyli kosmetyki less waste
Tym, co przekonuje wiele osób do stosowania naturalnych kosmetyków, w szczególności oleju kokosowego, jest ekologia. Produkt ten najczęściej sprzedawany jest w słoiczkach, co oznacza, że stosując go jako kosmetyk, można ograniczyć ilość śmieci. Jest to również świetna kosmetyczna alternatywa dla osób, które preferują pielęgnację opartą na jak najbardziej naturalnych produktach.
Jak więc widać, zalety oleju kokosowego są bardzo różnorodne, co sprawia, że może on zastąpić wiele kosmetyków. Już po pierwszym zastosowaniu tej substancji skóra jest wyraźnie nawilżona i miękka w dotyku. Olej kokosowy używany regularnie z pewnością przyniesie jeszcze więcej pozytywnych efektów. Z tego powodu, warto go mieć nie tylko w kuchennej szafce, ale również kosmetyczce.
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-coconut-oil.html