Rezorcyna, zwana też rezolcynolem, jest związkiem organicznym należącym do fenoli. Jej strukturę tworzą dwie grupy karboksylowe. Używana była od kilkudziesięciu lat jako pomocniczy środek leczniczy. Dzięki swoim właściwościom rezorcyna wykorzystywana jest w branży kosmetycznej. Pod względem chemicznym jest ciałem stałym, które przybiera formę kryształków o białej barwie. Pod wpływem działania światła może zmieniać kolor na lekko różowy. Cechą charakterystyczną rezorcyny jest jej słodki smak, ale także silnie drażniący aromat. W kosmetykach można ją znaleźć na etykiecie wraz z innymi składnikami jako INCI: Resorcinol.
Rezorcyna – właściwości i działanie
Z uwagi na swoje działanie rezorcyna jest często stosowana w produktach kosmetycznych. Oto niektóre jej funkcje:
- wykazuje działanie keratolityczne – odblokowuje ujścia mieszków włosowych oraz ogranicza wydzielanie łoju, złuszcza naskórek;
- silnie wygładza skórę;
- posiada zdolność do spłycania drobnych blizn i rozstępów;
- działa antyseptycznie i bakteriobójczo, wspomaga leczenie cer trądzikowych z licznymi stanami zapalnymi;
- skutecznie wspomaga walkę z oznakami starzenia;
- usuwa przebarwienie skórne i działa złuszczająco;
- dodawana do farb fryzjerskich, pełni rolę utleniacza;
- ma właściwości ściągające;
- reguluje funkcje skóry.
Działanie rezorcyny w dużej mierze uzależnione jest od jej stężenia w danym produkcie.
Resorcinol – zastosowanie w kosmetyce
Rezorcyna w kosmetyce stosowana jest przede wszystkim w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Występuje jako spirytus rezorcynowy, jak również pod postacią tzw. płynu Jessnera.
Płyn Jessnera jest peelingiem chemicznym o bardzo złożonej formule. Może być stosowany tylko w warunkach profesjonalnych. W latach 40 zdobył ogromną popularność, szczególnie w USA. Jego skład oparty jest na etanolu oraz rezorcynie, a także kwasie salicylowym oraz mlekowym. Przeszedł on jednak pewne modyfikacje, gdzie Resorcinol został zastąpiony inną mieszanką kwasów, łagodniejszą.
Ponadto Rezorcynę można znaleźć przede wszystkim w produktach do trwałego farbowania włosów oraz w szamponach, a także w preparatach wspomagających walkę z trądzikiem.
Rezorcyna – bezpieczeństwo stosowania produktów zawierających ten składnik kosmetyczny
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo używania w czystej postaci, rezorcyna należy do substancji szkodliwych – szczególnie dla układu oddechowego oraz błon śluzowych. W branży kosmetycznej nie jest jednak stosowana w tak wysokich stężeniach. Istnieją co do tego pewne ograniczenia:
- 1,25% w produktach koloryzujących do włosów;
- 0,5% w szamponach do włosów.
Ponadto producent zobowiązany jest do umieszczenia odpowiednich informacji na etykiecie preparatów z rezorcyną. Jej długi kontakt ze skórą może powodować wnikanie do krwiobiegu, co w konsekwencji może prowadzić do silnego zatrucia. Substancja ta jest zaliczana do potencjalnych alergenów.
Nie zaleca się stosowania rezorcyny w przypadku ciąży oraz podczas karmienia piersią. Należy unikać także kontaktu Resorcini z delikatną skórą dziecka.
Rezorcyna – naturalny czy syntetyczny
Resorcinol to składnik, który powstaje na drodze syntetycznej. Zaliczany jest do związków organicznych, z grupy fenoli.
Rezorcyna – wpływ na środowisko naturalne
Ochrona środowiska powinna stać się priorytetem przy wyborze wielu produktów codziennego użytku, w tym kosmetyków do pielęgnacji. Nasza planeta jest naprawdę w złym stanie. Obecność rezorcyny w produktach wpływa niekorzystnie na otaczającą człowieka przyrodę. Po dostaniu się do wód, zagraża życiu organizmów żywych, które tam bytują. Największym zagrożeniem jest rezorcyna w czystej postaci.
Rezorcyna – czy jest odpowiedni dla wegan?
Jako związek w 100% syntetyczny, rezorcyna może być stosowana przez wegan. Nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Proces jej pozyskiwania także jest dla tego typu konsumentów akceptowalny.
https://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/resorcinol/
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/resorcinol