Kwas laktobionowy należy do grupy kwasów nowej generacji, a dokładniej kwasów hydroksylowych. Jego działanie jest podobne do działania kwasów AHA, natomiast w porównaniu z nimi kwas laktobionowy jest zdecydowanie łagodniejszy. Dlatego zalecany jest nie tylko osobom, których cera jest tłusta lub mieszana, ale także tym, którzy mają cerę wrażliwą i naczynkową. Regularne stosowanie kwasu pozwala kompleksowo zadbać o skórę, która ma skłonności do podrażnień, zaczerwienień oraz stanów zapalnych. Kwas laktobionowy pozyskuje się naturalnie z laktozy, która występuje w wielu produktach spożywczych. Jego stężenie może być różne i można dostosować je do aktualnych potrzeb skóry.
Właściwości kwasu laktobionowego
Kwas laktobionowy pomimo swojej skuteczności charakteryzuje się działaniem zdecydowanie łagodniejszym, w porównaniu z innymi kwasami, na przykład kwasem migdałowym. Wykazuje on głównie właściwości łagodzące, działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego zalecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z uporczywym i nawracającym trądzikiem. Jego stosowanie nie sprzyja powstawaniu zaczerwienień, podrażnień oraz często towarzyszącego im uczucia pieczenia i świądu. Z tego względu mogą stosować go bezpiecznie osoby posiadające wrażliwą cerę naczynkową.
Kwas laktobionowy a efekty jego stosowania
Powszechnie wiadomo, że należy regularnie złuszczać martwy naskórek, aby przywrócić cerze świeży i zdrowy wygląd. Dla osiągnięcia tego efektu warto sięgnąć właśnie po kwas laktobionowy, który zdecydowanie poprawia wygląd skóry, a dodatkowo zmniejsza widoczność zmarszczek (kwas wykazuje działanie przeciwstarzeniowe), skutecznie redukuje ilość zaskórników i zabiega ich powstawaniu. Działa również jako antyoksydant, zabezpieczając skórę przed działaniem wolnych rodników oraz wzmacnia mechanizmy naprawcze komórek skóry.
Zaletą kwasu laktobionowego jest również nawilżenie skóry, ponieważ jego stosowanie w codziennej pielęgnacji chroni skórę przed utratą nadmiernej ilości wody. Dodatkowo jego użycie zapewnia skórze jędrność i elastyczność oraz pozwala osiągnąć efekt rozświetlenia cery. Stosowanie kwasu w domowej pielęgnacji wpływa też na proces odnowy komórkowej i zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny, których wraz z wiekiem zaczyna w skórze ubywać. Ponadto stosowanie kwasu pozwala również niemal natychmiast ograniczyć widoczność rozszerzonych naczynek, dlatego kosmetyki zawierające kwas laktobionowy są doskonałym wyborem dla posiadaczy cery naczynkowej
Komu pomoże ten kwas?
Kwas laktobionowy zalecany jest przede wszystkim osobom, które mają cerę wrażliwą, naczynkową, tłustą lub mieszaną. Świetnie sprawdzi się również u osób zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym i AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany nawet w przypadku silnych stanów zapalnych, charakteryzujących się występowaniem dużych i bolących wyprysków.
Jak stosować kwas laktobionowy?
Do zalet kwasu laktobionowego należy bez wątpienia łagodne działanie, dlatego mogą po niego sięgnąć osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze stosowaniem kwasów. Mimo to przed włączeniem go do codziennej pielęgnacji warto pamiętać o kilku kwestiach. Otóż kosmetyki pielęgnacyjne, dostępne w drogeriach zawierające kwas laktobionowy, cechują się zdecydowanie mniejszym jego stężeniem. Kwas o większym stężeniu można zaaplikować skórze wyłącznie w salonie kosmetycznym podczas profesjonalnego zabiegu.
Ponadto przed użyciem jakiegokolwiek kosmetyku z tym kwasem w składzie, należy zapoznać się dokładnie z opisem produktu i zaleceniami producenta odnoszącymi się do sposobu jego stosowania. Istotne jest również, by przed pierwszym nałożeniem kosmetyku wykonać test na niewielkim fragmencie skóry. Dzięki temu można sprawdzić, czy po aplikacji produktu nie wystąpi reakcja alergiczna, będąca wynikiem nie tylko działania samego kwasu, ale pozostałych składników kosmetyku.
Podczas domowej pielęgnacji najlepiej sięgnąć po kwas o stężeniu oscylującym wokół 5-10%. To najbezpieczniejsza dawka kwasu przeznaczona do codziennego stosowania, zwłaszcza u osób, które dopiero zaczynają stosować kwasy. Aby pojawiły się widoczne efekty, kwas trzeba stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem, przez około dwa miesiące. Co istotne, pielęgnacja przy użyciu kwasu laktobionowego nie wyklucza również stosowania innych kwasów. Jego działanie dodatkowo wzmacnia przyjmowanie witaminy A i C. Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, nie należy łączyć go z retinolem.
Kiedy stosować kwas laktobionowy?
Pielęgnacja przy użyciu większości kwasów zalecana jest przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym ,po to by dodatkowo nie narażać skóry na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Kwasy sprawiają bowiem, że staje się ona bardziej wrażliwa, przez co ekspozycja na słońce może spowodować powstanie na jej powierzchni nieestetycznych przebarwień. Natomiast inaczej sytuacja wygląda w przypadku stosowania wspomnianego już kwasu. Kwas laktobionowy ma bowiem właściwości łagodzące, przez co może być stosowany również latem. Co więcej, w przypadku poparzenia słonecznego skutecznie zmniejszy zaczerwienienie skóry i wspomoże proces gojenia, przywracając jej równowagę.
Aby zastosować kwas o wyższym stężeni, u warto udać się po poradę do gabinetu kosmetologicznego. Specjaliści pomogą dobrać stężenie oraz formę kwasu do indywidualnych potrzeb. Można również skorzystać z dostępnych zabiegów z użyciem kwasu. Decydując się na całą serię zabiegów, warto pamiętać, że odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić około 6 tygodni.
Jaki kosmetyk wybrać?
Sięgając po kwas laktobionowy można wybierać spośród wielu kategorii produktów do pielęgnacji, w których jest on głównym składnikiem. Natomiast wybór kosmetyku powinien być uzależniony od potrzeb skóry. Peeling z kwasem najlepiej sprawdzi się w zakresie złuszczania naskórka. Dzięki jego zastosowaniu skóra zostanie dokładnie oczyszczona, przez co stanie się gładka i miękka w dotyku. Z kolei użycie toniku jako końcowego etapu pielęgnacji, przywróci skórze właściwe pH oraz zmniejszy widoczność zaskórników. Natomiast stosowany systematycznie krem zredukuje widoczne zmarszczki oraz naczynka. Podobne efekty można osiągnąć, stosując serum z kwasem laktobionowym w składzie.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu laktobionowego
Pomimo najłagodniejszego działania spośród całej grupy kwasów, stosowanie kwasu laktobionowego w pewnych sytuacjach jest niedopuszczalne. Jednym z przeciwwskazań do stosowania kwasu jest choroba nowotworowa. Kwas nie powinien być również stosowany w przypadku naruszenia naskórka w miejscu, na które ma on być użyty, a także w sytuacji wystąpienia reakcji alergicznej oraz w czasie zmagania się z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi oraz grzybiczymi.
Kwas laktobionowy w odróżnieniu od pozostałych kwasów jest natomiast bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dla kobiet w okresie laktacji. Ponadto można go stosować, będąc w trakcie leczenia farmakologicznego, w tym również leczenia retinoidami. Nie trzeba też z niego rezygnować w okresie letnim.
Kwas laktobionowy wykazuje szereg dobroczynnych działań dla skóry borykającej się z różnymi problemami. Ze względu na swoje łagodne działanie jest to najlepszy kwas dla posiadaczy cery wrażliwej oraz naczynkowej. Świetnie sprawdzi się u osób, które chcą polepszyć wygląd swojej skóry, poprzez ujędrnienie, rozświetlenie, ujednolicenie jej kolorytu oraz widoczną redukcję zmarszczek. Wspomoże także produkcję kolagenu oraz pozwoli utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.