Kolczyk w języku to bardzo popularna ozdoba nietypowego miejsca. Język to narząd mocno unerwiony, a zatem również wyjątkowo wrażliwy. Stanowi on element aparatu mowy. Z tego powodu decyzja o przekłuciu języka powinna być świadoma. Wiedza na temat wszystkich etapów piercingu języka okazuje się wówczas niezbędna.

Co musisz wiedzieć przed zrobieniem kolczyka w języku?

kolczyk w języku - co musisz wiedzieć

Jeśli zamierzasz zrobić sobie kolczyk w języku, wybierz profesjonalne studio piercingu i doświadczonego specjalistę, który wykona przekłucie. Pamiętaj, że najważniejsza jest sterylność zabiegu. Narzędzia, których użyje piercer, muszą znajdować się w specjalnych opakowaniach, które świadczą o sterylności.

Kolczyk w języku – przebieg zabiegu

Przed zrobieniem kolczyka piercer poprosi cię o zdezynfekowanie jamy ustnej. Następnie osuszy język i zaznaczy miejsce przekłucia specjalnym markerem. W czasie przekłuwania piercer będzie trzymał język za pomocą sterylnych szczypiec. Po wykonaniu przekłucia zabezpieczy kolczyk.

Przeciwwskazania do przekłucia języka

Nie każdy może pozwolić sobie na kolczyk w języku. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju przekłucia są:

  • ciąża;
  • zaburzenia krzepliwości krwi.
  • cukrzyca;
  • nowotwory;
  • choroby języka;
  • alergie.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące przeciwwskazań, porozmawiaj ze swoim lekarzem oraz piercerem.

Czy przekłucie języka boli?

kolczyk w języku - czy przekłucie języka boli

Samo przekłucie języka trwa dosłownie kilka sekund. Posiadacze kolczyków w języku opisują ból, który wówczas występuje, jako porównywalny z przygryzieniem języka. Jednakże po zrobieniu kolczyka język może krwawić i jest opuchnięty. Może także pobolewać.

Kolczyki w języku – rodzaje

Najbardziej znany jest standardowy kolczyk pośrodku języka. To jednak nie jest jedyne miejsce, w którym wykonuje się piercing. Poniżej przedstawiamy rodzaje przekłuć języka:

  • standard tongue – pionowe przekłucie na środku języka, które jest wykonywane najczęściej;
  • double tongue – podwójne przekłucie języka, jeden kolczyk znajduje się pod drugim;
  • venom – dwa kolczyki obok siebie;
  • horizontal tongue – jest to przekłucie języka w poziomie;
  • snake eye – przekłucie języka w poziomie, w okolicy jego czubka, przez co przypomina głowę węża;
  • tongue web – to kolczyk pod językiem, zlokalizowany na wędzidełku.

Kolczyk w języku – cena

Zależnie od tego, jaki chcesz kolczyk w języku, cena przekłucia może wynosić od 100 do 200 zł. W większości studiów pierwszy kolczyk wliczony jest w cenę i dobierany indywidualnie do potrzeb i preferencji klienta.

Pielęgnacja po zrobieniu kolczyka w języku

Higiena jamy ustnej po zrobieniu kolczyka to sprawa niemniej ważna od dobrze wykonanego przekłucia. To od niej zależy poprawny przebieg gojenia rany i tego, czy piercing języka będzie dobrze się prezentował w przyszłości.

Płukanie jamy ustnej

Przez pierwsze dwa tygodnie po zrobieniu kolczyka należy płukać jamę ustną ostudzonym naparem z szałwii lub rumianku. Zioła te wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Usta należy płukać przez około pół minuty, cztery razy dziennie, po każdym posiłku i przed snem.

Nie należy robić tego częściej. Jeśli rana goi się dłużej, należy wykonywać płukanie ust nawet przez kilka tygodni.

Mycie zębów

Podczas pielęgnacji kolczyka w języku należy myć zęby tak jak dotychczas. Trzeba jednak zaopatrzyć się w nową szczoteczkę do zębów i przechowywać ją w suchym i czystym miejscu.

Higiena jamy ustnej

Na czas gojenia się języka zrezygnuj z pocałunków. Dbaj o to, by używać czystych sztućców. Nie żuj gumy i pamiętaj, aby niepotrzebnie nie dotykać ust.

Kolczyk w języku – ważne informacje

kolczyk w języku -ważne informacje

Właściwa higiena jamy ustnej to nie jedyne, o co należy zadbać po przekłuciu języka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, o których również trzeba pamiętać, a które najpewniej przekaże ci również twój piercer.

Zobacz też:
Kolczyk septum – wszystko, co musisz wiedzieć. Wybrać prawdziwy czy fake septum? Poznaj pielęgnację piercingu nosa

Prowadź zdrowy styl życia

Aby język zagoił się jak najszybciej, należy uprawiać zdrowy styl życia. W czasie gojenia zrezygnuj z alkoholu, papierosów i innych używek. Unikaj sytuacji stresujących i postaw na wartościowy wypoczynek. 

Nie baw się kolczykiem

Można spotkać się z opinią, że kolczyki w języku niszczą zęby i prowadzą do osuwania się dziąseł. Najczęściej jest to wynik bawienia się kolczykiem, co dla posiadaczy tego typu biżuterii jest bardzo kuszące. 

Po ustaniu obrzęku wymień kolczyk na mniejszy

Podczas przekłuwania stosuje się kolczyki do języka o większych rozmiarach. Związane jest to z opuchlizną po zabiegu. Kiedy język wróci już do swoich naturalnych rozmiarów, należy wymienić biżuterię na mniejszą.

W tym celu najlepiej umów się do piercera, który wybierze idealny dla ciebie rozmiar. Należy bowiem pamiętać, że zbyt duży kolczyk to częsta przyczyna problemów z uzębieniem.

Uważaj na to, co jesz

W czasie gojenia się języka należy zrezygnować z posiłków bardzo gorących, ostrych, słonych i kwaśnych. Staraj się unikać spożywania nabiału i napojów gazowanych. Jeśli jedzenie z opuchniętym językiem sprawia ci trudność, postaw na produkty delikatne, o rzadkiej konsystencji.

Nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby

Jeśli twój kolczyk w języku ci się podoba, nie wyjmuj go bez potrzeby. Dziurka może zarosnąć w bardzo krótkim czasie. Zaopatrz się w dodatkową kuleczkę – zapięcie – do kolczyka, na wypadek, gdyby oryginalna się odkręciła. Sprawdzaj dokręcenie kolczyka przez czystą jednorazową chusteczkę.

Jakie kolczyki do języka?

Kolczyki do języka mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tytan, stal chirurgiczna czy PTFE. Dostępnych jest mnóstwo wzorów takiej biżuterii, dlatego po wygojeniu języka można z łatwością wybrać idealny dla siebie kolczyk.

Należy jednak pamiętać, że kolczyk w języku ma stały kontakt ze śliną oraz pokarmem, co może wpływać na jego trwałość i wygląd. Z tego powodu, wybierając biżuterię do języka, nie należy oszczędzać – lepiej postawić na najlepszą jakość.

Kolczyk w języku – bezpieczeństwo

kolczyk w języku - bezpieczeństwo

Wokół przekłuwania języka pojawia się mnóstwo historii dotyczących problemów z odczuwaniem smaku, czucia, a także psucia się zębów i dziąseł. To wskazuje, jak ważne jest wykonywanie piercingu u doświadczonego piercera. Jeśli chodzi o zły stan zębów i dziąseł posiadaczy kolczyka w języku, zdaniem piercerów jest to związane z nieodpowiednim rozmiarem biżuterii oraz zabawą kolczykiem.

Pamiętaj, że jeśli zauważysz, że z twoim uzębieniem dzieje się coś złego, w każdej chwili możesz wyciągnąć kolczyk i pozwolić dziurce zarosnąć. Ważne jest jednak to, aby podczas zarastania w dalszym ciągu utrzymywać higienę jamy ustnej.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego czas gojenia języka może być różny. Powyższe porady i wskazówki nie zastępują porady lekarza ani piercera. Jeśli więc chcesz zrobić kolczyk w języku, wszystkie swoje wątpliwości przedstaw specjalistom i dokonaj świadomej decyzji.

Najczęściej zadawane pytania

Ile boli kolczyk w języku?

Możesz odczuwać ból języka podczas przekłuwania i kilka godzin po zabiegu. W późniejszym czasie język nie powinien boleć, ale może pojawić się opuchlizna.

Czy kolczyk w języku niszczy zęby?

Najnowsze badania pokazują, że kolczyk w języku może być szkodliwy dla zębów i dziąseł. Osoby posiadające piercing języka cierpią najczęściej na obsuwanie się dziąseł i odwapnienie zębów. Profesjonalni piercerzy są jednak zdania, że takie powikłania są związane z nieodpowiednim rozmiarem biżuterii i zabawą kolczykiem.

Czy kolczyk w języku jest bezpieczny?

Najważniejszą kwestią po przekłuciu języka jest odpowiednia pielęgnacja rany i jamy ustnej. Zaniedbania mogą doprowadzić do szkodliwych powikłań (ropienie, zakażenie, stany zapalne, ból) i uszkodzeń zębów i dziąseł.

Czego nie można robić po zrobieniu kolczyka w języku?

W czasie gojenia się języka nie powinno się jeść gorących, ostrych, słonych i kwaśnych potraw. Nie powinno się też spożywać nabiału i pić napojów gazowanych. Nie wolno się bawić kolczykiem ani wyjmować go z języka.



Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022