Co to jest konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy to technika wykorzystywana w makijażu. Polega ona na grze światła i cienia. Partie, które mają zostać wyszczuplone czy zmniejszone, traktuje się bronzerem. Jaśniejszy kosmetyk aplikujemy tam, gdzie chcemy coś podkreślić i uwypuklić.

Kosmetyki do konturowania twarzy

No dobrze, to czym konturować twarz? Absolutne minimum, w które musisz się zaopatrzyć, zaczynając przygodę z konturowaniem, to bronzer, róż i rozświetlacz. Ich forma definiuje metodę modelowania – na mokro lub na sucho. W przypadku metody „na mokro” używamy kosmetyków kremowych. „Na sucho” – sprasowanych, w kompakcie.

konturowanie twarzy - kosmetyki do konturowania twarzy

Jeszcze nie tak dawno konturowanie twarzy polegało tylko na aplikacji bronzera pod kością policzkową. Dzisiaj odpowiednio wykonany makijaż przybrał nieco inną formę. Zadaj sobie pytanie, czym naprawdę jest dla ciebie makijaż. Być może lubisz się bawić kolorami i sam fakt wykonania makijażu poprawia ci humor. Z założenia ma on nas upiększać. Chowamy to, co nam nie odpowiada, a pokazujemy to, z czego jesteśmy dumne. Trochę tak, jak przy doborze garderoby.

 • Rozjaśnianie – w tym celu używamy korektorów, podkładów – pamiętając by były jaśniejsze od tego, który został nałożony na twarz. Bardzo ważne jest, by produkty były w tych samych tonach, zimnych lub ciepłych. Do rozjaśniania używamy również wspomnianych wcześniej rozświetlaczy.
 • Przyciemnianie – mogą to być odpowiednio ciemne korektory. Zazwyczaj jednak stosuje się bronzer.

Zrezygnuj z kosmetyków do konturowania z dodatkiem brokatu! Nie dadzą założonego efektu naturalnej gry cieni i światła. Pozostaw je do ewentualnego wykończenia makijażu.

Konturowanie twarzy dla początkujących – instrukcja

Każdy profesjonalny makijażysta posiada pewne techniki konturowania twarzy. Jednak istnieją zasady, które są niezmienne. Przed przystąpieniem do konturowania twarzy zaopatrz się we wszystkie niezbędne kosmetyki i narzędzia. Dobrze by było, gdybyś dokonała ogólnej analizy kształtu swojej twarzy. Będziesz miała świadomość, nad którymi jej partiami trzeba będzie popracować.

Jak konturować twarz?

 • Pomiędzy jasną i ciemną warstwą nie może być odcięcia. Cały sekret konturowania tkwi w płynnych przejściach pomiędzy kosmetykami.
 • Nie skupiaj się tylko na kościach policzkowych. Modelujemy całą twarz, oczywiście w odpowiedni dla każdego sposób.
 • Na sam początek aplikuj niewielką ilość kosmetyku do konturowania. Zawsze możesz dołożyć, jeśli efekt nie będzie spełniał twoich oczekiwań.
 • Do konturowania możesz używać dłoni, jeśli stosujesz produkty w formie kremowej. Ich ciepło pozwoli na lepsze wtopienie w skórę lub uprzednio nałożony podkład.

Pamiętaj, że nie ma jednej instrukcji konturowania twarzy krok po kroku idealnej dla każdego. Wszystko zależy od budowy twarzy. 

Jak wyszczuplić to, czego nie lubisz?

Weź wybrany kosmetyk brązujący i do dzieła!

 • Policzki – nałóż bronzer ukośnie pod kość policzkową. Zwróć uwagę, by nie rozprowadzić produktu za bardzo w dół. Kieruj się do wnętrza twarzy (ust).
 • Nos – w przypadku zbyt szerokiego aplikuj bronzer na boki kości nosowej lub na skrzydełka nosa. Długość możesz zmodyfikować bronzerem na jego czubku i delikatnie od spodu.
 • Szczęka – wykonując konturowanie twarzy, skup się na jej bokach.
 • Czoło – wysokiego czoła optycznie się pozbędziesz, jeśli nałożysz produkt na linię włosów. Jeśli chcesz, aby nie było szerokie, nałóż bronzer po bokach.

Konturowanie w zależności od kształtu twarzy

konturowanie twarzy - konturowanie w zależności od kształtu twarzy

Konturowanie twarzy owalnej

Już wiesz, że to ten kształt twarzy, który uważany jest za idealny. Nie musisz go konturować. Możesz użyć różu, aby dodać świeżości i młodzieńczego wyglądu. Skóra muśnięta różem wygląda radośniej.

Konturowanie twarzy okrągłej

Skup się na wysmukleniu policzków. 

Konturowanie twarzy kwadratowej

Partie wymagające użycia bronzera to skronie i obie strony żuchwy.

Konturowanie twarzy trójkątnej

W przypadku twarzy trójkątnej sposób konturowania zależy od rodzaju samego trójkąta. Gdy czoło tworzy podstawę trójkąta, zależy nam, aby wysmuklić boki, czyli skronie. Jeśli natomiast to żuchwa jest najszerszym elementem, przyciemniamy ją po obu stronach.

Modelowanie twarzy na mokro

To metoda, po którą w codziennym życiu kobiety sięgają rzadko. Wydaje się trudniejsza, ale nic bardziej mylnego! Używanie kremowych kosmetyków do konturowania twarzy gwarantuje bardzo naturalny efekt. Trudniej zrobić plamy i nieestetyczne odcięcia. Jest bardziej trwała, ponieważ łatwo wtapia się w skórę lub podkład. Można wykonywać ją dłońmi. 

konturowanie twarzy - modelowanie twarzy na mokro
 1. Na przygotowaną wcześniej twarz nałóż odpowiedni podkład.
 2. Zacznij od kosmetyków przyciemniających lub rozjaśniających. Nigdy od dwóch naraz, bo możesz się pogubić.
 3. Nałóż kremowy bronzer na partie wymagające wyszczuplenia, pomniejszenia.
 4. Następnie przejdź do rozjaśniania i analogicznie zrób to samo.
 5. Za pomocą dłoni lub gąbeczki zamaż delikatnie granicę pomiędzy nałożonymi kosmetykami.
 6. Dodaj twarzy świeżości i nałóż na szczyty kości policzkowych róż – oczywiście w kremie.
 7. Utrwal makijaż pudrem i przejdź do dalszych kroków.

Najczęstsze błędy popełniane podczas konturowania twarzy

Jak wykonturować twarz, aby być pewną, że robimy to prawidłowo ? Oto najczęstsze błędy popełniane w tej metodzie. Zapoznaj się z nimi, a ten problem nie będzie dotyczył ciebie.

 • Produkty nałożone w złym miejscu.
 • Źle dobrane produkty, za ciemne. Kolory nieodpowiednio dobrane do cery.
 • Aplikacja zbyt dużej ilości produktu.
 • Przerysowany efekt.
 • Wymieszanie metod aplikacji.

Lifting twarzy bez skalpela!

Bawiąc się w konturowanie twarzy, możesz chociaż na chwilę pozbyć się:

 • podwójnego podbródka
 • pełnych policzków
 • wysokiego, szerokiego czoła
 • szerokiego, długiego nosa
 • wystającej brody