Jeśli termin „eksfoliacja” nic ci nie mówi, nie szkodzi. Z pewnością słyszałaś lub nawet używałaś różnych drogeryjnych peelingów.To właśnie eksfoliacja – złuszczanie i wygładzanie skóry różnymi metodami. Salony kosmetyczne oferują znacznie skuteczniejsze sposoby na odświeżenie twojej skóry. Istnieje, chociażby, eksfoliacja kwasami, która cieszy się rosnącą popularnością. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne są całkowicie bezpieczne i niebywale skuteczne. Dowiedz się, co to takiego i czy możesz to wykonać na swojej skórze.
Czym jest eksfoliacja? Złuszczanie naskórka w gabinecie kosmetycznym
Zastanawiasz się, co to jest eksfoliacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces złuszczania naskórka. Peelingi są powszechnie używane w kosmetyce, aby usunąć martwy naskórek i poprawić ogólny wygląd cery. Istnieją różne rodzaje eksfoliacji. W zależności od metody użytej do złuszczania wyróżnia się peeling:
- mechaniczny;
- chemiczny;
- fizyczny.
Istnieje też podział pod względem głębokości usuwanych warstw:
- eksfoliacja bardzo powierzchowna;
- peeling powierzchowny;
- średniogłęboki;
- głęboki.
Wraz z rozwojem kosmetologii i zainteresowaniem abrazją zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn, powstawały różne nowe technologie złuszczające. W każdej drogerii możesz kupić peelingi dostosowane do twojego rodzaju skóry – drobnoziarniste, gruboziarniste i peelingi enzymatyczne. Naturalne metody eksfoliacji wykorzystują do tego różne powszechnie dostępne produkty:
- cukier;
- sól;
- zmielone pestki owoców;
- kawę;
- enzymy roślinne – zamiast ścierać, rozpuszczają martwy naskórek.
Eksfoliacja kwasami – czy do każdego rodzaju skóry?
Eksfoliacja może być stosowana na każdy typ skóry. Nie ważne, czy masz cerę tłustą, suchą, mieszaną, normalną, wrażliwą, czy naczynkową. Na rynku istnieje tyle różnych technik i rodzajów peelingów, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Popularnym sposobem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest eksfoliacja kwasami, czyli peeling chemiczny.
Istnieją różne typy kwasów i kosmetyków, które je zawierają. Do najpowszechniej stosowanych zalicza się:
- zabieg kwasami AHA – alfa-hydroksykwasy, w tym kwas jabłkowy, cytrynowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy, glikolowy;
- BHA– beta-hydroksykwasy, czyli właściwie tylko kwas salicylowy;
- PHA – poli-hydroksykwasy, czyli kwas laktobionowy, glukoheptanolakton, glukonolakton;
- TCA – kwas trójchlorooctowy.
Zabieg eksfoliacji kwasami AHA, BHA lub PHA – efekty
Tego typu zabiegi zawdzięczają swoją popularność niezaprzeczalnej skuteczności. Efekty eksfoliacji kwasami to między innymi rozjaśnione przebarwienia opalonej skóry, jednolity koloryt, nawilżenie cery, zmniejszenie uczucia szorstkości i grubości warstwy rogowej.
Poza tym zabieg kwasami AHA, BHA lub PHA:
- normuje nadmierne przetłuszczanie się skóry twarzy;
- spłyca i redukuje widoczność blizn;
- zmniejsza rozszerzone pory;
- wygładza drobne zmarszczki;
- rozświetla cerę;
- przyspiesza gojenie się trądziku;
- usprawnia wnikanie do skóry składników aktywnych z innych kosmetyków;
- poprawia syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego przez skórę.
Eksfoliacja kwasami działa płycej i łagodniej lub głębiej, bardziej intensywnie w zależności od rodzaju użytego kwasu. Kwas jest dobrany do rodzaju cery przez specjalistę kosmetologa. Zaletą takich zabiegów jest to, że da się je dostosować praktycznie do każdego rodzaju skóry. Zabieg kwasami AHA, BHA i PHA jest nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Po wizycie u kosmetologa możesz od razu wrócić do swoich codziennych zadań i obowiązków.
Eksfoliacja kwasami – przebieg zabiegu
Wiesz już, co to jest eksfoliacja, jakie są jej rodzaje i efekty. Jednak zanim umówisz się na wizytę, warto, żebyś wiedziała, jak wygląda taki zabieg. Podstawowe etapy przygotowania i wykonania eksfoliacji wyglądają następująco.
- Dokładne oczyszczenie skóry z makijażu i codziennych zanieczyszczeń środowiskowych.
- Na tym etapie zaleca się stosowanie toniku, aby przemyć twarz. Odświeży on twoją twarz i przygotuje ją do dalszych zabiegów.
- Kosmetyczka nakłada tzw. aktywator kwasów i sam kwas. Produkt jest oczywiście dobrany do twojej skóry oraz do oczekiwanych przez ciebie efektów.
- Teraz musisz odczekać kilka minut, aby kwas dobrze wniknął w strukturę skóry. Po upływie określonego czasu kosmetyczka nałoży specjalny preparat, który neutralizuje nałożony wcześniej kwas. Ten etap jest bardzo ważny. Działanie kwasu musi zostać zablokowane, aby przestał działać w odpowiednim momencie.
- Następnie trzeba ponownie dokładnie oczyścić skórę.
- Zabieg eksfoliacji kwasami kończy się nałożeniem specjalnej maski odżywczo-regenerującej. Łagodzi ona wszelkie podrażnienia powstałe przez kontakt skóry z kwasem.
Obojętnie, czy wybierzesz zabieg kwasami AHA, BHA, PHA, czy TCA, cała wizyta będzie trwała około 45 minut. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto wykonać kilka powtórzeń zabiegu – od 3 do 6. Wykonywane są one w odstępach co około 3-4 tygodnie. Możesz spokojnie powtarzać cały cykl kilku zabiegów raz na rok.
Przeciwwskazania do eksfoliacji
Zastanawiasz się, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do eksfoliacji kwasami? Mimo że jest to uniwersalny zabieg, który można dostosować do każdego, istnieje parę zasad, których należy przestrzegać.
Miesiąc przed eksfoliacją kwasami unikaj długiego, bezpośredniego kontaktu ze słońcem i wizyt na solarium. Najlepiej będzie, jeśli wykonasz zabieg w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie jesteś narażona na opalanie. Chroń skórę przed promieniami UV także po eksfoliacji. Eksperci zalecają stosowanie filtra 50 SPF przez około miesiąc po wykonaniu złuszczania kwasami. Tydzień przed wizytą zaprzestań używania jakichkolwiek produktów złuszczających.
Są przypadki, w których powinnaś całkowicie unikać eksfoliacji kwasami. Przeciwwskazania obejmują:
- egzemę,
- opryszczkę,
- ciążę,
- podrażnioną skórę,
- zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe,
- łuszczycę,
- aktywny stan zapalny, trądzik, ropne krostki,
- choroby autoimmunologiczne – łuszczycę, bielactwo, itp.,
- alergie skórne,
- doustne przyjmowanie leków retinoidalnych,
- chemioterapię,
- niedawne usunięcie zęba,
- nadwrażliwość na kwasy owocowe,
- niedawną depilację, dermabrazję lub elektrolizę,
- nowotwory, znamiona skórne, naczyniaki,
- skłonność do zbliznowaceń.
Jeśli nie cierpisz na żadne z powyższych dolegliwości, możesz spokojnie umówić się na zabieg. Warto wykonać taką profesjonalną eksfoliację choć raz na jakiś czas. Twoja skóra z pewnością ci za to podziękuje. Możesz nawet przeprowadzić eksfoliację kwasami samodzielnie w domu. W takim przypadku zachowaj jednak ostrożność i ściśle trzymaj się zaleceń producenta produktu.