Łupież to choroba skóry, która często dotyka skóry głowy. Nie jest zaraźliwa, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Niektóre odmiany schorzenia obejmują całe ciało, a szczególnie pewne jego części, np. kark czy ręce. W naszym artykule skupimy się jednak na tych rodzajach, które dotyczą wyłącznie głowy i mogą być wyeliminowane za pomocą specjalnych preparatów oraz na odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być dobry szampon przeciwłupieżowy. Wygląd włosów i pielęgnacja to coś, co interesuje wiele osób, niezależnie od płci. Jak radzić sobie z łupieżem? Szampon przeciwłupieżowy powinien być dobrze dobrany do rodzaju choroby, a także właściwie użytkowany. Nawet najlepszy preparat nie sprawdzi się bowiem w sytuacji, gdy nie będziesz przestrzegać zasad pielęgnacji. O czym musisz pamiętać? Na to pytanie i wiele innych odpowiemy w naszym tekście!
Szampon przeciwłupieżowy a rodzaje łupieżu
Dwa rodzaje łupieżu, jakie dotykają skóry głowy, to łupież suchy i tłusty. Ten pierwszy objawia się występowaniem suchych białych płatków na włosach. Jest to przesuszony i chory naskórek, który samoistnie odpada. Chorobie może towarzyszyć swędzenie skóry głowy. W przypadku tłustej odmiany schorzenia można zauważyć jasnożółte płatki, które najpierw przylegają do skóry głowy, a potem odpadają. Dodatkowymi objawami są tutaj stan zapalny skóry głowy oraz bardzo silne swędzenie. Tłustemu łupieżowi towarzyszy najczęściej nadmierna produkcja sebum oraz duży łojotok.
Dlaczego szampon przeciwłupieżowy staje się niezbędny? Błędy w pielęgnacji powodujące powstawanie łupieżu
Bardzo często nieświadomie można samemu pogorszyć stan skóry głowy. Delikatny szampon przeciwłupieżowy z czasem może okazać się nieodzowny. Co prowadzi do powstawania łupieżu? To przede wszystkim:
- mycie włosów zbyt gorącą wodą, która podrażnia skórę – powoduje to nadmierne wydzielanie łoju, co następnie staje się przyczyną odpadających łusek;
- zbyt silne środki, których działanie jest podobne do zbyt gorącej wody;
- częste chodzenie na basen bez czepka i wystawianie głowy na szkodliwe działanie chloru;
- zbyt rzadkie mycie głowy.
Niezależne czynniki wpływające na powstawanie łupieżu
O właściwą pielęgnację możesz się zatroszczyć, eliminując niewłaściwe nawyki. Występują niestety także czynniki, na które nie masz wpływu. Zalicza się do nich:
- skłonność do przesuszonej skóry głowy – tego typu genetyczne uwarunkowanie sprawia, że na skórze głowy nie panują właściwe warunki. Skutkiem ochrony organizmu może być łupież;
- łuszczyca – jednym z objawów tej choroby może być pojawienie się na skórze łupieżu i konieczna jest wówczas konsultacja dermatologiczna oraz użycie odpowiednich szamponów leczniczych przeciwłupieżowych;
- zakażenie drożdżakami – tego typu drobnoustroje naturalnie występują na skórze głowy. W przypadku obniżonej odporności organizmu niebezpiecznie się namnażają i mogą powodować choroby;
- płeć i wiek – na łupież bardziej narażeni są mężczyźni oraz osoby dorosłe lub starsze.
Szampon z kwasem salicylowym czy ketokonazolem?
Na rynku znajdziesz wiele szamponów przeciwłupieżowych, dlatego warto się zastanowić, jak wybrać ten najskuteczniejszy. Istnieje kilka składników będących bazą szamponu, które są pomagają w terapii. Warto wymienić przede wszystkim kwas salicylowy, który rozpuszcza zrogowaciały naskórek i pomaga usunąć płatki łupieżu. Często można spotkać także ketokonazol wspierający regulację produkcji łoju i oddzielający łuski od głowy. Innym popularnym preparatem jest siarczek lub dwusiarczek selenu, a także klimbazol. Mają one właściwości przeciwgrzybicze. Kompleksowo działa też pirytionian cynku i pirokton olaminy.
Jaki skuteczny szampon przeciwłupieżowy wybrać?
W drogeriach i aptekach znajdziesz różne preparaty zwalczające łupież. Dobrze jest wiedzieć co nieco o najpopularniejszych środkach. Oto znane i skuteczne szampony przeciwłupieżowe.
Nizoral
Jest to lek, a nie zwykły preparat pielęgnujący. Leczy choroby wywołane przez drożdżaki i wymaga specjalistycznego stosowania w zależności od rodzaju łupieżu. Należy pozostawić go na włosach przez około 5 minut, a następnie spłukać. W swoim składzie ma m.in. ketokonazol.
Head & Shoulders
Jest to jeden z najpopularniejszych szamponów przeciwłupieżowych. Nie jest agresywnym środkiem. Można go stosować tak, jak każdy inny szampon, zwłaszcza że występuje w wielu różnych odmianach. Składnikiem aktywnym jest pirokton olaminy odpowiedzialny za zabezpieczenie głowy przed namnażaniem się bakterii.
Selsun Blue
Preparat o działaniu przeciwdrożdżakowym, który hamuje także złuszczanie się naskórka. Przeznaczony jest do włosów normalnych lub przetłuszczających się, zależnie od wersji. Leczy zatem różne typy łupieżu. W składzie można znaleźć dwusiarczek selenu.
Babuszka Agafia
Szampon przeciwłupieżowy o delikatnym działaniu, wskazany do wrażliwej skóry. Zapobiega swędzeniu i łagodzi uciążliwe objawy łupieżu. W składzie znajdują się składniki pochodzenia roślinnego, czyli mydlnica lekarska, pokrzywa i kora dębu. Oczyszczają one skórę i zmniejszają wydzielanie łoju.
Szampon leczniczy przeciwłupieżowy – jak go stosować?
Sam szampon na łupież i swędzenie głowy to nie wszystko, ponieważ istotne jest również jego odpowiednie stosowanie. Ważne jest nie tylko używanie preparatu tak często, jak zalecają to producenci, lecz także odpowiednie nakładanie i spłukiwanie. Przede wszystkim, nie możesz korzystać zbyt zimnej ani za gorącej wody. Powinna mieć letnią temperaturę, dzięki której niepotrzebnie nie podrażnisz głowy. Oprócz tego podczas mycia nie można zbyt mocno trzeć włosów. Wystarczy delikatnie wmasowywać preparat. Jeśli szampon nie jest skuteczny, warto próbować różnych opcji. Gdy żadna nie działa, należy odwiedzić dermatologa.
Nie tylko szampony przeciwłupieżowe – jak jeszcze dbać skórę głowy?
Jak dbać o skórę głowy? Szampon przeciwłupieżowy to nie wszystko. Warto także do czasu wyleczenia łupieżu unikać obciążających włosy zabiegów:
- farbowania;
- prostowania;
- lokowania.
Można także wspomagać się płukanką z pokrzyw, którą stosuje się po szamponie. Oprócz pielęgnacji ważna jest też dieta. Powinna ona być bogata w witaminy A, B, E oraz cynk. Produktami obfitymi w te składniki są marchewka, nasiona, orzechy, dynia, zielone warzywa, (szczególnie szpinak), kasze i jajka.
Zwalczanie łupieżu może przypominać czasem walkę z wiatrakami. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego, który oczyści i odżywi skórę głowy. Estetyka i zdrowie się tutaj ściśle łączą, dlatego nie rezygnuj z prób radzenia sobie z problemem.