Zauważyłaś już na swojej głowie pierwsze siwe włosy? A może po prostu marzy ci się piękna, gęsta fryzura – najlepiej w nowym kolorze? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to henna do włosów jest rozwiązaniem dla ciebie. To naturalna, starożytna metoda farbowania. W przeciwieństwie do nowoczesnych farb, nie powstaje w laboratoriach na skutek reakcji chemicznych. Pozyskuje się ją z roślin. Jest więc w pełni ekologiczna, a przy tym odżywcza dla włosów. Naucz się jej używać, a już nigdy nie wrócisz do chemicznych farb drogeryjnych!
Farbowanie włosów henną – naturalna alternatywa toksycznych farb
Henna do włosów znana jest od tysięcy lat. Używana była przez wiele pokoleń indyjskich kobiet. Z czasem rozprzestrzeniła się też na inne części świata. Jest to naturalny kosmetyk, i to jeden z najstarszych znanych człowiekowi. Jej przeciwieństwem są chemiczne farby ze składem opartym na amoniaku i sztucznych barwnikach. Znane są one ze szkodliwego działania na włosy i na środowisko. Co prawda działają szybko i dają natychmiastowe, widoczne efekty. Ale czy efekt jest wart ceny?
Henna na włosy jest nie tylko ekologiczna, tania i naturalna. Zawiera też wiele składników mineralnych, które odżywiają włosy. Są to m.in. wapń, magnez i potas – ale to nie wszystko! W hennie znajdziesz też bogactwo cennych enzymów, błonnika, kwasu oleinowego i linolowego, a także witamin A, B i D. Chemiczne farby do włosów jedynie otwierają cebulki, osłabiają włosy i sprawiają, że są one bardziej podatne na wypadanie i łamanie się. Natomiast hennowanie włosów wzmacnia je od środka i tworzy na nich barierę ochronną.
Henna – włosy odżywione starożytną recepturą
Produkt znany nam dziś jako henna na włosy wytwarzany jest z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Roślina ta występuje na terenie Indii, Australii, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Barwnik, który się z niej wytwarza, znano już od czasów starożytnego Egiptu. Wówczas malowano nim włosy, dłonie, paznokcie i płótna używane do mumufikacji. Liście rośliny były najpierw suszone, a następnie rozdrabniane i mieszane z mleczkiem wapiennym – w ten sposób powstawał kolor czerwony. Po połączeniu ich z substancjami zawierającymi garbniki uzyskiwano kolor ciemnobrązowy lub ciemnożółty.
Jak zapewne wiesz, hennę można stosować na skórę bądź włosy. Malowidła na skórze utrzymują się przez około 3 tygodnie. Są popularne w Indiach, ale też coraz częściej wykonywane w innych częściach świata. Henny używa się też do koloryzacji brwi i rzęs – stają się one ciemniejsze nawet na kilka tygodni. Ostatnie zastosowanie to oczywiście barwienie włosów.
Już od zamierzchłych czasów poznano zbawienne, pielęgnacyjne właściwości henny. Ale czy wiesz, że potrafi też działać leczniczo? Niegdyś używano ją między innymi do leczenia łupieżu.
Czy hennowanie włosów ma jakieś wady?
Owszem. Henna do włosów ma dość nieprzyjemny zapach. W połączeniu z mało estetycznym kolorem i konsystencją, nie jest to produkt szczególnie atrakcyjny. Wiele kobiet skarży się na działanie wysuszające henny. Kosmyki po jej użyciu stają się splątane, sztywne i trudne do rozczesania. Ten stan utrzymuje się jednak tylko przez kilka pierwszych dni. Możesz temu zapobiec, dodając do hennowej mieszanki łyżkę odżywki do włosów. Upewnij się jednak, że nie zawiera ona silikonów ani olejów.
Możesz też zadbać o lepsze odżywienie i nawilżenie włosów po hennowaniu. Działanie wysuszające henny spowodowane jest silnie działającymi ziołami. Możliwe, że zauważyłaś je też po ziołowych szamponach. Jednak, jeśli hennowanie włosów zostanie zrównoważone nawilżeniem i olejowaniem – zyskasz same pozytywne efekty.
Henna na włosy – jakie kolory możesz nią uzyskać?
Czy wiesz, jak właściwie powstaje stosowana współcześnie henna do włosów? Kupiony proszek uzyskany z lawsonii należy zmieszać z ciepłą wodą i substancją zakwaszającą. Może to być chociażby acerola w proszku lub kwas cytrynowy. Otrzymany w ten sposób produkt powinien mieć konsystencję gęstej, błotnistej papki. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy zostawisz tę mieszaninę do aktywacji. Powinna odleżeć najlepiej kilkanaście godzin bez dostępu powietrza. W tym czasie wytworzy się w niej lawson, czyli właśnie substancja barwiąca.
Henna do włosów może być wzbogacona przez wiele różnych substancji ziołowych, które nieco zmienią jej kolor. Wybieraj spośród licznych dostępnych odcieni:
- naturalna henna na włosy – ciemnym włosom nadaje mahoniowy odcień, a jasne farbuje na rudo;
- henna z indygo – barwi na głęboką, chłodną czerń z granatowym połyskiem;
- różne mieszanki indygo i henny pozwalają uzyskać rozmaite odcienie brązów – od jasnych i złotych połysków, po ciemne, chłodne kolory;
- dodatek amli nada ciepły odcień; w połączeniu ze zwykłą henną stworzy intensywną, ciemną czerwień.
Pamiętaj – gdy kupujesz hennę, wybierz produkt z możliwie jak najprostszym, krótkim i naturalnym składem.
Czy istnieje henna do włosów blond?
Tak – i jest to henna bezbarwna. Brzmi intrygująco? Tak zwana henna blond nie ma prawie żadnego koloru – przynajmniej na włosach brązowych. Ma za zadanie wzmocnić twoje włosy i odbudować je od środka. Włosom jasnym nada ciepłe, złociste refleksy, pięknie mieniące się w słońcu. Co ciekawe, henna do włosów blond właściwie nie jest henną. A więc – co to takiego?
Senes na włosy – co to jest?
Cassia i senes na włosy należą do jednej rodziny roślin. Nazwa może się różnić w zależności od odmiany. Wszystkie z nich można jednak używać w podobny sposób – do farbowania i odżywiania włosów. Dają one też podobne efekty. Liści senesu używa się dodatkowo do tworzenia leczniczych naparów, herbat i syropów. Cassia i senes na włosy różnią się między sobą odcieniem. Pierwsza z tych dwóch roślin oferuje nieco rudawe refleksy.
Cassia – efekty na włosach
Efekt cassii na włosach to słomkowy, złoty blond. Kolor ten będzie całkiem niewidoczny na włosach ciemnych. Wszystkie odcienie powyżej średniego brązu skorzystają tylko i wyłącznie z odżywczego działania tego zioła. Natomiast na barwie siwej i platynowej zauważysz zmianę tonu na cieplejszy. Na ciemniejszych blondach senes na włosy tworzy piękne, słoneczne refleksy.
Tak zwana henna blond działa podobnie jak wyżej opisany produkt z lawsonii. Delikatny barwnik potrafi przeniknąć w głąb struktury włosa. Tam wiąże się z keratyną i sprawia, że włosy stają się silniejsze, mocniejsze, bardziej lśniące i pogrubione. Zioła działają też odżywczo na skalp – peelingują skórę i przeciwdziałają podrażnieniom. Z ich pomocą odbudujesz zniszczone włosy i zapobiegniesz przyszłym uszkodzeniom.
Jak prawidłowo wykonać hennowanie włosów? Instrukcja
- Dokładnie umyj włosy szamponem bez dodatku SLES. Możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej, aby otworzyć łuski i sprawić, że henna do włosów lepiej się wchłonie.
- Nie używaj żadnych odżywek. Włosy powinny być czyste i pozbawione jakichkolwiek chemicznych substancji.
- Przygotuj mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta. Powoli dolewaj wodę i mieszaj, aż do uzyskania jednolitej papki. Uważaj, aby mieszanka nie było zbyt wodnista – będzie się ją ciężko nakładać. Ten krok najlepiej zrobić dużo wcześniej – na przykład poprzedniego dnia. Wówczas składniki roślinne się aktywują i będą silniejsze.
- Jeśli chcesz poprawić konsystencję i zapobiec nadmiernemu wysuszaniu włosów, dodaj do papki „kisiel” z przesączonego siemienia lnianego lub odżywkę bez silikonów.
- Skórę szyi i twarzy zabezpiecz tłustym kremem, a ramiona przykryj ręcznikiem, który możesz pobrudzić.
- Nałóż rękawiczki ochronne na dłonie i zacznij nakładać hennę na włosy. Zacznij od nasady i kontynuuj, aż pokryjesz je na całej długości.
- Gdy włosy są dokładnie pokryte henną, zwiń je w kok, owiń folią aluminiową i nałóż czepek. Możesz też dodać ręcznik. Chodzi tu o to, aby henna do włosów nie ściekała i była dobrze zabezpieczona na głowie.
- Trzymaj mieszankę na głowie tak długo, jak zechcesz – lub na ile starczy ci cierpliwości. 60 minut to absolutne minimum. Wiele kobiet zostawia hennę na włosach na cały dzień lub noc. Zasada jest taka – im dłużej, tym intensywniejszy będzie uzyskany kolor.
- Na koniec spłucz włosy ciepłą wodą, bez szamponu ani odżywki. Nie myj ich przez kolejne 48 godzin. Roślinny barwnik potrzebuje tyle czasu, aby dobrze się wchłonąć i wniknąć w strukturę.
Henna do włosów to pradawny kosmetyk pielęgnacyjny. Jest to produkt całkowicie naturalny, który nie szkodzi skórze ani włosom. Do tego jest ekologiczny i niedrogi. Nigdy nie próbowałaś hennować włosów? Skorzystaj z tej wiedzy i tradycji przekazywanych od pokoleń. Farbowanie włosów henną wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Trzeba przywyknąć do konsystencji, zapachu i czasu trzymania mieszanki na głowie. Jednak, gdy już nauczysz się jej używać, twoje włosy ci za to podziękują. Staną się silniejsze, pełne blasku i odporne na uszkodzenia.