Impulsywna decyzja, która po latach okazała się niewłaściwa? A może przykre wspomnienie związane z gorszym okresem życia? Na usuwanie tatuażu decydują się też osoby, którym po prostu znudził się konkretny wzór na ich ciele. Istnieje kilka różnych metod na usunięcie tatuażu. Laser jest oczywiście najpopularniejszą z nich – lecz nie jedyną. Możesz też wziąć pod uwagę zabieg chirurgiczny lub dermabrazję. Podpowiemy ci, która z nich jest najlepsza i czym się od siebie różnią.

Co musisz wiedzieć przed usunięciem tatuażu

usuwanie tatuażu zabieg

Zanim zdecydujesz się na usuwanie tatuażu, zastanów się, czy warto. Jest to zabieg kosztowny i uważany za dość bolesny. Być może lepiej będzie po prostu poprawić istniejący wzór lub zakryć go nowym? Podczas wykonywania tatuażu pigment wprowadzany jest w głębokie warstwy skóry – do skóry właściwej. Barwnik wprowadzony płycej zejdzie ze skóry wraz ze złuszczającym się naskórkiem

To właśnie tak głębokie umiejscowienie pigmentu sprawia, że tatuaż nie znika ze skóry nawet po długich latach. Jest to też znaczący powód, dla którego usuwanie tatuażu jest tak trudne i niewygodne. Mimo że istnieje wiele różnych metod na pozbycie się niechcianego wzoru z ciała, żaden nie sprawi, że twoja skóra będzie wyglądać tak jak wcześniej. Weź te czynniki pod uwagę przed wykonaniem tatuażu oraz przed przystąpieniem do zabiegu usuwania tatuażu.

Usunięcie tatuażu – jakie są na to sposoby?

Podczas wykonywania tatuażu artysta wprowadza tusz w głęboką warstwę skóry. Dzięki temu barwnik pozostaje tam na zawsze. Mowa tu oczywiście o klasycznych tatuażach, nie takich wykonanych np. henną. Dlatego decyzja o zrobieniu tatuażu zawsze powinna być dobrze przemyślana. W przeciwnym razie zostaniesz z dekoracją skóry, która cię nie zadowala oraz problemem – jak zabrać się za usuwanie tatuażu?

Zanim zdecydujesz się na którąś z poniższych metod, warto udać się na konsultację do specjalisty. Dobry dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej pomoże ci wybrać taką technikę, która w twoim przypadku przyniesie najlepsze efekty. Pamiętaj, że usuwanie tatuażu wiąże się też z pewnym ryzykiem. Grożą ci, niestety, blizny lub przebarwienia skóry. Wszystkie z poniższych metod są stosunkowo skuteczne i bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że zawsze zadziałają w stu procentach. Zdecydowanie łatwiej jest zrobić tatuaż niż go potem usunąć.

Laserowe usuwanie tatuażu

Laser do usuwania tatuażu działa w następujący sposób: wiązka światła lasera zostaje wpuszczona w głębokie warstwy skóry, dociera do tuszu i go wypala. Jest to stosunkowo mało inwazyjna metoda. Laserowe usuwanie tatuaży wymaga jednak kilku lub nawet kilkunastu powtórzeń. Jeden nigdy nie wystarczy, aby osiągnąć zadowalające wyniki. Daje dość dobre efekty, choć wszystko jest oczywiście uzależnione od twojego typu skóry, rodzaju tatuażu itp. Przyjmuje się, że potrzeba pomiędzy 3 a 12 wizyt, by usunąć wzór.

Laserowe usuwanie tatuażu polega na emitowaniu różnych długości fal laserowych. Docierają one w głąb skóry i oddziałują na różne rodzaje pigmentów. Wiązki światła rozbijają cząsteczki barwnika. W efekcie każdy kolejny zabieg coraz bardziej rozjaśnia wzór znajdujący się na skórze. Najlepszą skuteczność laserowego usuwania tatuaży można osiągnąć wtedy, gdy kontrast pomiędzy twoim kolorem skóry a odcieniem pigmentu jest największy. Przy opalonej skórze lub ciemnej karnacji efekt może być gorszy.

Czy wiesz, że zdecydowanie łatwiej jest tą metodą usunąć ciemne pigmenty? Jasne kolory, w szczególności biały, nie pochłaniają światła laserowego. W związku z tym, przy takich barwach trzeba będzie wykonać więcej powtórzeń. Może się też zdarzyć, że usuwanie tatuażu o wyjątkowo jasnych kolorach całkowicie się nie powiedzie. Wówczas będziesz musiał zastosować inną technikę. Do tego typu wzorów dobrze sprawdzi się też cover-up. 

Usuwanie kolorowego tatuażu metodą IPL

usuwanie tatuażu usuwanie sowy

IPL to angielski skrót od Intense Pulse Light. Głowica IPL wypuszcza szerszą wiązkę światła niż laser. Dzięki temu może zadziałać szybciej na większym obszarze oraz wymaga mniejszej liczby powtórzeń. Jednak takie usuwanie wprowadzonego pod skórę barwnika może wiązać się z ryzykiem powstawania blizn. Zabieg usuwania kolorowego tatuażu metodą IPL przebiega podobnie do laserowego. Jest jednak bardziej ryzykowny i mniej skuteczny – dlatego też ma mniejszą popularność.

Chirurgiczne usunięcie tatuażu

Jest to najbardziej inwazyjna metoda usuwania tatuażu. Przed rozwinięciem innej, nowoczesnej technologii, był to najpowszechniejszy sposób na pozbycie się niechcianego tuszu ze skóry. Zabieg chirurgiczny faktycznie jest skuteczny, aczkolwiek ma swoje wady. Wiąże się z dużą ingerencją w strukturę twojej skóry. 

Najlepiej działa w przypadku niewielkich tatuaży. Jeśli masz na sobie większy rysunek, który chcesz usunąć, może to nie być najlepsza metoda. Chirurgiczne usuwanie tatuażu zawsze pozostawia blizny. W przypadku większych prac są one bardzo zauważalne, ponieważ wymagany jest przeszczep skóry. Prawdopodobnie lepsze będzie dla ciebie laserowe usuwanie tatuażu.

Usuwanie tatuażu metodą złuszczania

Dostępne są zabiegi złuszczania chemicznego lub mechanicznego. Twój naskórek zostaje ściągnięty dermabrazją lub peelingiem chemicznym. Ta metoda jest dość inwazyjna. Trzeba bowiem dotrzeć do głębokich warstw skóry, w których znajduje się pigment. W ten sposób łatwo o zakażenia. Co więcej, takie usuwanie tatuażu często skutkuje powstawaniem przebarwień lub blizn na skórze. 

Usunięcie tatuażu elektrokoagulacją

Elektrokoagulacja to zabieg, który wykorzystuje energię elektryczną do usunięcia tatuażu z twojej skóry. Jest to bardzo skuteczna metoda w przypadku małych tatuaży. Do większych może jednak się nie sprawdzić. Zastosowanie prądu jest dla ciebie niebezpieczne, jeśli:

  • masz w ciele rozrusznik,
  • cierpisz na cukrzycę,
  • masz zaburzenia krążenia,
  • zdiagnozowano u ciebie zaburzenia krzepnięcia krwi.
Zobacz też:
Delikatne tatuaże damskie – subtelna ozdoba podkreślająca kobiecość. Zobacz kobiece inspiracje i minimalistyczne tatuaże dla kobiet. Sprawdź ich symbolikę i wybierz coś dla siebie

A może… zakrycie wzoru?

Właściwie żadna z powyższych metod nie da ci stuprocentowej satysfakcji. Powrót do wyglądu skóry sprzed wprowadzenia do niej pigmentu jest niestety niemożliwy. W takim razie – czy są jakieś sprawdzone wzory na całkowite pozbycie się tatuażu? Możesz zdecydować się na tzw. cover-up. Artysta wykona na twoim ciele drugi tatuaż, który całkowicie zakryje lub ulepszy stary wzór. 

Cover-up to zdecydowanie nie to samo, co usuwanie tatuażu. Mimo to wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Istnieje wielu artystów, którzy potrafią zdziałać cuda. Stary wzór będzie całkowicie niewidoczny, a na twojej skórze powstanie nowe, piękne dzieło. Oczywiście wiąże się to nadal z widocznym tuszem na skórze. Jeżeli więc zależy ci na całkowitym usunięciu pigmentu, nie jest to rozwiązanie dla ciebie.

Możesz też połączyć kilka metod. Cover-up będzie znacznie łatwiejszy do wykonania i bardziej efektywny, jeśli najpierw rozjaśnisz stary wzór, na przykład kilkoma laserami do usuwania tatuażu. Wówczas będzie całkowicie niewidoczny spod nowego.

Wypalanie tatuażu – czy to boli?

Wypalanie tatuażu – czy to boli

Najpowszechniejszy sposób, czyli laserowe usuwanie tatuaży, może być dość bolesne. Jednak większość salonów, które oferują taką usługę, stosują miejscowe znieczulenie na skórę. Obszar poddawany zabiegowi zostaje schłodzony. Inną metodą jest też zastosowanie specjalnego kremu, który blokuje przewodzenie impulsu bólu przez nerwy czuciowe.

Jeśli zastosujesz tego typu środki ostrożności, ból związany z użyciem lasera do usuwania tatuażu powinien być całkowicie wyeliminowany lub przynajmniej znacznie zredukowany. Okres gojenia się naskórka po wykonanym zabiegu został zredukowany do minimum dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Trwa zwykle około 3-4 dni. Oczywiście, delikatną skórę trzeba chronić przez dłuższy czas. Stosuj dodatkowe zabezpieczenia przed słońcem, chlorem i innymi drażniącymi czynnikami.

Usuwanie tatuażu – cena

usuwanie tatuażu pieniądze

Zastanawiasz się, ile kosztuje usunięcie tatuażu? Wszystko zależy od wybranego studia, wielkości tatuażu, wybranej przez ciebie metody i wielu innych, indywidualnych czynników. Z tego względu cena usuwania tatuażu jest często ustalana prywatnie. Generalnie przyjmuje się zasadę, że im większy, bardziej kolorowy tatuaż, tym wyższa stawka za jego usunięcie. Do całego procesu musisz też uwzględnić koszt konsultacji z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu? Podajemy orientacyjny przelicznik wielkości do ceny.

  • Chirurgiczne usunięcie tatuażu – około 500-1000 zł. Jest to koszt jednorazowy, ponieważ w tym przypadku wystarczy tylko jedna wizyta.
  • Laserowe usuwanie tatuaży małych rozmiarów – za wzór o wielkości ok. 5×5 cm zapłacisz mniej więcej 250-700 zł za pojedynczą wizytę. Mniejsze tatuaże mogą być jeszcze tańsze, np. 50-500 zł. Rozbieżność cenowa jest tak duża, ponieważ wszystko zależy od używanej technologii, renomy salonu oraz wyniku twojej konsultacji medycznej.
  • Laser do usuwania tatuażu większego – jest to koszt rzędu około 1-7 tys. złotych za jedną sesję. 
  • Cover-up – w tym przypadku wszystko zależy od wybranego przez ciebie artysty, jego kunsztu, doświadczenia oraz oczywiście wielkości planowanej pracy. Jest to cena podobna do wykonania zwykłego tatuażu. Możesz przyjąć założenie, że będzie to koszt około 500-2000 zł.

Wypalanie tatuażu – i co dalej? Jak dbać o skórę po zabiegu?

Każda metoda usuwania tatuażu wiąże się z naruszeniem skóry. W związku z tym będziesz musiał pielęgnować ją w odpowiedni sposób. Bardzo ważne, aby nie dopuścić do żadnego zakażenia ani zbędnego, dodatkowego uszkodzenia skóry. Unikaj moczenia skóry poddanej zabiegowi. Nie wchodzą w grę żadne kąpiele ani tym bardziej basen, sauna czy plaża. Prysznic ci nie zaszkodzi, jeśli nie będziesz lać wody bezpośrednio na miejsce po zabiegu. 

Podczas codziennej higieny zaopatrz się w delikatne środki myjące. Powinny działać łagodnie – dezynfekująco, lecz nie podrażniająco na skórę. Nie używaj mydeł ani płynów zapachowych, ani barwionych. Najlepsze będzie zwykłe szare lub czarne mydło. Przyda ci się też specjalny krem antybakteryjny przyspieszający gojenie. Po usunięciu tatuażu dobrze sprawdzi się alantan, bepanthen lub inne podobne maści – zapytaj swojego lekarza lub farmaceuty o najlepszy środek.

Przez pierwsze dni po zabiegu będziesz odczuwać pewien dyskomfort. Na początku zabezpiecz swoją skórę przed brudem i bakteriami specjalnym opatrunkiem. Po 2-3 dniach możesz już dać jej oddychać. Nie martw się, jeśli miejsce po tatuażu zaczyna swędzieć. Jest to nieodłączna część gojenia się skóry. 

Po usunięciu tatuażu stosuj środki ostrożności, aby nie uszkodzić zmienionego miejsca. Unikaj opalania. Jeśli jest lato, a kontakt ze słońcem jest nieunikniony, stosuj na skórę krem z wysokim filtrem UV. Możesz też po prostu zasłonić obszar po tatuażu dodatkową warstwą ochronnej, przewiewnej odzieży. Przez czas bezpośrednio po zabiegu unikaj ubrań obcisłych, ze sztucznych materiałów. Absolutnie nie stosuj bronzerów, samoopalaczy ani żadnych barwiących skórę kosmetyków.

Wypalanie tatuażu – i co dalej? Jak dbać o skórę po zabiegu

Czy warto udać się na usuwanie tatuażu? Znasz już ryzyko, jakie wiąże się z tym zabiegiem. Musisz pamiętać, że żadna metoda nie przyniesie ci wymarzonych skutków idealnie jasnej, gładkiej skóry – takiej, jak przed tatuażem. Z tego powodu decyzja o wizycie w studiu tatuażu powinna być jak najlepiej przemyślana. Natomiast przed usunięciem tatuażu koniecznie udaj się do lekarza, który doradzi, jak najlepiej zabrać się za ten proces. Indywidualne uwarunkowania mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania niektórych z powyższych zabiegów.Powiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2021