Problem wilgotnych stóp i skarpetek dotyczy wielu osób. Przyczyną jest nadmierna potliwość stóp. Jej efektem wstyd przed zdjęciem butów podczas wizyty rodzinnej, bo stopy nieładnie pachną. Lekceważenie tego prowadzić może do rozwoju grzybicy paznokci i skóry stóp, a to już jest schorzenie trudne do wyleczenia. Jak sobie pomóc w tej sytuacji? Rozwiązaniem są specjalne antyperspiranty, zmiana obuwa i kilka domowych sposobów na nadpotliwość. Zwłaszcza soda oczyszczona na pocenie się nóg pomaga. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat.

Co jest powodem nadmiernego pocenia się stóp?

Przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów potowych w skórze stóp. Stopy już kilka godzin po umyciu staja się wilgotne, podobnie jak skarpetki. Za przykry zapach stóp, skarpet i butów odpowiadają bakterie, które szybko namnażają się na mokrym naskórku. Problem pogłębia się w przypadku noszenia niewłaściwego obuwia, wykonanego z tworzyw sztucznych oraz skarpet, uszytych ze sztucznych włókien. Nadmierna potliwość występuje zarówno latem podczas upałów, jak i w zimie, zwłaszcza gdy przebywamy w zimowych butach w ogrzewanym pomieszczeniu, na przykład podczas pracy. Często występuje razem z ogólną nadpotliwością całego ciała.

Leczenie nadpotliwości stóp

Leczenie polega na stosowaniu antyperspirantów blokujących wydzielanie potu i posypywaniu stóp talkiem. W aptece dostępne są również kremy zapobiegające poceniu stóp. Na suche stopy nakłada się bawełniane skarpetki i suche obuwie. Aby leczenie było skuteczne, warto zrezygnować z noszenia przepoconych butów. Równie istotne jest połączenie leczenia z domowymi sposobami, ograniczającymi pocenie się skóry. Najskuteczniejsze to picie herbaty z szałwii, smarowanie stóp olejkiem z drzewa herbacianego oraz kąpiel w wodzie z octem jabłkowym Sprawdzoną metodą jest także moczenie stóp w wodzie z sodą.

Zobacz też:
Witaminy na paznokcie – jaka suplementacja na rozdwajające się i łamliwe paznokcie? Sprawdź, które suplementy i witaminy na włosy i paznokcie warto stosować!

Soda oczyszczona na pocenie się stóp

Soda ma właściwości przeciwgrzybicze, ściągające i bakteriobójcze. Świetnie oczyszcza naskórek z drobnoustrojów i grzybów. Hamuje wydzielanie potu, usuwa bakterie i grzyby, a przez to ogranicza nieprzyjemny zapach. Pomaga zapobiegać rozwojowi infekcji grzybiczej stóp i paznokci. Wspiera leczenie dolegliwości, choć pamiętać należy o odpowiedniej higienie i kosmetykach. Podstawą jest umycie stóp rano i wieczorem w zimnej wodzie i wytarcie skóry do sucha. Po kąpieli warto zastosować dezodorant do stóp lub talk.

Jak stosować sodę na nadmierną potliwość stóp?

Domowe sposoby ograniczające pocenie nóg, to m.in. kąpiel stóp w roztworze wody ze szklanką sody kuchennej. Kąpiel w sodzie ma właściwości ściągające i pomaga ograniczyć nadmierne wydzielanie potu. Równie skuteczne posypanie czystych i suchych stóp oczyszczoną sodą w proszku i nałożenie suchych skarpetek.

Odpowiednia pielęgnacja stóp, picie naparu z szałwii oraz kąpiel w roztworze wody z sodą zredukują objawy nadmiernej potliwości stóp. Poza tym od wiosny do jesieni warto nosić przewiewne obuwie. W zimie zaś lepiej zrezygnować z mocno ocieplanych kozaków.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022