Caprylyl Glycol – działanie
Ta substancja aktywna wykazuje wiele odmiennych właściwości, co zostało docenione przez branżę kosmetyczną:
- pełni funkcję humektantu, co oznacza, że posiada zdolność wiązania wody w skórze;
- jest tzw. tłustym emolientem – tworzy na powierzchni skóry oleistą warstwę okluzyjną, która zapobiega utracie wody z naskórka;
- jest substancją nawilżającą;
- silnie zmiękcza;
- transportuje inne składniki aktywne – jest promotorem przenikania;
- jest związkiem renatłuszczającym. Oznacza to, że wspomaga odbudowę naturalnej warstwy lipidowej skóry, która została naruszona przez działanie silnych detergentów;
- poprawia kondycję włosów, nadaje im blask;
- zapobiega wysychaniu produktów kosmetycznych, zatrzymując w nich wilgoć;
- dzięki właściwościom bakteriostatycznym może pełnić funkcję delikatnej substancji konserwującej.
Caprylyl Glycol – zastosowanie tego składnika w kosmetykach
Biorąc pod uwagę wszechstronne działanie substancji na skórę i włosy, glikol kaprylowy można znaleźć w wielu rodzajach kosmetyków, takich jak:
- szampony;
- maski i odżywki do włosów;
- żele pod prysznic;
- płyny do kąpieli;
- mydła w płynie;
- produkty do mycia twarzy;
- preparaty do demakijażu;
- balsamy do pielęgnacji ciała;
- kremy do dłoni i stóp;
- kosmetyki do makijażu;
- kremy do twarzy.
Caprylyl Glycol – bezpieczeństwo stosowania
Caprylyl Glycol został uznany za składnik bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie ma określonych stężeń, w jakich może być używany. Substancja jest bezpieczna dla kobiet w okresie ciąży oraz w czasie karmienia piersią.
Glikol kaprylowy nie powoduje alergii oraz podrażnień. Jest promotorem dla innych substancji aktywnych – zwiększa ich penetrację w głąb skóry. Warto o tym pamiętać w przypadku uczulenia na inne składniki.
Mówi się, że glikol kaprylowy w czystej formie działa komedogennie. Oznacza to, że przyczynia się do pogorszenia stanu cery trądzikowej, powodując wysyp nowych zmian. W produktach kosmetycznych jest jednak tylko dodatkiem stosowanym w niewielkim stężeniu. W efekcie może nie wykazywać takiego działania.
Caprylyl Glycol – naturalny czy syntetyczny?
Składnik ten może mieć różne pochodzenie. Naturalnie występuje w roślinach (olej kokosowy) oraz w tłuszczach zwierzęcych. Nowoczesne technologie umożliwiają produkcję glikolu kaprylowego jako związku syntetycznego, który niczym nie różni się od formy spotykanej w przyrodzie.
O szczegóły na temat pochodzenia substancji należy zapytać producenta. Czasem taka informacja jest umieszczona na etykiecie.
Glikol kaprylowy – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu glikolu kaprylowego na środowisko naturalne. To substancja, która naturalnie występuje w oleju kokosowym, zatem nie działa degradująco na przyrodę.
Caprylyl Glycol – czy jest wegański?
To, czy glikol kaprylowy jest wegański, uzależnione jest od sposobu jego pozyskiwania. Może pochodzić z tłuszczów zwierzęcych, a co za tym idzie, nie spełnia założeń weganizmu. Częściej jest pozyskiwany z roślin lub syntetycznie. To sprawia, że staje się bezpieczny dla osób odrzucających wszelkie związki odzwierzęce w produktach kosmetycznych.