Linalol (INCI: Linalool) to substancja należąca do grupy nienasyconych alkoholi alifatycznych (terpenów). Występuje w dwóch formach – każda wyróżnia się odmiennym zapachem. Sam w sobie przypomina aromat konwalii. Jest składnikiem olejków eterycznych, takich jak lawendowy, bergamotowy, cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy, jaśminowy czy kolendrowy. Naturalnie występuje w wielu roślinach i przyprawach. Linalool to oleista ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, a rozpuszczalna w tłuszczach.
Linalool – działanie
- Linalool jest przede wszystkim substancją, która jest składnikiem kompozycji zapachowych. Sam w sobie nadaje zapach innym produktom. Kamufluje aromat niekorzystnych substancji w kosmetyku.
- Posiada zdolność niwelowania innych, nieprzyjemnych zapachów, np. potu.
- Wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
- Działa bakteriobójczo.
- Pomaga walczyć z owadami – ma działanie owadobójcze.
Linalol – zastosowanie w kosmetykach i właściwości
Linalol jest substancją stosowaną w kosmetykach bardzo często. Nadaje im subtelny kwiatowy zapach, przypominający konwalię. Połączony z innymi składnikami aromatyzującymi może tworzyć oryginalne mieszanki.
Jako składnik zapachowy Linalool wykorzystuje się w:
- dezodorantach;
- perfumach;
- wodach toaletowych;
- mydłach (działanie aromatyzujące i antyseptyczne);
- kremach oraz balsamach do ciała;
- produktach do pielęgnacji włosów (maski, odżywki, szampony);
- preparatach do pielęgnacji twarzy;
- kremach do dłoni oraz stóp;
- płynach do kąpieli;
- żelach pod prysznic;
- preparatach do mycia twarzy;
- maskach pielęgnacyjnych.
Linalool – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo stosowania, Linalool został uznany jako bezpieczny pod warunkiem zachowania odpowiednich stężeń. W kosmetykach przeznaczonych do spłukiwania dopuszczalne stężenie wynosi 0,01%, natomiast w tych niespłukiwanych – 0,001%. Nie ma również naukowych informacji, aby składnik ten nie mógł być stosowany w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Jest to jednak silna substancja zapachowa, dodatkowo o udowodnionym działaniu alergizującym. Zaleca się zatem jej unikanie w wyżej wymienionym okresie życia.
Linalol został uznany za silny składnik alergiczny. Nie zaleca się stosowania kosmetyków z jego dodatkiem na skóry silnie reaktywne, wrażliwe i podatne na uczulenia. Nie jest też odpowiedni dla skóry dziecka.
Linalool – naturalny czy syntetyczny?
Linalool może być pozyskiwany na dwa sposoby. Naturalnie z roślin – za pomocą destylacji parą wodną wyodrębnia się olejki eteryczne. Może być również pozyskiwany drogą syntetyczną, w laboratorium.
Linalool – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu linalolu na środowisko naturalne.
Linalool – czy weganie mogą go stosować?
Linalool pozyskiwany jest z roślin lub syntetycznie w laboratoriach, nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Może być stosowany przez wegan.
Inne – ciekawostki
Badanie przeprowadzone nad związkiem, jakim jest Linalool, potwierdziły, że jest silnym alergenem. Nie jest to jednak tak oczywiste. Ewentualna wysypka na skórze nie objawia się pod wpływem bezpośredniego działania tej substancji. To produkt jej rozpadu posiada tak toksyczne właściwości. Pod wpływem powietrza lub kontaktu ze skórą podczas aplikacji linalol ulega degradacji. Powstaje związek o nazwie wodorotlenek linalolu, który może podrażniać i powodować wysypkę kontaktową.
Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/linalool
https://incibeauty.com/en/ingredients/15282-linalool