Niezależnie od tego, na jakiej części swojego ciała zauważysz odcisk, wiedz, że jest on efektem ciągłego nacisku lub tarcia. Zwykle powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym ból, który sprawia, że chodzenie jest utrudnione. Niemniej istotne jest to, że odciski wyglądają nieestetycznie. Lubią powstawać w najmniej odpowiednim momencie. Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów na tego typu bolesne zmiany. Przeczytaj, czym dokładnie jest odcisk i jakie są jego rodzaje!
Czym jest odcisk?
Odciski to stwardniałe obszary martwej skóry, które zwykle są niewielkie i mają określone granice. Zwykle przyjmują okrągły kształt i są żółte, lecz gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego – stają się czerwone. Najczęściej nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia, lecz mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Odcisk – czym się różnią modzele i nagniotki?
Odcisk to zgrubienie, które występuje w dwóch postaciach. Wyróżnia się:
- modzele – przyjmują znacznie większy rozmiar niż nagniotki. Mają żółty lub szary kolor oraz towarzyszy im zaczerwieniona skóra. Zwykle pojawiają się na podeszwach stóp;
- nagniotki – są niewielkie, bezbarwne, mają rdzeń, zwykle pokazują się pomiędzy palcami i na małych palcach u nóg oraz powodują ostry ból.
To, co z pewnością łączy modzele i nagniotki, to mało estetyczny wygląd.
Jakie są przyczyny powstawania odcisków?
Odcisk to na ogół problem, który dotyka głównie osoby dorosłe. U najmłodszych pojawia się sporadycznie. Warto też podkreślić, że na występowanie tego typu zmiany najbardziej narażone są osoby starsze i kobiety. Najczęstszą przyczyną jest noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia – zbyt ciasnego, wąskiego lub za luźnego. Odciski często powstają również na skutek długotrwałej pracy w pozycji stojącej, chodzenia na boso po twardym podłożu, czy noszenia butów na wysokim obcasie.
Odcisk jako następstwo chorób
Okazuje się, że odcisk może być następstwem chorób takich jak np.:
- płaskostopie;
- ostroga piętowa;
- cukrzyca;
- otyłość;
- choroby układu krążenia.
Jak zapobiegać odciskom?
Odcisk na stopie może powodować ból i być sporym problemem, lecz na szczęście możesz się przed nim uchronić. W tym celu powinieneś przede wszystkim pamiętać o:
- wyborze dopasowanego obuwia – jednocześnie należy unikać noszenia butów bez skarpetek czy wysokich obcasów;
- odpowiednim leczeniu deformacji stóp;
- regularnej pielęgnacji stóp.
Ponadto, jeśli wiesz, że wybierasz się na długi spacer lub wielogodzinną zabawę, to możesz zastosować jeden talk kosmetyczny lub sztyft przeciw otarciom, który zabezpieczy twoje stopy przed uciskiem.
Domowe sposoby na odcisk
Przede wszystkim, zanim zabierzesz się za usuwanie odcisków, to ważne jest właściwe rozpoznanie. Odcisk nietrudno pomylić z innymi zmianami na skórze, dlatego, jeśli nie jesteś pewny, z czym się zmagasz, to przed rozpoczęciem leczenia najpierw wybierz się do poradni – dermatologicznej, podologicznej lub ortopedycznej. Gdy jednak jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować typ odcisku, to możesz wypróbować skuteczne domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się bólu i dyskomfortu! Jak pozbyć się odcisków w domu? Oto nasze sposoby!
Prawidłowa pielęgnacja stóp
Aby usunąć odcisk, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp. W tym celu warto, abyś stosował kremy nawilżające, lecz to jedynie poprawi stan i wygląd stóp, a nie usunie zmian. Aby je zlikwidować, powinieneś sięgnąć po maści lub płyny na odciski z zawartością substancji o działaniu keratolitycznym, zmiękczającym, przyspieszającym gojenie i przeciwzapalnym. Tego typu produkty są dostępne w aptece w dobrej cenie. Dodatkowo pamiętaj, aby przed ich zastosowaniem dobrze przygotować stopy, czyli wymoczyć je w ciepłej wodzie, a później osuszyć. Po nałożeniu preparatu na odcisk zabezpiecz zmianę plastrem lub bandażem.
Usuwanie zrogowaciałego naskórka
Jeszcze niedawno popularnym sposobem na pozbycie się twardego naskórka było użycie pumeksu, aczkolwiek wiedz, że obecnie nie jest to zalecana metoda. Dużo lepszym rozwiązaniem są frezarki, które łatwo utrzymać w czystości, a poza tym są precyzyjniejsze. Jeśli nie chcesz decydować się na frezarkę, to możesz rozważyć stosowanie peelingu gruboziarnistego do stóp, lecz jego skuteczność jest słabsza.
Plastry na odciski
Odcisk możesz usunąć także poprzez zastosowanie specjalnych plastrów. Są to wodoodporne wyroby, które dopasowują się do skóry i w żadnym stopniu nie ograniczają komfortu podczas chodzenia. Zawierają one substancje o działaniu złuszczającym i przeciwzapalnym – np. kwas salicylowy. Użycie takiego produktu jest banalnie proste, bowiem wystarczy przykleić go na oczyszczoną powierzchnię skóry stopy i zadbać o to, aby środek z substancją czynną znalazł się bezpośrednio na odcisku. Aby plastry na odciski przyniosły efekty, musisz je nakładać każdego dnia – tak długo, aż zauważysz rezultaty.
Kąpiele stóp
Innym prostym i tanim sposobem na odcisk są kąpiele stóp. Wykorzystaj do tego sól kuchenną z niewielką ilością olejków eterycznych. Jeśli chcesz, to możesz także sięgnąć po gotowe sole kosmetyczne, które nie kosztują dużo, a mogą przynieść zaskakujące efekty.
Czy domowe leczenie odcisków zawsze jest skuteczne?
Mimo że domowe sposoby na bolesny odcisk często się sprawdzają, to jednak nie w każdym przypadku muszą okazać się skuteczne. Warto jednak je wypróbować, ponieważ na pewno nie zaszkodzą. Jeśli natomiast chodzi o samodzielne próby ingerencji w skórę (np. wyciskanie lub przekłuwanie odcisku), to jest to stanowczo odradzane. Takie postępowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a może jedynie doprowadzić do rozwoju zakażenia.
Kiedy konieczna jest wizyta u podologa?
Nie chcesz samodzielnie usuwać odcisku lub odczuwasz bardzo silny ból? W takim razie nie ma co zwlekać z wizytą w gabinecie podologa. Jest to specjalista od zdrowych stóp. Korzystanie z jego usług zaleca się szczególnie osobom, które zmagają się z cukrzycą. Ekspert doskonale wie, jak usunąć zgrubiały naskórek bez bólu, dzięki czemu twoja skóra znów będzie gładka i miękka. Po wykonaniu zabiegu zapewne zaproponuje ci także dobór odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych, aby później nie pojawił się problem nawracających odcisków.
Odcisk może pojawić się u każdego i niestety nie zawsze da się temu zapobiec. Ważne jest jednak, aby nie zwlekać zbyt długo z rozpoczęciem leczenia, ponieważ zwykle można łatwo usunąć odciski. Postaraj się również o to, aby zawsze mieć pod ręką produkty na odciski dostępne bez recepty, po które będziesz mógł szybko sięgnąć w razie potrzeby!