Kto choć raz miał odciski na stopach, ten wie, ile bólu sprawiają takie na pozór niewielkie zmiany skórne. Odciski, ale też modzele i nagniotki potrafią zepsuć urlop, imprezę taneczną i odbierają ochotę na spacery. Ich powodem jest zwykle noszenie niedopasowane obuwia. Odciski to też pamiątka po całonocnych tańcach lub wędrówce w niewygodnych butach. Na szczęście możesz przywrócić stopom zdrowy i ładny wygląd dzięki domowym metodom. Przeczytaj, jak działa soda oczyszczona na odciski, nagniotki i modzele oraz zrogowaciałe pięty.

Jak odróżnić odciski na stopach od modzeli i nagniotków?

Odcisk na stopie to fragment martwego naskórka. Jest z reguły niewielki, ma okrągły lub owalny kształt. Modzele to też gruby, martwy naskórek, ale są znacznie większe. Zajmują zewnętrzny bok podeszwy stopy. Mają szary lub żółty kolor i widać na nich linie naskórka. Nie są bolesne, ale nie usuwane pękają. Z kolei nagniotek to niewielki czerwonawy odcisk na podeszwie stopy z rdzeniem wewnątrz stopy. To zmiana bolesna i trudniejsza do usunięcia. Jeśli chcesz mieć zdrowe i ładne stopy, to zadbaj o ich właściwą pielęgnację. Nie musisz od razu odwiedzać podologa. Najpierw zastosuj domowe metody.

Moczenie nóg w sodzie. Ten sprawdzony sposób eliminuje odciski

Zbawienny wpływ sody na skórę stóp wynika z jej właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Moczenie nóg w sodzie to świetny sposób, aby zmiękczyć odciski i nagniotki oraz martwy, zrogowaciały naskórek na piętach. Wystarczy dosypać kilka łyżek sody oczyszczonej do miski z ciepłą wodą i moczyć stopy w miksturze przez kwadrans. Niewielkie odciski odmoczą się i odkleją od tkanki po pierwszym zabiegu. Przy większych i bolesnych zmianach, powtarzaj taką kąpiel co drugi dzień. Podobne działanie ma pasta z sody i wody, nakładana na zmiany skórne.

Zobacz też:
Poznaj najlepsze domowe sposoby na pryszcze

Zobacz, jak działa soda oczyszczona na odciski

Kąpiel nóg w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej pomaga pozbyć się odcisków i innych zmian na skórze stóp. Po kwadransie kąpieli zetrzyj martwy naskórek nowym pumeksem. Osusz starannie skórę i wetrzyj krem nawilżający do stóp albo maść witaminową z apteki. Zanim skóra się wygoi, możesz zabezpieczyć miejsce po odcisku plastrem opatrunkowym. Dokuczają ci otarcia skóry i podrażnienia po usuniętych odciskach? Ulgę odczujesz, przemywając te miejsca wacikiem nasączonym naparem z rumianku.

Soda kuchenna to skuteczny sposób na odciski i modzele na stopach. Jeśli chcesz wyraźnie nawilżyć skórę, to dodaj niewielką ilość mleka do wody z sodą.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022