Natura daje ludziom wiele cennych składników, które potrafią leczyć czasem lepiej niż leki. Część roślin i skał nadaje się też na przykład do gotowania, czego przykładem może być chlorek sodu, znany jako sól kuchenna. O ile jednak związek ten przede wszystkim służy nadawaniu potrawom smaku, o tyle innego rodzaju dary natury mogą mieć znacznie inne działanie. Siarczan magnezu charakteryzuje się gorzkim smakiem, więc niezbyt nadaje się do kulinariów, ale może się świetnie sprawdzić w pielęgnacji. Jest także używany w medycynie, gdzie docenia się jego właściwości korzystne dla człowieka. Sprawdź, jak sól Epsom może wpływać na cerę i włosy. Przeczytaj nasz artykuł!

Sól Epsom – skąd wzięła się inna nazwa surowca?

Nie każda nazwa specjalistyczna jest stosowana na co dzień, czego przykładem może być wspomniana wcześniej sól kamienna. Omawiany w tym artykule związek chemiczny, czyli siarczan magnezu, nazywa się często solą z Epsom. Jest to miejscowość w Anglii, w której odkryto złoża tego minerału w XVIII wieku. Z tego powodu alternatywną nazwą surowca bywa również „sól angielska”.

W jakiej formie najczęściej występuje siarczan magnezu?

W swojej naturalnej formie minerał przyjmuje formę drobnych kryształków podobnych do dużych grudek soli gruboziarnistej. Ma on gorzkawy smak, zaś po rozpuszczeniu w wodzie da się też wyczuć lekkie słone nuty. W sklepach najczęściej możesz kupić surowiec jako biały proszek przypominający klasyczną sól kamienną. W tej formie najłatwiej jest sporządzać roztwory do picia, kąpieli lub tworzenia masek.

Jak może być wykorzystywana sól gorzka?

Jak można wykorzystywać siarczan magnezu? Można użyć go do stworzenia roztworu do picia. Wiele osób wykorzystuje tego rodzaju sól także do kąpieli – w tym przypadku stężenie może być nieco wyższe. Składnik możesz również dodać do szamponu, a tak otrzymaną mieszankę wmasowuje się we włosy i skórę głowy tak, jak podczas zwykłej pielęgnacji. W zależności od potrzebnej konsystencji minerał może być także mieszany z innymi składnikami. Sól nadaje się ponadto do użycia jako preparat służący do mycia dłoni, a oprócz tego będzie świetnym składnikiem naturalnego peelingu.

Siarczan magnezu i jego dobroczynne działanie

Działanie soli prowadzi do wielu korzystnych zmian w organizmie. Jakich? Zależy to przede wszystkim od rodzaju terapii, jakie zastosujesz. Kąpiele mają na przykład szeroko znane działanie relaksujące. Siarczan magnezu obniża ciśnienie krwi i wpływa na wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Oprócz tego sól pozwala na zmniejszenie napięcia w mięśniach, dzięki czemu człowiek czuje się mniej spięty, a odpocząć mogą także stawy. Sól z Epsom może być również wykorzystywana w leczeniu chorób reumatoidalnych oraz związanych z układem krwionośnym. Pomaga ponadto przy problemach ze skórą twarzy i głowy.

Jakie środki ostrożności trzeba stosować, używając gorzkiej soli?

Niestety, nie każdy może stosować sól gorzką. Do przeciwwskazań należy choćby bardzo niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie). Jego jakiekolwiek dodatkowe obniżenie może okazać się niebezpieczne. Należy również uważać na różnego rodzaju uszkodzenia skóry, takie jak zranienia, poparzenia czy ukąszenia owadów. W niektórych przypadkach siarczan magnezu może złagodzić objawy, ale w innych je zaostrzy. Stosowanie doustne preparatu powinno być szczególnie ostrożne, ponieważ duża ilość może wywołać zbyt silny efekt przeczyszczający. W skrajnych przypadkach może to skutkować odwodnieniem.

Zobacz też:
Octocrylene (oktokrylen) - działanie, cechy, bezpieczeństwo

Gdzie można kupić sól Epsom do kąpieli?

Specjalnej soli Epsom nie da się kupić w zwykłych sklepach spożywczych, ponieważ jej działanie jest ściśle związane z medycyną, a nie z kulinariami. Można ją znaleźć w niektórych stacjonarnych aptekach, ale warto jej szukać raczej w aptekach internetowych. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku sklepów zielarskich. Czasami gorzką sól można też kupić w sklepach z ekologiczną i zdrową żywnością. Decydując się na zakup produktu, warto sprawdzić jego źródło i wiarygodność, aby mieć pewność, że wpływ na zdrowie będzie pozytywny.

Siarczan magnezu do stosowania na włosy i skórę głowy

Siarczan magnezu jest świetnym środkiem do stosowania na problemy z włosami i skórą głowy. Może być stosowany:

  • jako preparat oczyszczający (szczególnie w walce z łupieżem lub słabą kondycją włosów);
  • do naturalnego podkreślenia fal i kręconych włosów. 

Do walki z problemami skóry głowy najlepsza będzie mieszanka soli z szamponem. Jeśli zależy ci na podkreśleniu skrętu kosmyków, warto zrobić roztwór proszku z wodą. Za pomocą odpowiedniego spryskiwacza trzeba rozprowadzić równomiernie po włosach i pozostawić środek do wyschnięcia.

Sól gorzka Epsom na problemy z cerą

Gorzka sól nadaje się też idealnie do oczyszczania skóry twarzy. Należy jednak najpierw zrobić test i zastosować niewielką ilość środka w niewidocznym miejscu. Jeśli nie spowoduje niepożądanych odczynów, można go użyć do walki z trądzikiem. Jak to zrobić?

  1. Wymieszaj sól z roztrzepanym białkiem jajka. 
  2. Tak powstałą mieszankę musisz wmasować w skórę twarzy i pozostawić jak maseczkę na około 10 minut.
  3. Całość trzeba później spłukać letnią wodą. 

Preparat z siarczanem magnezu ogranicza wydzielanie łoju oraz sebum, dzięki czemu cera jest odświeżona i oczyszczona.

Siarczan magnezu na problemy z grzybicą

Niektóre rodzaje grzybów atakujących skórę stóp i tych wokół paznokci mogą być trudne do zwalczenia różnymi preparatami medycznymi, które często działają tylko na jeden rodzaj bakterii. Warto wówczas zastosować bardziej uniwersalne rozwiązanie w postaci soli Epsom. Ma ona ogólne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Będzie więc dobra do walki z grzybicą i nieprzyjemnym zapachem.

Sól Epsom wspomagająca leczenie niektórych chorób układu krwionośnego

Ze względu na swoje działanie relaksujące i odprężające siarczan magnezu może być z powodzeniem stosowany w przypadku problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Sól gorzka jest także przydatna przy profilaktyce zawałów i działa rozkurczająco na układ krwionośny. Aby działanie było najlepsze, najlepiej jest stosować regularne kąpiele solankowe. Można w ten sposób połączyć pielęgnację i troskę o zdrowie.

Siarczan magnezu – zastosowanie przy problemach żołądkowych

W niektórych przypadkach sól gorzka nadaje się także do picia. Sporządzony roztwór pozwala walczyć z zaparciami, ponieważ wspomaga pracę jelit. Trzeba jednak uważać z ilością siarczanu magnezu oraz częstotliwością przyjmowania płynu, ponieważ jego działanie może być zbyt silne. Oprócz tego roztwór soli może łagodzić skutki zatrucia pokarmowego. Ma on bowiem działanie oczyszczające i może zadziałać jako wspomagacz usuwania toksyn z organizmu. W przypadku nasilenia objawów bezzwłocznie trzeba jednak skontaktować się z lekarzem.

Siarczan magnezu jest wyjątkowym minerałem wspomagającym leczenie wielu schorzeń. Przed jego zastosowaniem warto jednak skontaktować się z lekarzem, który zaleci dokładne proporcje podczas stosowania produktu i wykluczy wszelkie możliwe interakcje z lekami.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021