Kwas etanowy, nazywany potocznie octowym, w składzie INCI oznaczony jest jako Acetic Acid. To związek należący do chemii organicznej – kwas karboksylowy. Może przybierać różne nazwy, na co wpływa stężenie, w jakim się znajduje. Ten o małej ilości, używany przez większość z nas w kuchni, nosi nazwę octu spożywczego. Substancja ta jest cieczą o specyficznym, wręcz drażniącym aromacie. Nie ma koloru. Wyróżnia się higroskopijnością. Ten związek chemiczny wykorzystuje się w wielu dziedzinach – spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej oraz w warunkach domowych.
Kwas octowy – działanie
- Acetic Acid jest związkiem higroskopijnym, co oznacza, że posiada zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia.
- Reguluje pH preparatów kosmetycznych.
- Wpływa na wydłużenie trwałości kosmetyków.
- Wyróżnia się działaniem bakterio – i grzybobójczym.
- Jest substancją silnie oczyszczającą.
- Może rozjaśniać delikatne przebarwienia i wygładzać powierzchowne blizny.
- Dzięki niskiemu pH ma niebagatelny wpływ na wygląd włosów – domyka łuski, co sprawia, że włosy błyszczą się i wyglądają na zdrowsze.
- Maskuje inne, niekoniecznie przyjemne zapachy w kosmetyku.
- Działa przeciwzapalnie i zapobiega namnażaniu bakterii.
- Wykazuje działanie przeciwłupieżowe, ogranicza nadmierną produkcję łoju.
Kwas octowy – zastosowanie w kosmetykach
Kwas octowy w kosmetykach pełni szereg funkcji. Nie występuje tam jako substancja w 100% czysta, zawsze rozcieńczona. W jakich produktach można znaleźć kwas etanowy?
- Gotowych płukankach do włosów
- Produktach trychologicznych, przeciwłupieżowych
- Preparatach skierowanych do cery trądzikowej
- Kosmetykach ujędrniających i wygładzających do ciała
- Kremach, serach do twarzy
- Kremach na blizny i rozstępy
- Preparatach na przebarwienia pozapalne
- Peelingach do twarzy oraz ciała
- Kosmetykach do pielęgnacji dzieci
Kwas octowy – bezpieczeństwo stosowania
Światowe organizacje zajmujące się badaniami nad bezpieczeństwem substancji w kosmetykach uznały kwas octowy za bezpieczny. Jest bezbarwną cieczą o silnym zapachu. Czysty kwas octowy działa drażniąco, jednak w takiej postaci nie używa się go w przemyśle kosmetycznym. Roztwór zawsze jest rozcieńczony.
Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią mogą stosować produkty zawierające kwas octowy. Zawsze jednak zaleca się ostrożność. Kwas octowy nie powoduje alergii ani nie jest komedogenny.
Kwas octowy – naturalny czy syntetyczny?
Substancja, o której mowa, może powstawać na wiele sposobów. Naturalnie można ją pozyskać na drodze fermentacji octowej etanolu. Taki kwas octowy najczęściej wykorzystywany jest do celów spożywczych. Na skalę przemysłową kwas octowy otrzymuje się na drodze reakcji takiej jak np. utlenianie butanu czy karbonylowanie metanolu.
Kwas octowy – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu kwasu octowego na środowisko naturalne.
Kwas octowy – czy jest odpowiedni dla wegan?
Kwas octowy jest substancją, której w produktach pielęgnacyjnych mogą używać weganie. Nie zawiera bowiem w sobie związków pochodzenia zwierzęcego.
Inne – ciekawostki
Kwas octowy jest powszechnie stosowanym preparatem w przemyśle spożywczym. Dodaje się go m.in. do sera, chleba, jogurtów, sosów, czy produktów marynowanych. Na etykiecie można go znaleźć jako E260. W gospodarstwie domowym nadal odgrywa bardzo ważną rolę, w szczególności u osób nie lubiących sztucznych detergentów – mowa oczywiście o klasycznym occie. Jest substancją nr 1 podczas porządków, przydaje się głównie w walce z kamieniem na armaturze lub w czajniku.
Bibliografia: