Łupież suchy to przypadłość, którą można łatwo zauważyć po pojawieniu się białego pyłku na ubraniach. To jednak niejedyna postać tego schorzenia. Łupież tłusty charakteryzuje się na przykład żółtawymi płatami, które trudno odchodzą od skóry, a łupież pstry dotyka skóry całego ciała, nie tylko głowy. Łupież suchy jest odmianą najłatwiejszą do wyleczenia, jednak nie można jej lekceważyć. Nieleczony może bowiem rozwinąć się w inne typy, które są znacznie bardziej uciążliwe. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o specyfice tego typu choroby. Poniżej opisujemy objawy łupieżu suchego i podpowiadamy, które sposoby na jego usunięcie są najskuteczniejsze.
Czym jest łupież suchy?
Suchy łupież jest chorobą, która dotyka owłosioną skórę głowy – najczęściej włosy, a czasami też brwi i rzęsy. Ma zazwyczaj charakter przewlekły, a w wielu przypadkach także nawrotowy. Niezwykle ważne jest więc doprowadzenie kuracji do końca, nawet jeśli objawy już ustąpiły. Jeśli bowiem przerwiesz leczenie przed planowanym zakończeniem, objawy mogą powrócić. Taki problem dość łatwo zwalczyć, ale pozostawiony sam sobie potrafi rozwinąć się w znacznie trudniejszy do wyleczenia łupież tłusty. Trzeba zatem jak najszybciej wdrożyć leczenie i odpowiednio dobrać kosmetyki.
Jakie są przyczyny łupieżu suchego na skórze głowy?
Za powstawanie łupieżu suchego (i każdego innego, który dotyka skórę głowy) odpowiedzialne są drożdżaki z rodziny Malassezia. Występują one na skórze naturalnie, lecz niezwykle istotne jest to, by były w odpowiedniej ilości. Gdy gromadzą się w zbyt dużych skupiskach, powoduje to zapalenie skóry. Aby się przed nią ochronić, skóra zaczyna przyspieszony proces rogowacenia naskórka i suchość. Zbiera się on potem w białe łuski, które opadają jako łupież suchy. Płatki są więc efektem zbyt szybkiego złuszczania się warstwy rogowej skóry. Czasami drożdżaki atakują mocniej na skutek przesuszenia lub podrażnienia skóry głowy, na przykład po zbyt mocnych kosmetykach.
Czy łupież suchy jest zaraźliwy?
Jak już wspominaliśmy, łupież suchy pojawia się na głowie na skutek nadmiernej ilości drożdżaków. Może być też wywołany przez nieodpowiednią pielęgnację bądź podrażnienia. Nie jest zatem zaraźliwy sam w sobie. Mimo to dermatolodzy zalecają używanie indywidualnych grzebieni, szczotek, ozdób do włosów, a także czapek. Niektóre drobnoustroje lub bakterie mogą się bowiem przenieść na inną osobę. Jeśli łączy się to z nieodpowiednią pielęgnacją, zagrożenie łupieżem wzrasta.
Najpopularniejsze objawy łupieżu suchego
Charakterystyczne suche płatki o kolorze od białego do srebrzystoszarego to jasna oznaka opisywanego rodzaju łupieżu. Warto dodać, że łuski zazwyczaj pojawiają się na szczycie głowy, choć czasami obejmują także cały obszar włosów. Najczęściej objawy te pojawiają się w okresie pokwitania oraz w okolicach 20. roku życia. Na występowanie łupieżu suchego mogą także wskazywać przesuszone i matowe włosy, które są podatne na łamanie. W wielu przypadkach skóra głowy staje się również bardziej sucha niż zwykle i częściej pojawiają się na niej podrażnienia. Płatkom często towarzyszy również świąd.
Co na łupież suchy? Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry głowy
Drożdżaki z gatunku Malassezia nie zaczynają się namnażać ot tak. Najczęściej ich zwiększona obecność jest skutkiem kilku zaniedbań. Mogą one wystąpić jednocześnie lub pojedynczo. Najczęstsze przyczyny pojawiania się łupieżu suchego to:
- zbyt mocne kosmetyki – częste używanie silnych detergentów wysusza głowę i sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – jednorazowe opalanie czy spacer w słońcu nie powinny nikomu zaszkodzić, jednak zbyt intensywne kąpiele słoneczne i wizyty w solarium znacząco osłabiają włosy;
- częste stylizowanie włosów – regularne zabiegi z użyciem prostownicy, suszarki i lokówki nadwyrężają kondycję głowy, więc musi im towarzyszyć odpowiednie nawilżenie;
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – podobnie jak gorące powietrze, to zbyt zimne także nie jest dla włosów korzystne;
- nieodpowiednia dieta – brak witamin i odpowiednich składników w diecie sprawia, że skóra jest w znacznie gorszej kondycji, przez co staje się bardziej podatna na namnażanie się drożdżaków;
- stres – podobnie jak nieodpowiednia dieta, stres także negatywnie wpływa na stan zdrowia.
Łupież suchy – jak się go pozbyć?
Łupież suchy jest chorobą, dlatego gdy chcesz się go pozbyć, trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Może być ono jednak dość trudne. Nie istnieje bowiem jedno sprawdzone lekarstwo, które w każdym przypadku rozwiązałoby problem. Na dolegliwość mogą pomóc preparaty doustne. Mają one zazwyczaj działanie przeciwgrzybicze i ograniczają namnażanie się drożdżaków. Są jednak przepisywane wyłącznie przez dermatologa po dokładnej ocenie, a najczęściej także po wcześniejszym nieskutecznym leczeniu. W przypadku łupieżu suchego początku warto zawsze przetestować odpowiedni szampon przeciwłupieżowy.
Szampon przeciwłupieżowy – czy pomoże na to schorzenie?
Przy wyborze szamponu na łupież tego typu warto zwrócić uwagę na jego skład. Powinien zawierać odpowiednie substancje lecznicze, które rzeczywiście pomogą pozbyć się łupieżu suchego. Różnią się one w zależności od producenta, jednak najczęściej stosowane są:
- pirytionian cynku;
- ketokonazol;
- siarczan selenu;
- piroktolamina.
Skład wzbogaca często także kwas salicylowy, mający działanie złuszczające. Tego typu szampon leczniczy może być zwykle stosowany co 3 dni przez kilka tygodni. W pozostałe dni myj włosy klasycznym i przede wszystkim łagodnym szamponem do codziennej pielęgnacji.
Jaki jest najskuteczniejszy domowy sposób na łupież suchy?
W walce z łupieżem suchym nieocenione są nie tylko odpowiednie szampony, lecz także metody z wykorzystaniem składników naturalnych. Płukanki, maski oraz inne kosmetyki, które można przygotować w domu, nie wyleczą przyczyny, ale mogą znacznie zniwelować objawy. Wartymi przetestowania produktami (oprócz dziegciu) są:
- ocet jabłkowy – dwie łyżki płynu zmieszaj w dwóch szklankach wody, a następnie przepłukuj włosy mieszanką po każdym myciu. Nie obawiaj się zapachu – ocet jabłkowy nie ma tak ostrego zapachu, jak ten zwykły;
- oliwa z oliwek – podgrzej około ¼ szklanki płynu (musi być ciepła, ale nie gorąca) i wmasuj w skórę głowy. Po 20 minutach spłucz i umyj włosy szamponem;
- pokrzywa – suszone liście tej rośliny zalej szklanką gorącej wody. Gdy mikstura wystygnie, przepłucz włosy po myciu;
- jogurt naturalny – po umyciu włosów nałóż jogurt na głowę i pozostaw na godzinę. Po tym czasie ponownie umyj włosy;
- jajka – ubij białko z jednego kurzego jajka, a następnie dodaj do niego żółtko. Nałóż na włosy tak, jak odżywkę, a po 30 minutach spłucz całość.
Łupież suchy – jak zwalczyć za pomocą diety?
Dieta bogata w tłuszcz i cukry proste zdecydowanie nie sprzyja organizmowi. Może mieć wpływ na zwiększoną produkcję łoju, który staje się pożywką dla drożdżaków. Czasami przyczyną łupieżu suchego może być też zbyt wiele nabiału w diecie, więc warto przynajmniej czasowo go ograniczyć. Także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów źle wpływa na skórę głowy. Aby zachować zdrową skórę, pij 1,5 litra wody każdego dnia, ponieważ wspomaga ona odpowiednią regenerację tkanek. Nie można również zapomnieć o:
- witaminach A, E i z grupy B;
- minerałach takich jak potas, żelazo, cynk, magnez, fosfor i wapń.
Łupież suchy to dość uporczywa dolegliwość, jednak można sobie z nią poradzić. Jeśli szybko zastosujesz odpowiednie kosmetyki, uda ci się zwalczyć objawy. Do kuracji warto włączyć też naturalne metody. Po zakończeniu leczenia pamiętaj o właściwej pielęgnacji, aby łupież nie nawracał.