Limonene, czyli limonen lub 4-izopropenylo-1-metylocykloheksen, to substancja chemiczna należąca do grupy monoterpenów. Ze względu na stan skupienia jest bezbarwną cieczą, rozpuszczalną w wodzie. Można wyróżnić dwie formy tej substancji: D–Limonen i L–Limonen. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Limonen – działanie składnika
Limonen jest przede wszystkim substancją zapachową o charakterystycznym cytrusowym aromacie.
- Nadaje cytrynowy zapach produktom kosmetycznym.
- Maskuje inne nieprzyjemne aromaty.
- Jest składnikiem kompozycji zapachowych.
- Może pełnić rolę konserwantu.
4-izopropenylo-1-metylocykloheksen – zastosowanie w kosmetykach
Limonene w kosmetykach można znaleźć dość często. Obecny jest wszędzie tam, gdzie konsument wyczuwa świeży owocowy zapach. Są to:
- perfumy
- kremy do dłoni i stóp
- balsamy do ciała
- dezodoranty
- wody toaletowe
- produkty do pielęgnacji włosów
- żele pod prysznic
- płyny do kąpieli.
Oprócz samego limonenu w branży kosmetycznej stosuje się wiele pochodnych tego składnika, które wykazują mniejsze działanie drażniące.
Limonene – bezpieczeństwo stosowania. Czy jest alergiczny?
Bezpieczeństwo limonenu nie jest takie oczywiste. Jako substancja zawarta w kosmetykach została do tego celu dopuszczona, jednak pod licznymi zastrzeżeniem. Przede wszystkim producent produktów, do którego dodawany jest Limonene, musi zamieścić informację na jego etykiecie, jeśli występuje w preparacie zmywalnym w 0,01% oraz niezmywalnym w 0,001%. Światowe organizacje uznały tę substancję za silny alergen. Wywołuje podrażnienia skóry i może być toksyczna. Badania dowodzą, że tyczy się to przede wszystkim jego czystej formy – taka nie jest stosowana w kosmetykach.
Z uwagi na możliwość wystąpienia silnych reakcji alergicznych, nie zaleca się stosowania Limonene przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Skóra w tym czasie dynamicznie się zmienia i może być nadwrażliwa.
Limonene – naturalny czy syntetyczny?
Substancja ta naturalnie występuje w owocach cytrusowych (cytryna, pomarańcza, mandarynka), a dokładnie w ich skórce. Nadaje im charakterystyczny aromat. Co za tym idzie, Limonene występuje w olejku eterycznym uzyskiwanym za pomocą destylacji. Na skalę przemysłową limonen może być również pozyskiwany syntetycznie.
Limonene – wpływ na środowisko
Substancja zapachowa, jaką jest limonen, nie działa korzystnie na środowisko naturalne. Limonene po utlenieniu może wchodzić w skład smogu, który działa toksycznie dla układu oddechowego człowieka. Jest bardzo niebezpieczny dla środowiska wodnego i życia tam panującego.
Czy Limonene jest wegański?
Limonen jest składnikiem wegańskim. Pochodzi od roślin lub wytwarzany jest syntetycznie. Nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.
Inne – ciekawostki
Limonen możemy spotkać nie tylko w branży kosmetycznej. Gdzie jeszcze?
- W produktach spożywczych dodawany jest jako wzmacniacz smaku i aromatu.
- Stanowi składnik wielu preparatów z kategorii chemii gospodarczej.
- Jest silnym rozpuszczalnikiem, co wykorzystuje wiele branż, np. w budownictwie.
Co ciekawe, badania dowodzą, że Limonene – oprócz złej sławy – posiada także działanie przez wielu pożądane. Mówi się, że wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Hamuje namnażanie komórek rakowych. Eksperymenty przeprowadzone zostały na zwierzętach, głównie na szczurach. Ich wynikiem było zahamowanie rozwoju nowotworu wątroby.
Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/limonene-0
https://incibeauty.com/en/ingredients/19372-limonene