Tłuste włosy, wbrew pozorom, również wymagają nawilżenia. Tymczasem większość osób popełnia błąd i je przesusza, prowadząc tym samym do pogłębienia się problemu, a nie jego rozwiązania. Ważne jest, by poznać przyczynę przetłuszczania się włosów. 

Przetłuszczające się włosy – jak je rozpoznać?

Zastanawiasz się, czy opisywany problem dotyczy również ciebie? Poniżej znajdziesz kilka cech przetłuszczających się włosów:

 • przetłuszczające się włosy charakterystycznie błyszczą się przy skórze głowy, nierzadko sklejają się, wydają się brudne i mokre;
 • włosy przetłuszczone są zazwyczaj płaskie i oklapnięte, a nierzadko układają się w strąki;
 • możesz zauważyć u siebie problem suchych końcówek, łamliwych i rozdwajających się;
 • głowa wygląda nieestetycznie, włosy są nadmiernie nabłyszczone, wydają się brudne;
 • jeżeli dotkniesz palcem skóry głowy, zauważysz na opuszku tłusty, a nawet klejący się odczyn, to właśnie nadmiar sebum.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Skóra głowy, podobnie jak reszty ciała, posiada gruczoły łojowe, które wydzielają sebum. Jego ilość jest zależna od szeregu czynników. Nie tylko dziedzicznych, ale również środowiskowych. Zła dieta lub kosmetyki zwiększają lub zmniejszają ilość wydzielanego sebum. Dlatego tak wiele zależy od prawidłowej pielęgnacji. Warto pamiętać, że cera tłusta bardzo często występuje z przetłuszczającymi się włosami. Jeżeli więc masz cerę wydzielającą nadmiar sebum, spodziewaj się, że ten sam problem będziesz mieć z włosami. 

Jakie są jeszcze przyczyny przetłuszczania się włosów?

 • Zmiany hormonalne – zaburzenia na tym tle nierzadko prowadzą do nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Problem ten dotyka, np. nastolatków w okresie dojrzewania czy kobiet w trakcie klimakterium. Jeżeli zauważasz u siebie problem przetłuszczających się włosów, być może powinieneś udać się do lekarza endokrynologa.
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy – jeśli skóra głowy jest bardzo sucha w wyniku stosowania, np. niedobranych kosmetyków, może to prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum, a tym samym – do przetłuszczania się włosów.

Włosy mogą zacząć się przetłuszczać także z powodu bardzo prozaicznego, jakim jest zbyt częste noszenie czapki bądź innego nakrycia głowy. Do nadmiernego wydzielania sebum prowadzi w tym wypadku mechaniczne pobudzanie gruczołów. Za problemem mogą stać również zarazki przenoszone z brudnych rąk. Przyczyn jest wiele, ale sposobów również. Nie trać nadziei, tylko zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Sposób na przetłuszczające się włosy

Sposoby na tłuste włosy – szukasz ich? Oto kilka przykładowych wskazówek, jak sobie radzić, gdy masz przetłuszczające się włosy:

 • nie myj włosów codziennie – codzienne mycie głowy prowadzi do wysuszenia skóry, a tym samym – do zwiększenia wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Pierwsze dni, może tygodnie będą trudne, ale wystarczy, że zwiążesz włosy w kok albo zrobisz warkoczyki. Po pewnym czasie zaczniesz zauważać poprawę, a kondycja twoich włosów będzie coraz lepsza;
 • właściwy dobór kosmetyków – kosmetyki do pielęgnacji włosów przetłuszczających się powinny być jak najbardziej naturalne; postaw na odżywki na bazie trawy cytrynowej czy mięty. Warto wypróbować kilka odżywek czy szamponów do włosów przetłuszczających się, zanim zdecydujesz się na ten kosmetyk, który będzie najmniej obciążający dla twoich włosów;
 • odpowiednia dieta – odżywianie to podstawa! Postaw na zdrowe i świeże produkty, jak najmniej przetworzone – to pozwoli ci regulować pracę gruczołów łojowych szybciej, niż się spostrzeżesz. Stawiaj na warzywa, owoce i sezonowe produkty;
 • czystość – pamiętaj, by przynajmniej raz w miesiącu czyścić szczotkę do włosów mydłem bądź szamponem. Tym sposobem ograniczysz ilość zarazków, która dostaje się na skórę głowy. Postaraj się także wymieniać często pościel oraz ręczniki, którymi dotykasz skóry głowy;
 • czesz włosy wyłącznie rano i wieczorem – nie będziesz w ten sposób nadmiernie pobudzać gruczołów łojowych, a tym samym ograniczysz wydzielanie sebum. Zrezygnuj z zabawy kosmykami czy przeczesywania włosów palcami – dokładnie z tego samego powodu;
 • susz włosy tylko zimnym powietrzem – najlepiej trzymaj suszarkę około 20 cm od głowy;
 • włosy płucz wyłącznie letnią lub chłodną wodą – ciepła woda przyczynia się do zwiększonego wydzielania sebum;
 • dieta oczyszczająca – dla wielu osób detoks to ważny punkt na drodze do pozbycia się problemu przetłuszczających się włosów. Czasami okazuje się, że wystarczy pozbyć się toksyn, które gnieżdżą się w organizmie, by ilość wydzielanego sebum powróciła do normy.

To tylko przykładowe porady. Przetłuszczone włosy to faktyczny problem – nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Za wszystkim zazwyczaj stoi biologia, a więc problemy dotyczące całego organizmu.

Przetłuszczające się włosy – domowe sposoby

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy dają zwykle bardzo dobre efekty. Oto kilka przykładowych wskazówek, co możesz zrobić, by poprawić kondycję skóry głowy i włosów:

 • płukanka z wody i octu jabłkowego – przygotowanie: zmieszaj 0,5 litra wody z 1/4 szklanki octu jabłkowego; płukankę nałóż na umyte włosy – albo spryskaj skórę głowy, albo wetrzyj w nią miksturę – po 10 minutach spłucz; działanie: usunięcie nadmiaru sebum;
 • maseczka z drożdży – przygotowania: zalej kostkę drożdży szklanką ciepłego mleka; wetrzyj miksturę w wilgotne włosy i skórę głowy, następnie pozostaw na 30 minut, spłucz i umyj szamponem;
 • peeling sodą – przygotowanie: do delikatnego szamponu dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczającej; wmasuj preparat w skórę głowy, pozostaw na około 10 minut, a następnie spłucz i umyj głowę szamponem.

Włosy przetłuszczające się wymagają specjalnej pielęgnacji, o czym powinno się pamiętać. Każdy sposób na przetłuszczone włosy przede wszystkim ma na celu ograniczenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Warto wypróbować wyżej opisane propozycje. Jeżeli jednak problem się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza specjalisty.

Przetłuszczanie włosów jest problemem, który dotyka bardzo wielu osób. Można jednak sobie z nim poradzić. Należy zacząć od zmiany kosmetyków, sposobu pielęgnacji, ale również diety. Czasami najprostsze sposoby mogą zdziałać najwięcej. Przetłuszczające się włosy mogą mieć różne podłoże. Problem może leżeć wewnątrz albo na zewnątrz. Jeżeli masz kłopot z hormonami, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz także kłopot z ilością wydzielanego sebum. Na szczęście możesz to zmienić lub uregulować.