Pod pojęciem Mineral Oil znajduje się wiele substancji wywodzących się z ropy naftowej. Funkcjonują one jako mieszanina węglowodorów. Przykłady olejów mineralnych to: parafina, wazelina, cerezyna, olej parafinowy, wosk mikrokrystaliczny i inne. Wszystkie charakteryzuje to samo pochodzenie. Mają też podobne funkcje.
Oleje mineralne nie są rozpuszczalne w wodzie. Wykorzystuje się na szeroką skalę m.in. w przemyśle kosmetycznym.
Mineral Oil – działanie
Każdy olej mineralny jest inny, ale częścią wspólną wszystkich rodzajów są podobne właściwości i działanie. Oleje mineralne:
- są znakomitymi emolientami, które zostały docenione przez posiadaczy cery suchej i atopowej;
- pozostawiają film ochronny na powierzchni skóry;
- ograniczają ucieczkę wody z naskórka, przez co działają pośrednio nawilżająco;
- mogą przyspieszać regenerację naskórka;
- pełnią funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz czy wiatr;
- zmiękczają naskórek;
- charakteryzują się wysoką stabilnością, w przeciwieństwie do naturalnych olejów roślinnych.
Mineral Oil – zastosowanie w kosmetykach
Oleje mineralne są wykorzystywane w kosmetyce jako:
- parafina;
- olej parafinowy;
- wazelina;
- wosk mikrokrystaliczny;
- cerezyna;
- ozokeryt.
Rodzaje kosmetyków, w których stosuje się mineralne oleje:
- kremy do twarzy (szczególnie suchej);
- specjalistyczne preparaty ochronne np. na zimę;
- kosmetyki dla dzieci;
- szampony;
- odżywki i maski do włosów;
- balsamy do ciała;
- produkty do makijażu;
- kremy do dłoni;
- produkty do stóp;
- bazy pod makijaż.
Mineral Oil – bezpieczeństwo stosowania
Wiesz, co to jest olej mineralny. Musisz wiedzieć, że wokół tej substancji powstały setki mitów, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa stosowania. Wbrew pozorom i kontrowersjom, oleje mineralne są jednymi z najlepiej przebadanych substancji w branży kosmetycznej. Podlegają specjalnym regulacjom prawnym, muszą być oczyszczone z ewentualnych toksyn. Są bezpieczne do użytku w produktach kosmetycznych, nie wnikają w głąb skóry.
Nie ma odgórnych przeciwwskazań do stosowania kosmetyków z olejami mineralnymi przez kobiety w ciąży. Zaleca się jednak ostrożność, bo mogą powodować podrażnienia i alergie.
Mineral Oil to emolienty tworzące okluzyjną warstwę na skórze, co niekoniecznie sprawdzi się w przypadku cer silnie trądzikowych. Ich stosowanie może pogarszać jej stan i spowodować wysyp nowych zmian zapalnych.
Długotrwałe używanie olejów mineralnych może powodować niekorzystne skutki dla skóry. Staje się ona ,,oblepiona’’ i nie trafiają do niej inne, pożądane składniki aktywne – mają zablokowaną drogę przenikania.
Mineral Oil – naturalne czy syntetyczne?
Oleje mineralne pozyskiwane są syntetycznie z ropy naftowej, czasami z węgla brunatnego. Są mieszaniną węglowodorów, składają się z kilkunastu do kilkudziesięciu cząsteczek.
Mineral Oil – wpływ na środowisko
Mineral Oil to substancja nieakceptowana przez zwolenników ekologii. Wszystko za sprawą metod pozyskiwania, które mogą szkodzić środowisku wodnemu. Proces pozyskiwania oleju przyczynia się do wielkich katastrof środowiskowych, na przykład za sprawą nieszczelnych kontenerowców, z których wycieka ropa.
Mineral Oil – czy są wegańskie?
Same w sobie oleje mineralne nie zawierają związków pochodzenia zwierzęcego. Jak jednak wspomniano, sposób ich pozyskiwania może w jakimś stopniu zagrażać organizmom wodnym, a to nie jest ekologiczne. W efekcie można przyjąć, że Mineral Oil nie są wegańskie.
Mineral Oil – ciekawostki
Alternatywą dla Mineral Oil są wszelkie oleje roślinne, których zasada działania jest podobna. Pełnią one przede wszystkim rolę emolientów. Szczególnie dobrze sprawdzają się masła, na przykład shea czy kakaowe.
https://www.chemicalsafetyfacts.org/mineral-oil/
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/mineral-oil-0