Różne typy łupieżu dotykają zazwyczaj skórę głowy. Ten najczęściej spotykany, który przypomina biały proszek, jest zwany zwykłym i może być leczony specjalnymi szamponami. Podobnie wygląda leczenie łupieżu tłustego, który jednak przyjmuje formę żółtych strupów. Obie dolegliwości mają związek z nadmiernym wydzielaniem się łoju, co może być spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację, złą dietę lub predyspozycje genetyczne. Łupież biały jest zupełnie innym typem choroby. W jego przypadku nie ma znaczenia wcześniejsza pielęgnacja czy odżywianie się. Sprawdź, czym właściwie jest ten rodzaj łupieżu i dowiedz się, jak z nim walczyć!

Czym tak naprawdę jest łupież biały skóry?

Łupież biały skóry jest chorobą o podłożu dermatologicznym. Ma charakter przewlekły, więc w różnych etapach życia mogą pojawiać się nawroty. Charakterystycznym objawem tego schorzenia są plamy na skórze o odcieniu wyraźnie jaśniejszym od obszaru, który pozostaje bez zmian. Stosunkowo często pojawia się u osób o ciemniejszej karnacji i niektórzy naukowcy stawiają hipotezę, że może być związany z nierównomiernym rozłożeniem melaniny w ciele. Jasne plamki najczęściej są płaskie i mogą im towarzyszyć także inne objawy.

Łupież biały – objawy, które mogą towarzyszyć plamom

Plamy związane z omawianą chorobą często mogą występować wraz ze stanami zapalnymi. Objawy łupieżu białego to:

  • wypryski;
  • zaczerwienienie;
  • świąd;
  • złuszczanie się naskórka.

Plamy łupieżu białego najczęściej są widoczne na twarzy, ale czasem spotyka się je też na ramionach i dłoniach. Bardzo rzadko pojawiają się na głowie i plecach. Charakterystycznym objawem jest także czerwienienie się zmian pod wpływem kontaktu ze słońcem. Osoby dotknięte schorzeniem powinny więc pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Same zmiany nie dają się też opalić.

Zobacz też:
Ból korzonków - przyczyny, objawy, leczenie bólu

Łupież biały a bielactwo – czy to te same problemy?

Bielactwo i łupież biały mają podobne podłoże i oba schorzenia zalicza się do tak zwanych hipomelanoz. Oznacza to brak odpowiedniej ilości melaniny w ciele. Bielactwo łatwo można pomylić z łupieżem, zwłaszcza że zmiany zazwyczaj są umiejscowione w podobnych miejscach. Najczęściej są to bowiem okolice twarzy. Istotną różnicą jest jednak ilość barwnika. U osób z bielactwem nie ma go w ogóle, czyli jest to depigmentacja. Osoby z łupieżem mają mniej melaniny (hipopigmentacja), ale nadal jest ona obecna.

Czy łupież biały na ciele jest zaraźliwy?

Żaden rodzaj łupieżu nie jest zaraźliwy. Nie jest to bowiem choroba zakaźna. Łupież biały uznaje się za chorobę autoimmunologiczną, czyli związaną z układem odpornościowym. Tego typu schorzeniami najczęściej nie da się zarazić. Chociaż plamy mogą się sączyć lub wyglądać dla niektórych osób nieestetycznie, to nie stanowią one zagrożenia dla osób z zewnątrz.

Łupież biały u dzieci czy dorosłych? Kogo częściej spotyka?

Omawiane schorzenie jest typowe przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Zdarzają się sytuacje, kiedy choroba zaczyna się u osób dorosłych, jednak nie są spotykane często. W większości przypadków łupież biały u dzieci pojawia się po narodzinach i wraz z wiekiem ustępuje. W okresie nastoletnim choroba ma reemisję i plamy znowu zaczynają być widoczne. Warto tu wspomnieć, że choroba ta często występuje z innymi o podłożu dermatologicznym. Potrafi rozwijać się razem z atopowym zapaleniem skóry lub innymi schorzeniami. Łupież biały u dziecka częściej pojawia się u chłopców.

Łupież biały – leczenie domowe i specjalistyczne

Jak większość schorzeń o podłożu dermatologicznym, tak samo łupież biały wymaga najczęściej stosowania specjalnych hipoalergicznych kosmetyków. Dobrze sprawdzają się szczególnie te z peelingiem, który pomoże złuszczyć schodzący naskórek przy łupieżu białym. Jak leczyć to schorzenie i czego dokładnie używać, dowiesz się od specjalisty. Lekarz doradzi pożądaną metodę pielęgnacji i skuteczny preparat. Oprócz tego dermatolog może przepisać odpowiednie lekarstwa. Zawierają one zazwyczaj:

  • kwas salicylowy;
  • siarczek selenu;
  • pirytionian cynku. 
Zobacz też:
Łupież rumieniowy – co to za choroba skóry? Poznaj objawy i sposób leczenia!

Pamiętaj, aby nie diagnozować samodzielnie problemu i nie stosować leczenia bez konsultacji, ale udać z wątpliwościami do specjalisty.

Łupież biały jest chorobą skóry, której objawy można łagodzić specjalnymi preparatami. Aby jednoznacznie określić, czy zmagasz się z tym problemem, odwiedź specjalistę. Pamiętaj, że z łupieżem da się żyć, ale odpowiednia terapia i pielęgnacja pozwala zdecydowanie zwiększyć komfort osób, które się z nim borykają.

Powiązane artykuły: