Cenne właściwości sezamu znane są ludzkości już od czasów starożytnych. W tej jednorocznej roślinie najcenniejsze są nasiona. To z nich bowiem wytłacza się słynny olej sezamowy, który jest wykorzystywany między innymi w przemyśle kosmetycznym. Jakie są właściwości oleju i sposoby jego wykorzystania (w pielęgnacji i nie tylko)? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, czytaj już teraz nasz artykuł!
Olej sezamowy – właściwości
Olejek z nasion sezamu to wartościowy produkt. Jego cenne właściwości pozwalają umieścić go wśród najzdrowszych tłuszczów roślinnych.
Jego popularność wynika między innymi z wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo ważne w zbilansowanej diecie. Odpowiadają za prawidłową pracę serca i normują ciśnienie. Zawarty w oleju kwas foliowy chroni zaś przed anemią.
Co jeszcze zawiera olej sezamowy?
Sezam, a tym samym olej z niego wytłaczany, jest źródłem fitosteroli. Odpowiadają one za obniżenie poziomu LDL, czyli „złego” cholesterolu. Olej może być więc orężem w walce z miażdżycą.
Olej z prażonego sezamu zawiera także inne, równie cenne dla zdrowia składniki. Są to witamina A (wpływa na wzrok), witamina E (ma działanie antyoksydacyjne), a także witaminy z grupy B (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i nerwowy).
W skład oleju sezamowego wchodzą również minerały:
- magnez;
- cynk;
- mangan;
- wapń;
- żelazo;
- miedź;
- fosfor.
Warto zwrócić uwagę także na sezaminę i sezamolinę, które są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Lignany są równie istotne, ponieważ hamują rozwój nowotworów.
Olej sezamowy – zastosowanie
Wiesz już, jak cenne składniki zawiera olej sezamowy. Do czego możesz go wykorzystać? Taki tłuszcz roślinny może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Znacznie poprawia stan zdrowia oraz kondycję włosów i skóry. Właśnie na tym skupimy się w następnych akapitach.
Olej sezamowy do masażu
Olejek sezamowy to jeden z najlepszych produktów roślinnych do masażu. Wystarczy rozprowadzić kilka łyżek ciepłego olejku na ciele, wykonując koliste ruchy od dołu i powoli przechodzić ku górze. Wyciąg z nasion sezamu działa oczyszczająco i odmładzająco na skórę, a masaż z jego wykorzystaniem wyjątkowo odpręża.
Olej sezamowy na twarz
Olej sezamowy polecamy głównie osobom o cerze dojrzałej i suchej. Doskonale nawilża skórę i chroni ją przed starzeniem.
Olej z sezamu może także przeciwdziałać szkodliwemu promieniowaniu UV i UVB. Sprawdza się jako dodatek do delikatnych peelingów dla skóry dotkniętej stanami zapalnymi.
Olej sezamowy na włosy
Olejowanie włosów przy pomocy wyciągu z nasion sezamu to doskonały sposób na wzmocnienie struktury włosów i poprawy ich ogólnej kondycji. To jednak nie jedyne możliwe zastosowanie oleju w przypadku pielęgnacji loków.
Popularne jest wykorzystywanie olejku sezamowego jako serum, które nawilży i wzmocni nawet najbardziej zniszczone włosy. Co ważne, ochroni je również przed promieniowaniem słonecznym. Możesz nakładać takie serum także na skórę głowy.
Olej sezamowy na włosy i jego działanie
W okresie zimowym, kiedy ciało potrzebuje szczególnej troski, olej z prażonego sezamu może przynieść wyjątkową ulgę włosom i skórze głowy. Możesz na jakiś czas przed prysznicem wmasować olej, który uchroni przed nadmiernym wysuszeniem i powstawaniem łupieżu.
Co ciekawe, taki naturalny produkt może pomóc ci w walce z siwieniem włosów. Wcieranie go od nasady do połowy ich długości ma sprawić, że naturalny kolor włosów zostanie niejako „zakonserwowany”.
Olej sezamowy w kuchni
Olej, o którym piszemy, charakteryzuje posmak przypominający nieco orzechy. Stanowi niezbędny dodatek w daniach kuchni Dalekiego Wschodu. Można dodawać go zarówno do dań wytrawnych, jak i deserów. W Polsce najczęściej stanowi składnik sałatek i sosów. Smażenie potraw na oleju sezamowym możliwe jest wyłącznie w przypadku jego rafinowanej wersji, ponieważ olej tłoczony na zimno nie powinien być podgrzewany.
Olej sezamowy jako broń na… wszy
Taki olej może być także pomocny, jeśli walczysz z wszawicą. To tłuszcz pochodzenia naturalnego, więc jego zapach jest przyjemniejszy od woni innych środków. Jak go aplikować? Wmasuj go w skórę głowy i we włosy (musisz być w rękawiczkach) i pozostaw na pół godziny przed planowanym myciem włosów. Co ważne, taki olej nie wysusza skóry głowy, a dodatkowo chroni ją przed drobnoustrojami i mikrobami.
Olej sezamowy – cena
Koszt olejku sezamowego zwykle nie jest wysoki, choć wiele zależy od jakości produktu i jego rodzaju. Możesz znaleźć produkty w cenie poniżej 20 zł, ale zdarzają się i takie, za które należy zapłacić od 50 do 60 zł.
Regularne stosowanie oleju sezamowego przynosi poprawę kondycji całego organizmu. Jego właściwości są szczególnie cenne w pielęgnacji włosów i twarzy. Taki tłuszcz roślinny można wykorzystać także do masażu, a jego zastosowanie jest o wiele szersze. Bez wątpienia warto wypróbować ten uniwersalny produkt.