Jako kobieta nosząca w sobie nowe życie, musisz szczególnie dbać o swoje zdrowie. Twoje dotychczasowe zachowania, schematy i rytuały pielęgnacyjne mogą już nie wystarczać. Mimo wszystko z pewnością chcesz nadal czuć się pięknie i atrakcyjnie. Stąd pojawia się pytanie – czy w ciąży można farbować włosy? Być może na twojej głowie pojawiły się pierwsze oznaki siwizny, odrosty lub po prostu znudził ci się twój kolor. Ciąża a farbowanie włosów to trudny temat, o który nawet eksperci spierają się między sobą.
Czy można farbować włosy w ciąży? Opinie lekarzy i badania naukowe
Za tym pytaniem kryje się troska o zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka. Niestety, nie ma na nie jednej, jasnej odpowiedzi. Nawet doświadczeni lekarze nie zgadzają się w kwestii, czy w ciąży można farbować włosy. Różni ginekolodzy i dermatolodzy spierają się o to, jakie substancje mogą przenikać przez skórę – i które są niebezpieczne.
Co właściwie wpływa na głosy, które są przeciwne farbowaniu włosów w ciąży? Niektóre składniki drogeryjnych farb do włosów mogą pogorszyć twoje samopoczucie. Są one obecne nawet w specjalistycznych produktach fryzjerskich. Niektóre substancje chemiczne mogą przenikać przez skórę głowy do krwiobiegu. Tą drogą mogą bez większego problemu dostać się do łożyska i zaszkodzić twojemu nienarodzonemu dziecku.
Zdecydowana większość badań naukowych wykazuje, że składniki farb do włosów nie są szczególnie toksyczne. Nowoczesne substancje, które były poddane intensywnym testom bezpieczeństwa, nie powinny ci zaszkodzić. Farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży i późniejszym okresie nie powinno zagrażać twojemu dziecku. Większość dostępnych obecnie farb nie tworzy szkodliwych oparów. Natomiast chemia wchłaniana przez twoją skórę nie powinna raczej przedostać się do krwi. Dla większego bezpieczeństwa możesz pozostawić około centymetra odrostu – tak, aby farba nie miała styczności z twoją skórą głowy.
Farby do włosów z amoniakiem – czy jest szkodliwa?
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku farb z amoniakiem. To właśnie ten składnik budzi najwięcej kontrowersji. W kosmetyce jest on używany od kilkudziesięciu lat. Dodaje się go do produktów dlatego, że ułatwia pigmentowi przeniknąć do wnętrza włosa. Sprawia, że farby lepiej pokrywają siwiznę i dłużej się trzymają. Te fakty i długa historia nie oznaczają jednak, że można mu ufać.
Czy w ciąży można farbować włosy farbami z amoniakiem? Nie ma na ten temat szczegółowych badań, ale lepiej tego nie robić. Częsty kontakt z amoniakiem podrażnia twoją skórę i osłabia włosy. W związku z tym – mimo świeżego koloru, twoje włosy mogą wyglądać znacznie gorzej. Staną się suche, słabe i łamliwe. W nowszych farbach zastępuje się go monoetanoloaminą. Aby uzyskać ten sam efekt, ilość tej substancji musi być większa. Jest nieco mniej szkodliwa, ale nadal jest to dość silnie działająca chemia.
Malowanie włosów w ciąży – bezpieczniejsze w salonie czy w domu?
Fryzjerzy używają produktów znacznie lepszej jakości. Czy w ciąży można farbować włosy w salonie fryzjerskim? I w tym przypadku odpowiedź nie jest jasna. Jednak farby fryzjerskie są zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia twojego, twojego dziecka oraz samych włosów. Jeśli więc planujesz farbowanie w ciąży – to tylko u profesjonalnego fryzjera.
W salonach używane są produkty nowej technologii. Są one zdecydowanie droższe, ale też delikatniejsze. Jednocześnie wcale nie działają słabiej. Efekt zawsze zależy od wiedzy i doświadczenia fryzjera, do którego się wybrałaś. Niejednokrotnie miesza on różne odcienie, aby uzyskać twój wymarzony kolor. Takie farby dla przyszłych mam są stosunkowo bezpieczne, ponieważ działają wolniej, łagodniej i nie zawierają szkodliwych substancji.
Rozjaśnianie włosów w ciąży
Jak natomiast wygląda rozjaśnianie włosów w ciąży? Dla twoich włosów jest to zabieg nieco bardziej inwazyjny, ale nie wnika do wnętrza organizmu. Używany w tym celu nadtlenek wodoru dość szybko się rozpada, przez co nie przenika do twojego krwiobiegu. Rozjaśnianie włosów w ciąży jest więc możliwe.
Jeśli mimo to boisz się skutków działania rozjaśniacza, możesz oczywiście z tego zrezygnować. Rozjaśnianie i farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży jest najbardziej ryzykowne. W późniejszych okresie ryzyko zaszkodzenia dziecku znacznie spada. Lepiej odłóż rozjaśnianie włosów w ciąży na późniejszy czas.
Czym grozi farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży?
Niewielkie ilości chemii zawartej w farbach do włosów ogólnie nie są uważane za groźne dla płodu. Większość tych substancji nie przenika do krwiobiegu, ani tym samym – do łożyska. Jednak istnieją badania, które potwierdzają ryzyko zagrożenia dziecku częstą koloryzacją.
Szczególnie niebezpieczne może okazać się farbowanie włosów w pierwszym trymestrze. Późniejsza ciąża, a także etap karmienia piersią, nie stanowią tak dużego zagrożenia dla dziecka. Częste malowanie włosów w ciąży we wczesnej fazie rozwoju dziecka może grozić:
- większym prawdopodobieństwem wystąpienia uczuleń wśród niemowląt;
- ryzykiem zachorowania dziecka na tzw. nerwiak płodowy – rzadki rodzaj nowotworu, który atakuje układ nerwowy i inne tkanki;
- możliwością wystąpienia wad wrodzonych i nieprawidłowym rozwojem płodu.
Informacje te wynikają z niektórych badań naukowych – większość z nich wykonana była wiele lat temu i analizowała inne farby niż są dostępne dzisiaj. Inni naukowcy nie widzą żadnego powiązania pomiędzy farbowaniem włosów w ciąży a alergiami lub wadami u dziecka. Znacznie większą szkodę możesz wyrządzić niezdrowym odżywianiem się oraz nieprawidłowym stylem życia. Weź także pod uwagę, że szkodliwość składników zawartych w farbach do włosów ujawnia się dopiero po zastosowaniu dużych dawek.
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Pamiętaj o środkach ostrożności!
Najważniejszą kwestią jest oczywiście dokładne przestrzeganie środków bezpieczeństwa z ulotki. Nawet jeśli wcześniej wielokrotnie używałaś różnego typu farb do włosów, zacznij od wykonania testu na uczulenie. Przez zmiany hormonalne i różne typy składników w farbach, mogą cię one teraz uczulać – nawet jeśli wcześniej nie miałaś takich problemów.
Jak sprawdzić, czy w ciąży można farbować włosy? Wykonaj w tym celu test uczuleniowy. Każda ulotka z farbą posiada instrukcję na temat tego, jak to zrobić. Powinnaś nałożyć niewielką próbkę farby na skórę. Odczekaj 24 godziny – jeśli nie pojawiły się żadne zmiany skórne, możesz przystąpić do koloryzacji. Bardzo prawdopodobne, że podczas ciąży twoja skóra będzie silniej reagować na niektóre składniki.
Jeśli mimo udanego testu obawiasz się konsekwencji malowania włosów w ciąży, zapytaj swojego lekarza, czy w ciąży można farbować włosy. Lepiej zachować jak najwięcej środków ostrożności niż narazić siebie lub swoje dziecko na nieprzyjemne konsekwencje.
Oto ogólne zasady bezpieczeństwa, o których musisz pamiętać podczas farbowania włosów w ciąży.
- Jeśli to możliwe, używaj tylko farb naturalnego pochodzenia – np. henny do włosów.
- Unikaj produktów z amoniakiem i metalami ciężkimi.
- Farbowanie włosów w ciąży najlepiej zlecić profesjonalnemu, doświadczonemu fryzjerowi.
- Rozjaśnianie włosów głowy i ciała nie powinno być niebezpieczne.
- Jeśli kupujesz farby drogeryjne, każdorazowo wykonaj test uczuleniowy na skórze, zanim przystąpisz do farbowania.
- Używaj szamponów koloryzujących – mają znacznie łagodniejsze działanie niż farby.
- Dla zachowania szczególnej ostrożności nie farbuj włosów od samej nasady. Wypróbuj np. ombre, pasemka lub po prostu pozostaw około jednocentymetrowy odstęp od skóry głowy.
Najważniejsze to nie popadać w panikę. Większość badań potwierdzająca szkodliwość farb wykonana była kilkadziesiąt lat temu. Ówczesne farby do włosów były znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia niż produkty nowoczesne. Prosta odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można farbować włosy brzmi – tak. Jeśli zrobisz to maksymalnie 2-3 razy, w żaden sposób nie zaszkodzisz swojemu dziecku.
Naturalne farby do włosów dla kobiet w ciąży
Jeśli chcesz zadbać o szczególne środki ostrożności, możesz postawić na naturalne barwniki. Natura ma dla ciebie na szczęście wiele ciekawych rozwiązań! Przedstawiamy ci kilka z nich.
- Najpopularniejsza jest naturalna indyjska henna. Bez dodatków ma ona rudawy odcień. Na rynku dostępne są jednak różne mieszanki, które pozwalają uzyskać praktycznie każdy kolor. Jest to idealna farba do włosów dla ciężarnych – naturalna i całkowicie nieszkodliwa.
- Nieco inne działanie mają farby ziołowe – dzielą się na stuprocentowo naturalne i takie z niewielką ilością chemii. Do malowania włosów używa się m.in. łupiny z orzecha włoskiego, olejki, wyciągi roślinne (np. z aloesu) oraz ziołowe (chociażby z oczaru wirginijskiego).
A więc – czy w ciąży można farbować włosy? Prosta odpowiedź brzmi – tak. Najlepsze dla ciebie będą profesjonalne farby fryzjerskie lub naturalne środki barwiące. Jednak nawet bardziej inwazyjne farby drogeryjne nie powinny ci zaszkodzić. Zachowaj odpowiednie środki ostrożności, a będziesz mogła dowolnie eksperymentować z nowymi kolorami włosów.