Rezorcyna jest związkiem organicznym należącym do fenoli. Jej strukturę tworzą dwie grupy karboksylowe. Używana była od kilkudziesięciu lat jako pomocniczy środek leczniczy. Dzięki swoim właściwościom rezorcyna znalazła zastosowanie w branży kosmetycznej. Pod względem chemicznym jest ciałem stałym, które przybiera formę kryształków o białej barwie. Pod wpływem działania światła może zmieniać kolor na lekko różowy. Cechą charakterystyczną rezorcyny jest jej słodki smak, ale także silnie drażniący aromat. W kosmetykach można ją znaleźć na etykiecie wraz z innymi składnikami jako INCI: Resorcinol.

Rezorcyna – działanie

Z uwagi na swoje działanie rezorcyna jest często stosowana w produktach kosmetycznych. Oto niektóre jej funkcje:

  • posiada silne właściwości keratolityczne – odblokowuje ujścia mieszków włosowych oraz ogranicza wydzielanie łoju, złuszcza naskórek;
  • silnie wygładza skórę;
  • posiada zdolność do spłycania drobnych blizn i rozstępów;
  • działa antyseptycznie, wspomaga leczenie cer trądzikowych z licznymi stanami zapalnymi;
  • skutecznie wspomaga walkę z oznakami starzenia;
  • dodawana do farb fryzjerskich, pełni rolę utleniacza;
  • ma właściwości ściągające;
  • reguluje funkcje skóry.

Działanie rezorcyny w dużej mierze uzależnione jest od jej stężenia w danym produkcie.

Rezorcyna – zastosowanie w kosmetyce

Rezorcyna w kosmetyce stosowana jest przede wszystkim w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Występuje jako spirytus rezorcynowy, jak również pod postacią tzw. płynu Jessnera.

Płyn Jessnera jest peelingiem chemicznym o bardzo złożonej formule. Może być stosowany tylko w warunkach profesjonalnych. W latach 40 zdobył ogromną popularność, szczególnie w USA. Jego skład oparty jest na etanolu oraz rezorcynie, a także kwasie salicylowym oraz mlekowym. Przeszedł on jednak pewne modyfikacje, gdzie Resorcinol został zastąpiony inną mieszanką kwasów, łagodniejszą.

Zobacz też:
Azelac Acid (kwas azelainowy) – co to jest?

Ponadto Rezorcynę można znaleźć przede wszystkim w produktach do trwałego farbowania włosów oraz w szamponach, a także w preparatach wspomagających walkę z trądzikiem.

Rezorcyna – bezpieczeństwo stosowania

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo używania w czystej postaci, rezorcyna należy do substancji szkodliwych – szczególnie dla układu oddechowego oraz błon śluzowych. W branży kosmetycznej nie jest jednak stosowana w tak wysokich stężeniach. Istnieją co do tego pewne ograniczenia:

  • 1,25% w produktach koloryzujących do włosów;
  • 0,5% w szamponach do włosów.

Ponadto producent zobowiązany jest do umieszczenia odpowiednich informacji na etykiecie produktów zawierających rezorcynę. Jej długi kontakt ze skórą może powodować wnikanie do krwiobiegu, co w konsekwencji może prowadzić do silnego zatrucia. Substancja ta jest zaliczana do potencjalnych alergenów. 

Nie zaleca się stosowania rezorcyny w przypadku ciąży oraz podczas karmienia piersią. Należy unikać także kontaktu Resorcini z delikatną skórą dziecka.

Rezorcyna – naturalny czy syntetyczny

Resorcinol to składnik, który powstaje na drodze syntetycznej. Zaliczany jest do związków organicznych, z grupy fenoli.

Rezorcyna – wpływ na środowisko naturalne

Ochrona środowiska powinna stać się priorytetem przy wyborze wielu produktów codziennego użytku, w tym kosmetyków do pielęgnacji. Nasza planeta jest naprawdę w złym stanie. Obecność rezorcyny w produktach wpływa niekorzystnie na otaczającą człowieka przyrodę. Po dostaniu się do wód, zagraża życiu organizmów żywych, które tam bytują. Największym zagrożeniem jest rezorcyna w czystej postaci.

Rezorcyna – czy jest odpowiedni dla wegan?

Jako związek w 100% syntetyczny, rezorcyna może być stosowana przez wegan. Nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Proces jej pozyskiwania także jest dla tego typu konsumentów akceptowalny.

Resorcinol

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/resorcinol

Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Stearyl Alcohol (alkohol stearylowy) – co to jest?