Elektryzowanie się włosów jest tematem często poruszanym na łamach kobiecych czasopism oraz na portalach, które dotyczą tematu urody i pielęgnacji. Jest to bowiem częsty problem. Z pewnością nierzadko zastanawiasz się, czy da się mu zaradzić, a jeśli tak – to w jaki sposób. Ten tekst z pewnością będzie dla ciebie pocieszeniem. Poznaj przyczyny elektryzowania się włosów. Włosy elektryzują się z konkretnego powodu, a ty możesz to zmienić i zapanować nad swoją fryzurą. W poniższym tekście znajdziesz kilka odpowiedzi, ale także rad i wskazówek. Dzięki temu artykułowi łatwiej ci będzie ujarzmić swoje niesforne włosy.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Masz naelektryzowane włosy? Zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Oto odpowiedź na twoje pytanie. Za elektryzujące się włosy odpowiada oddziaływanie elektrostatyczne i różnica ładunku elektrycznego? Na włosach znajdują się zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Kłopot z nimi rozpoczyna się w momencie, gdy okazuje się, że jonów dodatnich jest znacznie więcej niż ujemnych. Wówczas dochodzi do tego uciążliwego zjawiska. Gdy dodatnio naładowane włosy stykają się z ubraniami, które również są naładowane dodatnio, dochodzi do odpychania się jonów o tym samym ładunku, a w konsekwencji – do unoszenia włosów do góry.
Powstaje jednak pytanie – co powoduje, że na twoich włosach występuje jonizacja? Jest na to odpowiedź. Poznaj kilka najczęściej występujących przyczyn.
- Nadmierne przesuszenie włosów, które może być spowodowane ich nieodpowiednią pielęgnacją, zbyt częstym suszeniem suszarką, używaniem w nadmiarze lokówki czy prostownicy albo niestosowaniem odżywek i masek do włosów. Ważnym problemem jest także niespożywanie wystarczającej ilości płynów (w tym szczególnie wody) w odpowiedniej ilości. Dorosły człowiek powinien pić od 2 do 3 litrów wody dziennie. Pamiętaj także o doborze odpowiednich do swojego typu włosów kosmetyków. Źle dobrane preparaty również przesuszają włosy i prowadzą do ich elektryzowania się.
- Szczotkowanie włosów słabymi jakościowo grzebieniami czy szczotkami, a także zbyt intensywne używanie ich, powoduje naruszenie struktury włosów, ale także zwiększenie liczby jonów dodatnich na nich zgromadzonych.
- Częste stosowanie mocnych i silnie skoncentrowanych kosmetyków takich jak serum do włosów. Pamiętaj, by zawsze stosować się do wskazań pielęgnacyjnych i sposobu użycia, które są opisane na opakowaniu. Serum powinno się stosować 2–3 razy w tygodniu, gdyż jest to kosmetyk o bardzo silnym działaniu.
- Noszenie ubrań, które są wykonane z syntetycznych, czyli sztucznych, materiałów – to w sposób naturalny elektryzuje włosy. Z pewnością zauważyłaś, że jeśli masz sztuczny golf albo sweter, twoje włosy niemal natychmiast unoszą się do góry i „tańczą” w powietrzu.
- Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz – to również może prowadzić do elektryzowania się włosów.
Domowe sposoby na elektryzowanie włosów. Jak im zaradzić?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się elektryzowania? Mamy dla ciebie sposoby na elektryzujące się włosy. Oto kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą ci się, szczególnie w okresie jesienno–zimowym, gdy jest suche powietrze i nosi się grube swetry, szaliki i – przede wszystkim – nakrycia głowy i czapki.
- Warto stosować szampon przeciwko elektryzowaniu się włosów – kosmetyk tego typu w swoim składzie zawiera między innymi keratynę przeciwko puszeniu się włosów, ale także składniki rewitalizujące i ułatwiające rozczesywanie. Pamiętaj, że częste mycie włosów dodatkowo je naelektryzuje, staraj się więc myć je maksymalnie raz na dwa dni, nie zapominając przy tym o odżywce nawilżającej. Odpowiednia pielęgnacja włosów i nawilżenie mogą pomóc uporać się z problemem.
- Najlepiej wymień swoją dotychczasową suszarkę na taką z jonizatorem – ma ona tę przewagę nad zwykłą suszarką, że szybciej suszy włosy, a przede wszystkim redukuje elektryczność statyczną, która jest odpowiedzialna za elektryzujące się włosy.
- Czasami szampon i odżywka okazują się niewystarczające – wówczas warto sięgnąć po olejki do puszących się i elektryzujących się pasm, np. z ekstraktem z orzechów kukui. Dobrym rozwiązaniem może być także maska do włosów, którą warto nakładać 2–3 razy w tygodniu na minimum 15 minut. Wygładzi ona łuski włosów.
- Pamiętaj, by unikać wysokiej temperatury suszenia. Warto stosować produkty termoochronne, które chronią włosy przed wysokimi temperaturami. Może to być krem lub mleczko ochronne. W ich składzie znajdziesz m.in. ceramidy czy ksylozę.
- Lakier do włosów stosuj tylko na włosy, nie na skórę głowy – w tym celu możesz spryskać lakierem szczotkę lub grzebień i dopiero przeczesać włos. Wówczas kosmetyk rozprowadzi się po włosach, a nie po skórze głowy, co mogłoby wpłynąć na elektryzowanie się włosów.
- Nie zapomnij o prawidłowym czesaniu – jeśli zastanawiasz się, jak się „odelektryzować”, pomyśl o zakupie drewnianej lub metalowej szczotki. Ważne, by miała ona włosie np. z dzika, dobra będzie także antystatyczna wygładzająca szczotka do włosów.
- Zwracaj uwagę na ubrania, w które się ubierasz – pamiętaj, by zamienić syntetyczne, czyli sztuczne tkaniny i materiały jak nylon lub poliester, na coś naturalnego jak bawełna, wełna czy jedwab.
Są takie dni, kiedy żaden z powyższych patentów się nie sprawdza – po prostu nic nie pomaga na twoje elektryzujące się włosy. Wówczas pozostaje ci związać włosy w warkocz albo kucyk. Uzyskasz bardzo ładną fryzurę i okiełznasz swoje niesforne kosmyki podatne na problem elektryzowania.
Szybka pomoc na elektryzujące się włosy
Wychodzisz z domu za 5 minut, a twoje włosy puszą się i są uniesione? Nie martw się, są i na to sposoby. Możesz użyć kremu do rąk albo mleczka do ciała. Nałóż kroplę kosmetyku i przeczesz końcówki włosów oraz miejsca, które najbardziej się puszą.
Nieujarzmione włosy można też potraktować wodą. Może nie jest to najlepszy sposób, ale z pewnością delikatnie wygładzi i zmniejszy elektryczność statyczną na włosach.
Jest wiele sposobów na to, by ujarzmić naelektryzowane włosy. Jedne metody wymagają czasu i większych zmian, jak zakup nowej szczotki czy zmian w stylu życia (np. zwiększenie ilości spożywanej wody w ciągu dnia). Inne sposoby są „na już” – jak krem na puszące się włosy czy woda, ale nie rozwiązują one faktycznego problemu, jakim są po prostu nierzadko przesuszone włosy. Warto jest zainwestować swój czas w zmiany, dzięki którym poprawi się kondycja twoich włosów na dłużej, a może już na zawsze.
Napuszone i elektryzujące się włosy to zmora kobiet, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście jest na to wiele domowych sposobów, które są bezpieczne i łatwe do zastosowania. Nie potrzebujesz do tego bardzo drogich specyfików, wszystko znajdziesz w swojej ulubionej drogerii. Pora pożegnać puszące się włosy!