Geraniol (INCI: Geraniol) należy do związków organicznych, monoterpenów. To substancja lotna nadająca zapach roślinom. Z chemicznego punktu widzenia to alkohol o oleistym charakterze i jasnożółtej barwie. Rozpuszcza się w tłuszczach, a nie jest rozpuszczalny w wodzie. Występuje w wielu olejkach eterycznych m.in. geraniowym i różanym. Ma zapach silnie kwiatowy, podobny do róży. Obecność geraniolu w różnych częściach roślin zapewnia im „komunikację” między sobą, np. wabi pszczoły do zapylania kwiatów.

Geraniol – działanie substancji

  • Geraniol jest głównie substancją zapachową dodawaną do produktów kosmetycznych.
  • Współtworzy nowe kompozycje aromatyczne.
  • Niweluje inne, nieprzyjemne zapachy.
  • Działa owadobójczo, odstrasza owady i insekty.
  • Zapewnia komunikację pomiędzy roślinami.
  • Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.

Geraniol – właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Geraniol w kosmetykach jest dodawany po to, by wzbogacić zapach i poprawić komfort stosowania. Olejki eteryczne stosowane w szeroko pojętej kosmetyce, które zawierają geraniol, są wykorzystywane w terapiach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających.

Geraniol można znaleźć głównie:

Geraniol może również występować w produktach do pielęgnacji skóry dziecka. W przypadku skór bardzo wrażliwych nie zaleca się używania tego składnika u najmłodszych.

Geraniol – bezpieczeństwo stosowania

Geraniol jako substancja zapachowa został dopuszczony do stosowania w kosmetykach pod pewnymi warunkami. Producent musi umieścić go w składzie INCI, jeśli jego stężenie w produktach do spłukiwania wynosi 0,01% oraz w tych niespłukiwanych – 0,001%.

Zobacz też:
Aldehyd benzoesowy (Benzaldehyde) – co to jest benzaldehyd?

Jak większość składników zapachowych, geraniol może być potencjalnym alergenem i powodować uczulenia, wysypki. Nie zaleca się stosowania go w trakcie trwania ciąży oraz w produktach dla dzieci.

Geraniol – naturalny czy syntetyczny?

Naturalnie geraniol występuje w olejkach eterycznych, które są pozyskiwane z wybranych części roślin za pomocą destylacji parą wodną. Może być również produkowany syntetycznie.

Geraniol – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu geraniolu na środowisko naturalne.

Geraniol jako substancja odpowiednia dla wegan?

Geraniol jest substancją, która może być bezpiecznie stosowana przez wegan. Nie zawiera w sobie składników pochodzenia zwierzęcego.

Inne – ciekawostki

Czy wiesz, że właściwości geraniolu były od wieków wykorzystywane jako naturalny odstraszacz komarów? Wykazuje on bowiem silne działanie owadobójcze. Może być stosowany w formie świec lub dyfuzorów. Stosunkowo niewielkie stężenie geraniolu jest w stanie skutecznie walczyć ze szkodnikami. Odstrasza niebezpieczne w sezonie letnim kleszcze. Jedną z zalet preparatów przeciw komarom z geraniolem jest ich naturalność (z reguły). Pozostają wolne od silnych środków chemicznych bądź pestycydów. To sprawia, że ich stosowanie nie jest niebezpieczne dla człowieka.

Bibliografia:

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/geraniol

https://incibeauty.com/en/ingredients/6561-geraniol

Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, A. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak



Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2021