Różne typy łupieżu dotykają zazwyczaj skórę głowy. Ten najczęściej spotykany, który przypomina biały proszek, jest zwany łupieżem zwykłym i może być leczony specjalnymi szamponami przeciwłupieżowymi. Podobnie wygląda leczenie łupieżu tłustego, który jednak przyjmuje formę żółtych strupów. Obie dolegliwości mają związek z nadmiernym wydzielaniem się łoju, co może być spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację, złą dietę lub predyspozycje genetyczne. Łupież biały jest zupełnie innym typem choroby. W jego przypadku nie ma znaczenia wcześniejsza pielęgnacja skóry czy odżywianie się. Sprawdź, czym właściwie jest ten rodzaj łupieżu i dowiedz się, jak z nim walczyć!

Czym jest łupież biały skóry? Czy występuje na skórze głowy?

Łupież biały skóry jest chorobą o podłożu dermatologicznym. Ma charakter przewlekły, więc w różnych etapach życia mogą pojawiać się nawroty. Charakterystycznym objawem tego schorzenia są plamy na skórze o odcieniu wyraźnie jaśniejszym od obszaru, który pozostaje bez zmian. Stosunkowo często pojawia się u osób o ciemniejszej karnacji i niektórzy naukowcy stawiają hipotezę, że może być związany z nierównomiernym rozłożeniem melaniny w ciele. Jasne plamki najczęściej są płaskie i mogą im towarzyszyć także inne objawy.

Objawy łupieżu białego, które mogą towarzyszyć plamom

Plamy związane z omawianą chorobą często mogą występować wraz ze stanami zapalnymi. Objawy łupieżu białego to:

  • wypryski i grudki;
  • zaczerwienienie;
  • odbarwienia;
  • świąd;
  • łuszczenie się naskórka.

Plamy łupieżu białego najczęściej są widoczne na twarzy, ale czasem spotyka się je też na dłoniach i ramionach. Bardzo rzadko pojawiają się na głowie i plecach. Charakterystycznym objawem jest także czerwienienie się zmian pod wpływem ekspozycji na słońce. Osoby dotknięte schorzeniem powinny więc pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Same zmiany skórne nie są podatne na opalanie.

Łupież biały a bielactwo – czy to ta sama choroba skóry?

Bielactwo i łupież biały mają podobne podłoże i oba schorzenia zalicza się do tak zwanych hipomelanoz. Oznacza to brak odpowiedniej ilości melaniny w ciele. Bielactwo łatwo można pomylić z łupieżem, zwłaszcza że zmiany zazwyczaj są umiejscowione w podobnych miejscach. Najczęściej są to bowiem okolice twarzy. Istotną różnicą jest jednak ilość barwnika w skórze. U osób z bielactwem nie ma go w ogóle, czyli jest to depigmentacja. Osoby z łupieżem mają mniej melaniny (hipopigmentacja), ale nadal jest ona obecna.

Zobacz też:
Trychologia – narzędzie do walki z łysieniem, łuszczycą i łupieżem

Czy łupież biały na ciele jest zaraźliwym schorzeniem?

Żaden rodzaj łupieżu nie jest zaraźliwy. Nie jest to bowiem choroba zakaźna. Łupież biały uznaje się za chorobę autoimmunologiczną, czyli związaną z układem odpornościowym. Tego typu schorzeniami najczęściej nie da się zarazić. Chociaż plamy mogą się sączyć lub wyglądać dla niektórych osób nieestetycznie, to nie stanowią one zagrożenia dla osób z zewnątrz.

Łupież biały u dzieci czy dorosłych? Kogo najczęściej dotyka ten rodzaj łupieżu?

Omawiane schorzenie jest typowe przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Zdarzają się sytuacje, kiedy choroba zaczyna się u osób dorosłych, jednak nie są spotykane często. W większości przypadków łupież biały u dzieci pojawia się po narodzinach i wraz z wiekiem ustępuje. W okresie nastoletnim choroba ma reemisję i plamy znowu zaczynają być widoczne. Warto tu wspomnieć, że choroba ta często występuje z innymi o podłożu dermatologicznym. Potrafi rozwijać się razem z atopowym zapaleniem skóry lub innymi schorzeniami. Łupież biały u dziecka częściej pojawia się u chłopców.

Leczenie łupieżu białego – jak pozbyć się łupieżu?

Jak większość schorzeń o podłożu dermatologicznym, tak samo łupież biały wymaga najczęściej stosowania specjalnych hipoalergicznych kosmetyków. Jak wygląda jego leczenie? Dobrze sprawdzają się szczególnie te z peelingiem, który pomoże złuszczać schodzący naskórek przy łupieżu białym. Jak leczyć to schorzenie i czego dokładnie używać, dowiesz się od specjalisty. Lekarz doradzi pożądaną metodę pielęgnacji i skuteczny preparat. Oprócz tego dermatolog może przepisać odpowiednie lekarstwa. Zawierają one zazwyczaj:

Pamiętaj, aby nie diagnozować samodzielnie problemu i nie stosować leczenia bez konsultacji, ale udać z wątpliwościami do specjalisty.

Łupież biały jest chorobą skóry, której objawy można łagodzić specjalnymi preparatami. Aby jednoznacznie określić, czy zmagasz się z tym problemem, odwiedź specjalistę. Pamiętaj, że z łupieżem da się żyć, ale odpowiednia terapia i pielęgnacja pozwala zdecydowanie zwiększyć komfort osób, które się z nim borykają.



Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021