Peeling

Co to jest scrub do ciała i czym różni się od peelingu?

Pielęgnacja ciała jest ważnym aspektem dnia codziennego. Można stosować wiele preparatów, dzięki którym skóra będzie piękna i odżywiona. Jednym z nich jest scrub. Co to jest scrub i czym różni się od peelingu?

Dbanie o ciało jest niezwykle ważne, skóra bowiem potrzebuje codziennej pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków takich jak scrub czy peeling to nie tylko walka ze zrogowaciałym naskórkiem, ale przede wszystkim odżywianie skóry, które jest niezbędne, by mogła być ona zdrowa i piękna. Jednak scrub i peeling nie są sobie równe – to dwa różne produkty. Czym się różni peeling od scrubu – tego i innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu.

Scrub – co to jest?

Scrub to powszechnie stosowany preparat, który często mylony jest z peelingiem, zwłaszcza z tak zwanym peelingiem gruboziarnistym. Kosmetyk ten prowadzi do mechanicznego złuszczania naskórka, dzięki czemu przyczynia się do usunięcia jego zrogowaciałej części. Tym samym znacząco poprawia wygląd skóry. Ma także wpływ na poprawę kondycji skóry, dzięki scrubowi bowiem składniki z kremów czy balsamów mogą głębiej wnikać w naskórek i skórę właściwą. 

Scrub jest metodą stosunkowo inwazyjną, dlatego nie zaleca się go osobom z cerą wrażliwą albo trądzikową. Mógłby bowiem doprowadzić do pogłębienia i tak już istniejących problemów. Preparat ten poleca się bardziej osobom ze skórą normalną, która nie ma problemów pod postacią ranek czy podrażnień. Osoby z cerą wrażliwą powinny raczej wybrać mniej inwazyjną metodę, jaką jest peeling. 

Najlepszy scrub to ten, który w swoim składzie ma olejki nawilżające. To one sprawiają, że po zabiegu u kosmetyczki czy w domu nasza skóra jest pachnąca, a przede wszystkim odpowiednio nawilżona i odżywiona. Ważne jest również to, jakie składniki zawiera scrub. Dzielą się one na organiczne, np. zmielone pestki dyni czy łupiny orzecha, i syntetyczne, np. proszek silikonowy. 

Regularne stosowanie scrubów sprawia, że skóra ma równomierny koloryt, jest zdrowsza i bardziej odżywiona. Przede wszystkim jednak stosowanie tego preparatu pobudza włókna kolagenowo-elastynowe do produkcji, a tym samym pozwala zachować ciału plastyczność i elastyczność, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo.

Warto zainwestować w scrub albo peeling, by kilka razy w tygodniu pobudzać skórę i włókna kolagenowo-elastynowe do pracy. 

Zobacz też:
Peeling kawitacyjny w domu czy salonie kosmetycznym? Jak wygląda urządzenie do kawitacji? Poznaj przeciwwskazania do zabiegu

Scrub a peeling – jaka jest różnica?

Najważniejsze różnice pomiędzy scrubem i peelingiem dotyczą grubości ziaren, jakie cechują obydwa te produkty. Peeling ma ziarna od małych po grubsze, ale i tak nie jest tak inwazyjny jak scrub. Scrub ma znacznie silniejsze działanie. Ma grube ziarna, które mocno oddziałują na skórę i powodują usunięcie zrogowaciałego naskórka. Scrub jest idealny na przykład do stóp, które nierzadko mają zrogowacenia na piętach czy palcach. To także idealny kosmetyk na łokcie i kolana, gdzie skóra również często jest zgrubiała i zrogowaciała. Stosowanie peelingu w tych miejscach nie przyniesie takich efektów, jakie zapewni scrub. 

Peeling jest łagodniejszy i w mniejszym stopniu wnika w skórę. Ma mniejsze ziarna, a przez to mniejszą powierzchnię ścierającą. Można go bez przeszkód stosować do twarzy i delikatnych partii ciała. Poleca się go również osobom, które mają wrażliwą i trądzikową cerę. Scrub mógłby w takim przypadku pogłębić problemy ze skórą, dlatego mogą go stosować tylko osoby z cerą normalną. Peeling pod tym względem jest znacznie łagodniejszy. Dzięki temu osoby nawet z cerą bardzo wrażliwą mogą sięgnąć po ten kosmetyk.

Jeżeli zamierzasz pielęgnować swoją skórę, najlepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z cechami poszczególnych produktów. Tak samo jest z peelingiem i scrubem. Zastosowanie scrubu na skórę wrażliwą bądź trądzikową może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mimo że sam kosmetyk ma bardzo dobre właściwości, należy go używać wyłącznie do odpowiedniego typu cery. Dlatego pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety na kremach oraz innych kosmetykach i właściwie dobierać preparat do swojego typu skóry.



Powiązane artykuły:

1 komentarz do “Co to jest scrub do ciała i czym różni się od peelingu?”

  1. Gdyby nie to, że mam skórę, która nie nadaje się do takich zabiegów, bo jest bardzo wrażliwa i trądzikowa, to chętnie wprowadziłabym coś nowego do swojej codziennej pielęgnacji. Co polecacie dla osób z wrażliwą skórą?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: