Krzem znany jest przede wszystkim z dobroczynnego działania na włosy, skórę i paznokcie. To jednak nie wszystko. Pierwiastek ten stanowi budulec tkanek, a więc jego funkcja w organizmie jest o wiele bardziej złożona. Krzem przeciwdziała miażdżycy i wspomaga proces gojenia. Posiada także właściwości detoksykujące. Wzmacnia i uelastycznia kości. Jak widać, okazuje się niezbędny dla zdrowia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać niedobory krzemu i jak im zaradzić.
Jak krzem działa na włosy?
Ze względu na to, że krzem bierze udział w budowie włosów, okazuje się niezbędny dla ich dobrej kondycji. Wzmacnia ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej elastyczne, mocniejsze i grubsze. Okazuje się więc niezbędny w celu odbudowy zniszczonych kosmyków. Krzem stosowany jest również na porost włosów, gdyż wzmacnia ich cebulki. Powstrzymuje wypadanie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Działa łagodząco na wrażliwą skórę głowy i pomaga pozbyć się łupieżu. Krzem pozytywnie wpływa na ogólny wygląd fryzury. Sprawia, że naturalny kolor włosów jest bardziej intensywny oraz hamuje ich siwienie.
Niedobór krzemu – objawy
Niewłaściwa dieta, stres oraz niektóre dolegliwości sprawiają, że krzemu jest w organizmie za mało. Jego poziom spada również wraz z wiekiem. Wówczas można zauważyć takie symptomy wskazujące na niedobór krzemu, jak:
- wypadanie włosów;
- cienkie, łamliwe włosy;
- kruche paznokcie;
- suchość skóry i skłonność do wyprysków;
- osłabiona odporność;
- przedwczesne siwienie włosów;
- podwyższony poziom cholesterolu;
- choroby naczyń krwionośnych i kości.
Jak stosować krzem na włosy?
Krzem jest obecny w wielu produktach spożywczych, po które z pewnością sięgasz na co dzień. Jeśli jednak zależy ci na wzmocnieniu kondycji włosów lub obserwujesz powyższe objawy niedoboru krzemu w organizmie, zadbaj o to, by twoja dieta była bogata w produkty zawierające ten pierwiastek. Zaliczamy do nich:
- warzywa (marchew, brokuł, cebula, fasola, kukurydza, soczewica, chrzan);
- owoce (banany, jabłka, truskawki, maliny, borówki);
- kaszę gryczaną i jaglaną, płatki owsiane, otręby, produkty pełnoziarniste;
- orzechy (najwięcej krzemu zawierają migdały).
Zioła, które zawierają krzem
Krzem można znaleźć również w niektórych ziołach. Zawierają one także inne witaminy i minerały, które są niezbędne dla dobrej kondycji włosów. Jako jeden z nich z pewnością możemy wskazać także siarkę. Najwięcej krzemu można znaleźć w takich ziołach, jak:
- pokrzywa;
- skrzyp polny;
- rdest ptasi;
- podbiał;
- perz.
W sklepach zielarskich znajdziesz również herbatkę krzemionkowa, która łączy w sobie działanie powyższych ziół. Pamiętaj jednak, że ziołowa kuracja na włosy wymaga ostrożności. Nie stosuj ziół w nadmiarze, a po kuracji zrób kilkutygodniową przerwę. Przed przygotowaniem ziołowej herbatki koniecznie sprawdź, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do jej spożycia. Szczególną ostrożność zachowaj w ciąży. Ze względu na to, że sposoby parzenia konkretnych ziół mogą się między sobą różnić, sprawdź zalecenia producenta preparatu.
Krzem – tabletki na włosy
Krzem to pierwiastek, który można również suplementować w postaci tabletek. Często zawierają one również inne witaminy i minerały, których zadaniem jest poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci. Pamiętaj, by w czasie stosowania suplementu diety na włosy przestrzegać zaleceń producenta w kwestii dawki i czasu przyjmowania preparatu.
Krzemionka na włosy – płukanka
Płukanki ziołowe na włosy to jeden z najlepszych sposobów ich odżywienia. W ten sposób możesz sprawić, że twoje włosy skorzystają również z cennych właściwości krzemu. Przygotuj herbatę krzemionkową lub wspomniane wcześniej zioła zawierające krzem i sporządź napar. Na 100 ml wody potrzebna będzie łyżka suszu. Zaparz zioła według instrukcji na opakowaniu i pozostaw do przestygnięcia. Letni już napar wykorzystaj do ostatniego płukania włosów. Nie spłukuj ich ponownie.
Krzem organiczny w płynie na włosy
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością dostępny jest również krzem organiczny w płynie. Taka forma produktu doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów, ponieważ można ]stosować go na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest suplementacja. Warto jednak pamiętać o bezpiecznym stosowaniu krzemu. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta i nie przekraczać sugerowanej przez niego dawki.
Innym sposobem zastosowania krzemu organicznego w płynie na włosy jest przygotowanie mgiełki. W tym celu potrzebna ci będzie butelka z atomizerem. Przelej płyn do butelki i spryskaj nim włosy. W niektórych sklepach i aptekach krzem organiczny w płynie dostępny jest już w gotowej butelce tego typu.
Kosmetyki do włosów z krzemem
Cenne właściwości krzemu są wykorzystywane również przez producentów kosmetyków do włosów. Dostępne są bowiem szampony krzemowe przeznaczone do włosów słabych i wypadających. Niektóre z nich skierowane są do osób zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry.
Krzem na włosy – efekty
Zastanawiasz się, jakie efekty uzyskasz, stosując krzem? Włosy z pewnością staną się mocniejsze i bardziej błyszczące. Możesz również zaobserwować poprawę ich struktury i grubości. Krzem pomoże ci pozbyć się rozdwojonych końcówek i wykruszania się włosów. Pierwiastek ten wesprze cię w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się skóry głowy, co znacząco wpłynie na wygląd twojej fryzury. Jeśli zapuszczasz włosy, krzem przyczyni się do ich szybszego wzrostu.
Krzem należy do grupy cennych dla kondycji włosów minerałów. Ze względu na fakt, że znajduje się on w produktach spożywczych, można łatwo zadbać o jego prawidłowy poziom. Stanowi remedium na problem wypadających włosów. Jeśli twoje włosy są zniszczone i matowe i nie jest to spowodowane inwazyjnymi zabiegami koloryzacji i stylizacji, krzem może być tym, czego brakuje w twojej diecie.