Rozdwojona końcówka włosa tylko z pozoru wydaje się błahym problemem. W istocie może on znacznie zaburzyć proces zapuszczania włosów. Rozdwojone końcówki sprawiają, że stają się one pozbawione blasku i mają większą tendencję do puszenia się. Jak rozpoznać, że końce włosów się rozdwajają i jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!
Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny
Zniszczone końcówki włosów to efekt uszkodzenia jednej z trzech warstw, które składają się na budowę włosa. Łuska pełni funkcję ochronną, jednak różnego rodzaju czynniki mogą wpłynąć na jej zniszczenie.
Lśniące i mocne włosy to zasługa dobrze domkniętych łusek, które zatrzymują w środku włosa składniki odżywcze. Im bardziej porowate włosy, tym większe ryzyko odparowywania i wypłukiwania tych składników z włosa. Właśnie dlatego pielęgnacja (kosmetyki i zabiegi) powinna być dostosowana do porowatości włosów.
Rozdwojone końcówki a uszkodzenia mechaniczne
Rozdwojone, białe końcówki włosów to najczęściej efekt uszkodzeń mechanicznych, spośród których można wymienić na przykład:
- zahaczanie końcówkami włosów o ubrania;
- wycieranie mokrych włosów w ręcznik;
- szczotkowanie za pomocą niewłaściwych narzędzi;
- suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem;
- układanie włosów w wysokiej temperaturze (choćby korzystanie z tradycyjnych lokówek czy prostownic).
Rozdwojone końcówki a niewłaściwa pielęgnacja
Rozdwojone końcówki bywają także efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Włosy, które nie zostały odpowiednio nawilżone i odżywione, są bardziej narażone na rozdwajanie się na końcach. Nie bez wpływu jest także częste farbowanie i stosowanie preparatów, które mają tendencję do przesuszania. To gotowy przepis na problemy z końcówkami.
Co na rozdwojone końcówki? Odpowiednie składniki w kosmetykach do pielęgnacji włosów
Walka z rozdwojonymi końcówkami bywa nierówna, jednak na szczęście masz po swojej stronie kilku potężnych sprzymierzeńców. Mowa oczywiście o składnikach aktywnych i naturalnych substancjach, które znajdują się w dostępnych na rynku kosmetykach. Są to:
- ceramidy;
- keratyna;
- masło shea;
- witaminy A i E;
- ekstrakt z jedwabiu;
- olej arganowy;
- olej rycynowy;
- olejek jojoba;
- olej z kiełków pszenicy.
Jakie składniki kosmetyków są najlepsze na rozdwojone końcówki?
Ceramidy nazywane są cementem międzykomórkowym. Podobnie jak keratyna wchodzą w skład włosa, a ich stosowanie wzmacnia odporność na czynniki zewnętrzne. Zapobiega to mikrouszkodzeniom i rozdwajaniu. Ochronnie działają także wymienione oleje i olejki oraz masło shea.
Warto także postawić na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają naturalne ekstrakty i wyciągi z roślin, takich jak aloes czy słonecznik. Zapobiegają rozdwajaniu się końcówek, a do tego wspierają rozdwojone włosy na całej długości.
Sposoby na rozdwojone końcówki – konieczne podcinanie czy wystarczy właściwa pielęgnacja?
Bardzo zniszczone i rozdwojone końcówki będą niestety wymagały skrócenia. Właśnie dlatego najlepszym sposobem jest profilaktyka i minimalizowanie szkód, które nie są jeszcze daleko posunięte:
- Przede wszystkim, musisz jak najbardziej radykalnie ograniczyć potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem będzie upinanie włosów na noc, aby przez sen nie ocierały się one o powierzchnię poduszki.
- Nie można także zapominać o regularnym podcinaniu włosów. Wiele osób boi się, że przeszkodzi to w procesie zapuszczania, jednak nic bardziej mylnego! Regularne podcinanie niewielkich (najbardziej zniszczonych) partii włosów wpływa pozytywnie na ich ogólną kondycję.
- Nasza kolejna wskazówka to ograniczenie radykalnej stylizacji włosów z pomocą lokówek lub prostownic. Najlepiej pozwolić włosom schnąć samodzielnie. W wielu przypadkach nie jest to możliwe, dlatego suszarką trzeba posługiwać się rozważnie. Zawsze rób to w kierunku wzrostu włosów, a suszarkę trzymaj nie mniej niż w odległości 15 centymetrów. Korzystaj z możliwie najniższej temperatury suszenia.
Rozdwojone końcówki a dieta
Co ciekawe, wpływ na rozdwojone końcówki ma także twój jadłospis. Zadbaj o to, aby na co dzień spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminy A i E. Wprowadź do swojej diety również cynk, miedź i żelazo.
Szampon na rozdwojone końcówki
Kolejnym krokiem do walki o zdrowe końcówki włosów jest odpowiednia pielęgnacja. Oczywiście, nie powinna ona ograniczać się wyłącznie do mycia. Jednak dobór odpowiedniego szamponu jest niezwykle ważny.
Każda osoba, która ma ogólne pojęcie o pielęgnacji włosów, dobrze wie, że sam produkt do mycia nie ma zbyt szerokiego działania pielęgnacyjnego. Ważne jest to, aby nie szkodził, a w kontekście rozdwajających się końcówek – nie przesuszał. Wybieraj więc szampony, które w swoim składzie mają substancje:
- odżywcze;
- wygładzające;
- nawilżające.
Najczęściej są to kosmetyki do włosów suchych.
Pamiętaj, aby szamponu na rozdwojone końcówki stosować jak najmniej. Trzeba go dobrze rozwodnić a powstałą pianą dokładnie umyć skórę głowy. Nie ma sensu zbytnio szorować włosów, a już szczególnie końcówek, którym wystarczy do mycia spływająca piana.
Odżywka na rozdwojone końcówki
Bardzo ważne jest także prawidłowe wzmocnienie włosów, a tutaj prym wiodą odżywki. To nieodłączny element dbania o włosy, który powinno się stosować przede wszystkim na ich końcach. Jeżeli masz problem z rozdwojonymi końcówkami, koniecznie wybieraj odżywki, których działanie jest bardziej nawilżające i mocno regenerujące.
Bardzo dobrze sprawdzą się także popularne odżywki bez spłukiwania, dostępne w sprayu. Najlepsze będzie stosowanie ich przed suszeniem włosów. Pomoże to bowiem ochronić je przed niszczącym działaniem wysokiej temperatury.
Rozdwojone końcówki a dodatkowe metody pielęgnacji
Twoje końcówki mają skłonność do rozdwajania się? Szampony i odżywki niestety nie wystarczą. Bardzo ważne będą też elementy dodatkowej pielęgnacji, która zminimalizuje ryzyko dalszego niszczenia się włosów od końcówek.
Maski i olejki na rozdwojone końcówki
Warto zaopatrzyć się w maskę do włosów. Najlepiej kup taką, której konsystencja jest zwarta i gęsta. Wybieraj maski do włosów zniszczonych i suchych, ponieważ takie najsilniej regenerują. Warto także korzystać z olejków, które działają ochronnie na końcówki włosów. Na rozdwojone końcówki dobrze sprawdzą się olejki:
- arganowy;
- rycynowy;
- jojoba;
- z ekstraktem z jedwabiu.
Obecnie na rynku często można spotkać kosmetyki o bardzo mocno skoncentrowanych składnikach aktywnych. To sera, których regularne stosowanie wzmacnia regenerację komórek włosa i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Rozdwojone końcówki a olejowanie zniszczonych włosów
Zabieg olejowania włosów to bardzo skuteczne rozwiązanie na rozdwajające się końcówki.
- Olej podgrzej, a potem nakładaj na całej długości włosów, omijając skórę głowy (chyba że zachodzi potrzeba jej dokładniejszego natłuszczenia i nawilżenia).
- Trzymaj go najlepiej przez kilka godzin (minimum 60 minut).
- Następnie umyj włosy i przejdź do dalszych kroków w codziennej pielęgnacji.
Można używać bardzo różnych olejów – od rzepakowego, który znajduje się niemal w każdej kuchni, po oleje z gorzkich migdałów, awokado czy pestek winogron. Zanim wybierzesz olej dla siebie, sprawdź najpierw, który jest odpowiedni do twojego rodzaju włosów.
Rozdwajające się końcówki – jakich błędów unikać?
Niestety, rozdwojone końcówki często są skutkiem błędów w pielęgnacji popełnianych przede wszystkim z niewiedzy. Jednym z najczęstszych jest stosowanie szamponów, które zawierają zbyt silne substancje myjące. Z tego typu preparatów można korzystać raz na jakiś dla dokładnego oczyszczenia włosów i skóry głowy. Stosowanie go na co dzień może mieć jednak bardzo przykry skutek dla końcówek.
Rozdwojone końcówki a czesanie
Bardzo ważne jest to, aby włosy czesać w konkretny sposób.
- Nie używaj szczotek i grzebieni, które są ostro zakończone.
- Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szczotki z naturalnego włosia (na przykład włosia dzika).
- Wybieraj raczej grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami. To będzie świetny sposób na rozczesywanie ewentualnych splątań.
Oprócz narzędzi istotna jest także technika czesania. Często w pośpiechu możesz robić to zbyt gwałtownie, co prowadzi do szarpania włosów i ich bardzo gwałtownego odplątywania. Mocne rozczesywanie najlepiej zamienić na spokojniejsze, najlepiej wykonywane tuż przed myciem głowy. Wówczas unikniesz konieczności rozplątywania mokrych włosów, które są szczególnie podatne na uszkodzenie.
Rozdwojone końcówki a odpowiednie strzyżenie
Rozdwojone końcówki są także częstym skutkiem nieprawidłowego strzyżenia lub całkowitego braku podcinania włosów. Czasami nie masz ochoty w ogóle słyszeć o skracaniu końcówek, bojąc się, że zniszczy się to cały proces zapuszczania włosów. Tymczasem to właśnie przyczynia się do zahamowania wzrostu.
Rozdwojone końcówki a nożyczki
Błędem jest także samodzielne podcinanie włosów za pomocą standardowych domowych nożyczek. Musisz wiedzieć, że są one o wiele mniej ostre niż te, które stosuje się w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Gdy używasz zwykłych nożyczek włosy w miejscu cięcia są miażdżone i łatwiej się rozdwajają.
Nie da się całkowicie wykluczyć ryzyka uszkodzeń mechanicznych, dlatego podcinanie końcówek powinno się traktować jako profilaktykę. Jak często to robić? Zaleca się regularne wizyty w salonie fryzjerskim co 4-6 tygodni.
Rozdwojone końcówki – o czym warto pamiętać?
Teoretycznie rozdwojone końcówki włosów są bardzo mało widoczne na pierwszy rzut oka. Skąd więc tak duża presja, aby jak najszybciej się ich pozbyć? Rozdwajające się końcówki sprawiają, że włos na całej długości może rozdzielić się na cieńsze części. Tym samym staje się bardziej łamliwy, podatny na uszkodzenia i kruchy. To oczywiście sprawia, że rozdwojone końcówki wpływają negatywnie na ogólny stan włosów.
Niestety, nie istnieje uniwersalny sposób na sklejenie rozdwojonych końcówek. Właśnie dlatego trzeba robić wszystko, żeby nie doszło do dużych zniszczeń w ich obszarze. Dzięki naszym poradom wiesz, jak o nie zadbać. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka pozwoli ci zminimalizować problem.