Ethylhexyl Methoxycinnamate – działanie
- Ethylhexyl Methoxycinnamate to filtr UV. Zapewnia skórze ochronę przed promieniowaniem UVB – czyli takim, które odpowiada m.in. za poparzenia oraz nowotwory takie jak czerniak. Nie chroni przed promieniami UVA, dlatego zazwyczaj jej stosowany ze składnikami, które to zapewniają.
- Jest filtrem, który dobrze sprawdza się w kosmetykach wodoodpornych.
- Chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi.
- Przyczynia się do zapobiegania nowotworom skóry wywoływanym przez słońce.
- Przedłuża trwałość preparatów kosmetycznych, których jakość mogłaby zostać naruszona pod wpływem działania promieni słonecznych.
Ethylhexyl Methoxycinnamate – zastosowanie w kosmetykach
Ethylhexyl Methoxycinnamate w kosmetykach występuje jako filtr UV. W jakich formach oraz gdzie można go znaleźć?
- W ochronnych kremach do twarzy (typowe filtry, których zadaniem jest tylko ochrona)
- W produktach do pielęgnacji twarzy, gdzie może być dodatkiem
- W przeciwsłonecznych balsamach do ciała
- W sztyftach ochronnych do ust
- W specjalnych preparatach chroniących znamiona przed promieniami UVB
- W kosmetykach dla dzieci
Metoksycynamonian etyloheksylu – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo substancji, Ethylhexyl Methoxycinnamate został jakiś czas temu okraszony bardzo złą sławą. Doszło do tego w wyniku niefortunnie przeprowadzonych badań na szczurach. Wykazano wtedy, że związek ten nie działa korzystnie na układ hormonalny (zachowuje się podobnie do estrogenu). Tyczyło się to oczywiście czystej substancji, a takiej nie aplikuje się na skórę. W wyniku wyżej wymienionego eksperymentu w wielu krajach UE zakazano używać metoksycynamonianu etyloheksylu w przemyśle kosmetycznym. Później, po głębszych analizach, wycofano się z tej decyzji i uznano składnik za bezpieczny – w pewnych ograniczeniach.
Oktinoksan może być stosowany w produktach kosmetycznych w celu ochrony przed promieniowaniem UVB. Zastrzega się jednak, aby miał określone stężenie – do 10%. Nie istnieją badania, aby był nieodpowiedni dla kobiet w ciąży. Mało tego, w tym czasie, kiedy skóra narażona jest na powstawanie przebarwień, zaleca się stosowanie kremu z filtrem.
Ethylhexyl Methoxycinnamate – naturalny czy syntetyczny?
Metoksycynamonian etyloheksylu jest substancją wytwarzaną syntetycznie.
Ethylhexyl Methoxycinnamate – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu metoksycynamonianu etyloheksylu na środowisko naturalne. Nie kumuluje się w glebie ani w wodach.
Ethylhexyl Methoxycinnamate – czy jest wegański?
Proces powstawania składników oraz ich szczegółowy skład to dwie najważniejsze kwestie dla wegan. Nie akceptują oni związków, które zawierają odzwierzęce substancje. W przypadku metoksycynamonianu etyloheksylu można powiedzieć, że jest w 100% wegański. Powstaje sztucznie podczas syntez chemicznych.
Jak mówi znane łacińskie przysłowie – to dawka czyni truciznę. Tak jest w przypadku wszystkich substancji aplikowanych na skórę. Filtry są typem składników, na których temat krąży wiele kontrowersji. Jednak ochrona, jaką gwarantują m.in. przed czerniakiem, równoważy ich możliwe drażniące działanie.