Moczenie nóg w pokrzywie – na co pomaga taki zabieg?

Popularnym zabiegiem z zakresu medycyny naturalnej jest moczenie nóg w pokrzywie. Na co pomaga i kiedy warto zastosować taką kąpiel? W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie odpowiedzi na te pytania.

moczenie nóg w pokrzywie na co pomaga

Pokrzywa (Urtica dioica) to roślina, która kojarzy nam się przede wszystkim z nieprzyjemnymi oparzeniami, których doznajemy przemierzając latem łąki i pola. Warto jednak wiedzieć, że liście pokrzywy mają bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Już od setek lat wykorzystuje się je w ziołolecznictwie oraz licznych naturalnych terapiach. Do dzisiaj popularnym zabiegiem jest moczenie nóg w pokrzywie. Na co pomaga taki zabieg? Podpowiadamy!

Właściwości pokrzywy

Urtica dioica, czyli pokrzywa zwyczajna to bardzo powszechnie występujące ziele, zazwyczaj uznawane za chwast. Zawiera ono w sobie wiele cennych składników mineralnych i witamin. Jej prozdrowotne właściwości od setek lat wykorzystywane są przede wszystkim w formie herbatek i naparów z suszonych liści.

Najważniejsze właściwości ziela pokrzywy to między innymi:

  • bardzo duża ilość witaminy C, która ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i walce z infekcjami;
  • działanie moczopędne;
  • działanie łagodzące – ziele pokrzywy może być stosowane w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik oraz rozmaite stany zapalne. Może także pomóc w łagodzeniu podrażnień i swędzenia.

Pokrzywa zwyczajna wpływa również pozytywnie na przemianę materii, dlatego odwary z niej są często stosowane w trakcie diety redukcyjnej. Stosunkowo wysoka zawartość żelaza sprawia również, że pokrzywę poleca się pacjentom cierpiącym na anemię, czy inne zaburzenia ilości czerwonych krwinek.

Moczenie nóg w pokrzywie – na co pomaga?

Moczenie nóg w gorącej wodzie z dodatkiem naparu z pokrzywy jest często wykorzystywaną praktyką. Na co właściwie pomaga? Ziele pokrzywy ma działanie wspierające krążenie krwi. Właśnie dlatego moczenie nóg w naparach z tej rośliny polecany jest często osobom, które zmagają się z chorobą żylaków oraz rozmaitymi problemami z prawidłową pracą naczyń krwionośnych.

To jednak nie wszystkie dobroczynne właściwości, jakie może zapewnić nam moczenie nóg w pokrzywie. Na co pomaga taki zabieg? W medycynie naturalnej był on polecany przede wszystkim na różnego rodzaju choroby skóry, takich jak wszelkiego rodzaju egzemy, czy nawet łuszczyca.

Zobacz też:  Soda oczyszczona na twarde pięty. Jak mieć piękne stopy?

Moczenie nóg w pokrzywie może być pomocne w zwalczaniu obrzęków spowodowanych nadciśnieniem tętniczym lub zmęczeniem. Pokrzywa zawiera również dużo witaminy C, która pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i dobrej kondycji paznokci u stóp. Osoby, które na co dzień mają stojącą pracę i przez nią borykają się z obrzękami nóg również mogą skorzystać z dobroczynnych właściwości takiego zabiegu. Pokrzywa może bowiem zmniejszać opuchliznę. Do ciepłej wody wystarczy dodać szklankę odwaru z pokrzywy.

Moczenie nóg w pokrzywie – przeciwwskazania

Chociaż świeża pokrzywa parzy, to jednak napary z jej suszonych liści są w pełni naturalne i bardzo bezpieczne. Tego typu zabiegi nie mają właściwie żadnych przeciwwskazań. Wyjątkiem jest jednak sytuacja osób z alergią na pokrzywę lub inne rośliny z rodziny pokrzywowatych.

Jeżeli nigdy nie wcześniej nie korzystałeś z naparów, czy herbatek z pokrzywy i masz wątpliwości co do ich bezpieczeństwa, możesz przedyskutować tego typu zabiegi z lekarzem pierwszego kontaktu.

Podsumowanie

Często stosowanym zabiegiem z zakresu medycyny naturalnej jest moczenie nóg w pokrzywie. Na co pomaga? Dobroczynne właściwości tej rośliny świetnie sprawdzają się w przypadku osób cierpiących na problemy z krążeniem oraz przewlekłe opuchlizny nóg. Pokrzywa działa też łagodząco na objawy różnych chorób skóry. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie zioło, które może wspomagać proces leczenia. Nie jest jednak w stanie całkowicie go zastąpić.

 

Powiązane artykuły:

Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.