Problem z odciskami dotyczy wielu osób. Bolesne zmiany na stopach mogą powstawać pod wpływem noszenia ciasnego obuwia, tarcia lub ucisku. Dowiedz się, jak usunąć odcisk na stopie!
Czym jest odcisk na stopie? Na czym polega ta dolegliwość?
Odciski często powstają na skutek nadmiernego i długotrwałego nacisku fizycznego lub mechanicznego, tarcia czy nieodpowiednio dobranego obuwia. Są wynikiem reakcji obronnej skóry i powodują na niej zgrubienia. Odciski powstają na podeszwach stóp i pomiędzy palcami. Mają kształt owalny lub klinowy. Korzeń odcisku naciska na zakończenia nerwowe, powodując ból. Nieleczone mogą prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Poza tym dyskomfort i ból powodują, że odciążając bolącą stopę w trakcie chodzenia, człowiek przybiera niewłaściwą postawę. Może to być przyczyną problemów z kręgosłupem i kolanami. Z tego powodu ważne jest, aby nie ignorować problemu i podjąć szybkie leczenie.
Odciski, modzele i nagniotki
Oprócz odcisków na stopach mogą się pojawiać też nagniotki i modzele. Czym się różnią te rodzaje odcisków?
Modzele wyglądają podobnie jak odciski. Mają żółtawy kolor, a na ich powierzchni są linie narośniętej skóry. Nie powodują one bólu. Wokół modzeli może się pojawiać czerwona tkanka. Usunięcie modzeli jest bezbolesne, bo składają się one wyłącznie z martwego naskórka i nie mają zakończeń nerwowych ani ukrwienia.
Nagniotki to odciski w kształcie stożka, które występują głównie na palcach stóp lub pomiędzy palcami. Są bezbarwne i mają niewielkie rozmiary. Początkowo sprawiają jedynie lekki ból przy ucisku, ale z czasem ból może stawać się coraz większy i utrudniać chodzenie, a także może się pojawić stan zapalny.
Przyczyny powstawania odcisków. Przyczyny powstawania modzeli i nagniotków.
Odciski mogą się pojawić, gdy do buta dostanie się drobny kamyk lub piasek, który podrażnia skórę. Czasem można je też zauważyć po długich pieszych wędrówkach. Na powstawanie odcisków, modzeli i nagniotków szczególnie są narażone osoby pracujące fizycznie i wykonujące mechaniczne, rutynowe zadania oraz kobiety w ciąży. Pojawiają się one również u osób, które dużo ćwiczą, na przykład u tancerzy i sportowców, zwłaszcza jeśli noszą oni źle dobrane obuwie.
Poza tym predyspozycje do powstawania odcisków mają osoby z problemami, takimi jak:
- cukrzyca;
- deformacje stóp;
- niewłaściwa postawa ciała;
- nadwaga;
- tendencja do nadmiernego przesuszania się skóry stóp;
- niedoczynność tarczycy.
Za powstawanie modzeli odpowiadają nie tylko wyżej wymienione czynniki, ale też choroby, między innymi płaskostopie, ostroga piętowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Co zrobić, gdy pojawia się odcisk? Jak usunąć odcisk?
Zgrubienia na stopie można usunąć za pomocą tarki lub pumeksu, ale samodzielnie używanie tych narzędzi wiąże się z pewnym ryzykiem. Tarka może zbytnio podrażnić skórę, z kolei na powierzchni pumeksu mogą się pojawić bakterie i grzyby. Podczas złuszczania łatwo o to, aby się przedostały na skórę i doprowadziły do rozwoju infekcji oraz stanu zapalnego. W niektórych sytuacjach, na przykład, gdy pojawiają się nawroty lub pojawia się stan zapalny, trzeba udać się do lekarza na konsultację. Ważne jest rozpoznanie czy mamy do czynienia z odciskiem, modzelem, czy brodawką wirusową, aby dobrać skuteczne leczenie.
Plastry na odciski
Plastry na odciski zawierają kwas salicylowy, który ma je niszczyć. Plastry można stosować również na nagniotki i modzele. Jednak trzeba mieć na uwadze, że kwas może przedostać się na obszar zdrowej skóry i ją podrażniać, powodując ból i zaczerwienienie. Niepożądane działanie preparatu ograniczy tłusty krem, który należy nałożyć na zdrową skórę.
Czy tylko lekarz podolog może usuwać odciski?
Osoby z cukrzycą lub zaburzeniami krążenia nie powinny samodzielnie usuwać odcisków! Usuwanie odcisków najlepiej wykonać w gabinecie podologicznym, lekarskim lub kosmetycznym. Podolog, dermatolog czy kosmetyczka mogą wykonać pedicure leczniczy. Taki zabieg jest szybki i bezbolesny. Na czym polega? Najpierw skórę zmiękcza się specjalnym preparatem, a następnie usuwa odcisk, używając do tego na przykład frezarki. Lekarz może również usunąć odciski, modzele czy nagniotki za pomocą lasera.
Domowe sposoby na odciski i modzele
Domowe sposoby można zastosować jedynie w przypadku niewielkich zmian. Nie powinno się samemu przekłuwać odcisków, gdyż może to prowadzić do rozwoju zakażenia.
Jedną ze sprawdzonych, domowych metod jest wcieranie w odcisk pasty z pokruszonej aspiryny. Po kilkunastu minutach od nałożenia zmiana na stopie staje się miękka i łatwo ją usunąć. Można też zastosować ocet lub rumianek, które mają właściwości zmiękczające i przeciwzapalne.
W aptece bez recepty można kupić maści na odciski, które zawierają w składzie kwas mlekowy lub salicylowy. Wykazują one działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Po kilku dniach stosowania maści można stopy moczyć w ciepłej wodzie i usunąć odcisk przy pomocy pilnika.
Odciski, modzele i nagniotki można również leczyć przez moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
Pomocne mogą się też okazać masaże z zastosowaniem olejków eterycznych. Dobroczynny wpływ na skórę ma olejek arganowy i rycynowy.
Niektórzy stosują okłady z plastrów cytryny, cebuli lub z przekrojonego ząbku czosnku.
Profilaktyka czy leczenie odcisków? Wybór należy do ciebie!
Najlepszym sposobem zapobiegania odciskom, modzelom i nagniotkom jest prawidłowa pielęgnacja stóp. Ale co to właściwie oznacza? Przedstawiamy kilka najważniejszych metod, które zapobiegają takim problemom:
- Przede wszystkim trzeba unikać źle dobranego obuwia. Ważne jest, aby nie nosić lub ograniczyć noszenie niektórych rodzajów butów, na przykład butów na wysokim obcasie. Łatwiej o dobrze dobrane obuwie, gdy kupuje się je w sklepie stacjonarnym z możliwością przymierzenia, a nie zamawia online. Podeszwa nie powinna być zbyt cienka.
- Warto skorzystać z dostępnych w aptece oddychających wkładek do butów, które zmniejszają nadmierny nacisk na skórę. Takie wkładki stanowią doskonałą amortyzację i są pomocne zwłaszcza w przypadku osób, które mają jakieś wady postawy lub nieprawidłowe ukształtowanie stóp. Powinno się też unikać ciasnych skarpet, które są wykonane ze sztucznych materiałów.
- Najlepiej też każdego dnia używać kremów, które zawierają substancje o działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Kremy warto zakładać na noc, gdyż wtedy mają więcej czasu na to, aby się dobrze wchłonęły, nie pozostawiając przy tym tłustej warstwy na stopach, która mogłaby utrudniać chodzenie.
- Aby nie dopuścić do zrogowacenia skóry, warto używać peelingu gruboziarnistego, który świetnie złuszcza naskórek. To właśnie regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka jest kluczem do zadbanej, zdrowej skóry stóp.
- Powinno się dbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Zarówno siedzący tryb życia jak i nadmierny wysiłek, odbiją się negatywnie na kondycji stóp.
Odcisk na stopie może być uciążliwym problemem, jednak jeśli zastosujesz odpowiednie zabiegi, możesz się ich pozbyć w szybki sposób. Warto także zastosować odpowiednią profilaktykę, by wyeliminować możliwość ich powstania.