Kwas hialuronowy to substancja wytwarzana przez organizm człowieka. Jest przezroczysty o lepkiej konsystencji przypominającej żel. Znajduje się przede wszystkim w skórze, tkance łącznej oraz oczach, a jego funkcja jest ogromnie ważna dla ich zdrowia, kondycji i prawidłowego funkcjonowania. Sprawdzamy, czy kwas hialuronowy dodany do kosmetyków będzie równie przydatny na włosy.

Kwas hialuronowy na fryzurę – jak działa?

kwas hialuronowy na włosy - kwas hialuronowy na fryzurę

Właściwością kwasu hialuronowego jest zdolność do zatrzymania wody, co sprawia, że tkanki, w których jest obecny, są dobrze nawilżone. Dzięki temu kwas hialuronowy stosowany w pielęgnacji skóry pomaga ją odżywić, zapewnia uczucie ulgi i świeżości, a także opóźnia procesy starzenia.

Z tego powodu znalazł on zastosowanie w produkcji kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych, ale również kropli do oczu czy produktów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Kwas hialuronowy występuje również pod postacią suplementu diety, gdyż okazuje się pomocny w leczeniu zwyrodnień stawów.

Kwas hialuronowy w kosmetyce – włosy pełne blasku

Jak zatem kwas hialuronowy działa na włosy? Zupełnie podobnie – zatrzymuje wodę i składniki odżywcze. Dzięki temu:

  • działa regenerująco;
  • pomaga utrzymać nawilżenie włosów na odpowiednim poziomie;
  • włosy są bardziej elastyczne, gładkie i lśniące;
  • wspomaga zdrowy wzrost włosa, wzmocni cebulki;
  • tworzy na włosach warstwę ochronną;
  • delikatnie poprawia strukturę włosa;
  • sprawia, że włosy są bardziej błyszczące.

Kwas hialuronowy 3 – jak stosować?

W związku z dobroczynnym działaniem kwasu hialuronowego na skalp substancja ta jest często dodawana do takich kosmetyków, jak szampony, odżywki maski i sera do włosów.Jeśli chcesz włączyć kwas hialuronowy do regularnej pielęgnacji włosów, wybieraj preparaty, które go zawierają. W ich składzie substancja ta kryje się pod nazwą: hyaluronic acid, a także sodium hyaluronate. Możesz również sporządzić własne kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Szampon do włosów z kwasem hialuronowym

Wzbogać swój szampon do włosów o właściwości kwasu hialuronowego. Dodaj kilka jego kropli do porcji szamponu i wykonaj delikatny masaż skóry głowy, jak zwykle, kiedy myjesz włosy. Spłucz kosmetyk z włosów i pozostaw je do wyschnięcia.

Maska do włosów z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy doskonale zadziała na całą długość włosów. W tym celu dodaj kilka jego kropli do porcji stosowanej przez ciebie maski do włosów. Nałóż przygotowaną mieszankę i dokładnie rozprowadź na włosach. Pozostaw na kilka minut i umyj włosy jak zwykle.

Olejowanie na kwas hialuronowy

kwas hialuronowy na włosy -olejowanie

Jeśli jesteś fanką olejowania włosów, kwas hialuronowy może ci się przydać. Świetnie sprawdzi się w celu natychmiastowego poprawienia poziomu nawilżenia kosmyków. Przygotuj niewielką ilość wody, mniej więcej tyle, ile potrzebujesz, by pokryć całe swoje włosy. Dodaj do niej kilka kropli kwasu hialuronowego i wymieszaj.

Możesz przelać mieszankę do butelki z atomizerem – będzie ci łatwiej rozprowadzić ją na włosach. Możesz także nałożyć ją na włosy dłońmi. Rozpocznij olejowanie na wilgotnych włosach. Do tego zabiegu włosów wybierz olej zgodnie z porowatością twoich kosmyków:

  • włosy niskoporowate: oleje nasycone;
  • włosy średnioporowate: oleje jednonienasycone;
  • włosy wysokoporowate: oleje wielonienasycone.

Kwas hialuronowy na końce – ujarzmij spuszone końcówki

Kwas hialuronowy możesz również aplikować bezpośrednio na włosy, kiedy są zbyt napuszone. W tym celu odrobinę żelu hialuronowego rozprowadź na dłoniach, delikatnie przeczesz palcami końcówki włosów i ułóż fryzurę.

Jaki kwas wybrać na przesuszone włosy?

Zanim odpowiemy, jaki kwas hialuronowy będzie najlepszy dla twoich włosów, wyjaśnimy, czym różnią się od siebie jego poszczególne rodzaje. Znajomość różnic pomiędzy nimi jest szczególnie ważna, aby zakupić produkt o pożądanych przez siebie właściwościach.

Rodzaje kwasu hialuronowego

kwas hialuronowy na włosy - rodzaje

Zasadniczą kwestią w wyborze kwasu hialuronowego jest wielkość jego cząsteczek. Ma to wpływ przede wszystkim na właściwości substancji.

Zobacz też:
Warkoczyki syntetyczne – jaka jest ich cena? Jak je myć? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką fryzurę?

Kwas hialuronowy małocząsteczkowy

Charakteryzuje się największą przenikalnością do tkanek, dzięki czemu zapewnia doskonałe nawilżenie od wewnątrz, które utrzymuje się dłużej.

Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy 

Przenika do powierzchownych warstw tkanek, dzięki czemu efekt nawilżenia jest natychmiastowy, ale krótkotrwały.

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy

To kwas, który działa na powierzchni tkanki. Tworzy na niej charakterystyczną powłokę, dzięki czemu gładkość i jędrność, jakie zapewnia nawilżenie, są najbardziej widoczne, ale także najmniej trwałe.

Potrójny kwas hialuronowy

Potrójny kwas hialuronowy, zwany również trójcząsteczkowym lub wielocząsteczkowym, będzie zawierał wszystkie trzy opisane powyżej rodzaje kwasu. Oznacza to, że w produkcie znajdą się cząsteczki we wszystkich tych rozmiarach, a zatem jego działanie będzie kompleksowe. Będzie on przenikał w głąb tkanki, do jej warstw powierzchniowych, a także utworzy film na ich powierzchni.

Kwas hialuronowy 3 procent – co to znaczy?

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając kwas hialuronowy, jest wartość procentowa. Im wyższa wartość, tym kwasu hialuronowego w produkcie jest więcej, jego konsystencja jest bardziej gęsta, a cena wzrasta. Najczęściej spotykanym jest kwas hialuronowy 3%.

Kwas hialuronowy na włosy – gdzie kupić?

Kwas hialuronowy można kupić w drogeriach oraz aptekach. Najczęściej występuje on w buteleczkach z pipetą, dla wygodniejszej aplikacji.

Kwas hialuronowy – cena

Ze względu na opisaną powyżej różnorodność kwasów hialuronowych, trudno o jednoznaczną cenę produktu. Podczas zakupu z pewnością należy zwrócić uwagę na jego opis. Znajduje się w nim informacja o stężeniu procentowym kwasu oraz wielkości cząsteczek. Im mniejszy ich rozmiar, tym wyższy koszt, dlatego kwas hialuronowy małocząsteczkowy będzie najdroższy.

Jeśli na produkcie nie ma informacji dotyczącej wielkości cząsteczek, prawdopodobnie będzie to produkt z cząsteczkami o jednej wielkości, a jego działanie nawilżające będzie od tego uzależnione. 

Potrójny kwas hialuronowy 3 procent

Cena trójcząsteczkowego kwasu hialuronowego o stężeniu 3 procent wynosi od 30 do 50 zł. Koszt produktu zależy oczywiście od jego pojemności, najczęściej jednak jest to około 30 ml. 

Kwas hialuronowy na włosy – zabieg u fryzjera

Ze względu na wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego na włosy, substancję tę wykorzystuje się również w czasie zabiegów fryzjerskich. Nazywa się je botoksem na włosy. W trakcie tych zabiegów wykorzystuje się nie tylko kwas hialuronowy, ale również inne substancje, które działają kompleksowo. Cena botoksu na włosy wynosi od 100 do 300 zł, w zależności od lokalizacji salonu fryzjerskiego, zastosowanych produktów i długości włosów.

Jak często stosować kwas hialuronowy?

kwas hialuronowy na włosy - jak często stosować

Kwas hialuronowy z reguły nie obciąża włosów, dlatego możesz go wprowadzić do ich codziennej pielęgnacji. Sprawdza się również w nagłych sytuacjach, kiedy potrzebujesz natychmiastowego ujarzmienia włosów. Z tego powodu, substancję tę warto mieć przy sobie. Po pewnym czasie z pewnością zauważysz też, jaka częstotliwość stosowania kwasu hialuronowego jest dla twoich włosów najbardziej odpowiednia oraz jaka forma aplikacji najlepiej je nawilż.

Właściwości kwasu hialuronowego są dość imponujące, a efekty natychmiastowe. W miarę regularnego stosowania kosmetyków z dodatkiem kwasu hialuronowego można spodziewać się jeszcze lepszych rezultatów. Jest to rozwiązanie adresowane przede wszystkim do posiadaczy suchych i zniszczonych włosów. Sprawdzi się również u osób zmagających się z włosami podatnymi na puszenie i plątanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy kwas hialuronowy jest dobry na włosy?

Kwas hialuronowy jest świetną metodą pielęgnacji włosów. Substancja dodawana do szamponów i odżywek wzmacnia ich działanie i daje spektakularne efekty. Włosy stają się lśniące, gładkie i nawilżone. Dodatkowo kwas wspomaga zdrowy wzrost włosa i wzmocnia cebulki.

Jaki kwas hialuronowy na włosy?

W przypadku włosów najlepiej sprawdza się kwas hialuronowy w stężeniu 3%. Składnik ten jest często dodawany do takich kosmetyków jak szampony, odżywki maski i sera do włosów.

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego?

Pierwsze efekty widać zaraz po zastosowaniu.

Jak często można stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy można stosować w codziennej pielęgnacji włosów lub tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy czujesz, że twoje włosy potrzebują pomocy. Substancja ta nie obciąża włosów, a jej stosowanie przynosi bardzo dobre efekty.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022