Panowie, którzy chcą się pochwalić bujnym zarostem i jednocześnie zadbać o jego odpowiednią prezencję, coraz częściej sięgają po kosmetyki do pielęgnacji brody. Jednym z tych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, jest olejek do brody. Zastanawiasz się nad jego zakupem, ale nie wiesz, czy rzeczywiście się opłaca? Nie masz pewności, jaki produkt będzie odpowiedni? Zapoznaj się z artykułem i rozwiej wątpliwości.
Olej do brody – co zawiera?
Większość olejków do pielęgnacji brody to gotowe mieszanki. Łączą się w nich składniki bazowe, substancje aktywne i aromaty.
Te pierwsze to oleje, które stosuje się także w pielęgnacji włosów. Zdecydowanie najczęściej spotykanym jest olejek arganowy do brody, ale coraz większą popularność zdobywa też olejek konopny.
Składniki aktywne i aromaty olejków
Warte uwagi są naturalne olejki do brody mające w składzie olej rycynowy, słonecznikowy lub z pestek winogron. Składnikiem aktywnym jest przede wszystkim witamina E, która pielęgnuje brodę i zabezpiecza oleje bazowe przed jełczeniem.
Kompozycje zapachowe mogą być bardzo różne. Olejki eteryczne mogą mieć zapach:
- bergamotki;
- lawendy;
- wanilii;
- mięty;
- patchuli.
Olejek do brody – co daje jego stosowanie?
Olejek do brody spełnia kilka funkcji, które sprawiają, że warto się zdecydować na jego zakup:
- nawilża zarost;
- chroni brodę;
- łagodzi podrażnienia;
- przyciąga zapachem.
Pielęgnacja brody
Głównym efektem stosowania takiego kosmetyku jest nawilżenie zarostu. Pod wpływem właściwości olejów zawartych w składzie włosy stają się przyjemniejsze w dotyku i nabierają zdrowego blasku.
Ochrona zarostu
Co ważne, olejek do brody chroni ją, sprawiając, że zarost zostaje oddzielony od niechcianych zapachów, zanieczyszczeń i szkodliwych czynników zewnętrznych.
Troska o skórę
Regularne stosowanie olejku do zarostu zapewnia korzyści także skórze twarzy. Jeśli dopiero zapuszczasz brodę, szczególnie docenisz to działanie. Olejki łagodzą podrażnienia i swędzenie, a dodatkowo zapewniają szybszą regenerację naskórka.
Piękny zapach
Zapach olejku do pielęgnacji brody także ma znaczenie. Dopasowanie kosmetyku do swoich indywidualnych preferencji sprawi, że ulubiony zapach będzie towarzyszył ci przez cały czas, co z pewnością poprawi ogólne samopoczucie.
Olejek do brody – jak używać?
W przypadku nakładania olejku do pielęgnacji brody dobrze jest stosować się do kilku zasad. Dzięki temu procedura nie będzie zbyt czasochłonna, a przede wszystkim zapewni dobre rezultaty.
Broda mokra czy sucha?
Olejek najlepiej nakładać na suchą lub przynajmniej podsuszoną brodę. Kosmetyk ma wówczas okazję odpowiednio się wchłonąć, nie pozostawiając tłustych plam i nieprzyjemnego filmu.
Pora nakładania olejku do brody
To, kiedy zdecydujesz się zastosować olejek do brody, zależy zarówno od stanu twojego zarostu, jak i kondycji cery. Niektórzy używają go raz dziennie, zaraz po porannym prysznicu. Zarost prezentuje się dobrze aż do kolejnego mycia. Oczywiście, jeżeli rano nie masz zbyt wiele czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować kosmetyk na noc.
Jeżeli jednak twoja broda jest gęsta i ma tendencję do przesuszania się, a dodatkowo masz suchą skórę twarzy, możesz spróbować częściej używać olejku. Mężczyźni z wyjątkowo grubym i długim zarostem powinni aplikować olejek nawet 3-4 razy dziennie.
Nakładanie olejku do brody krok po kroku
- Przeczesz dokładnie brodę, aby rozdzielić włosy i pozbyć się martwego naskórka.
- Jeżeli jesteś świeżo po prysznicu, zaczekaj aż broda podeschnie lub użyj suszarki.
- Odmierz kilka kropelek olejku (mniej znaczy lepiej, szczególnie na początku).
- Rozetrzyj olejek w dłoniach.
- Wcieranie rozpocznij od okolic krtani i powoli przesuwaj się ku górze.
- Postaraj się wcierać olejek nie tylko w zarost, ale i skórę twarzy.
- W razie potrzeby dobierz kolejną porcję olejku; tym razem nakładaj go na brodę od boków, kończąc na samym jej dole.
Olejek do brody zdecydowanie warto mieć wśród swoich kosmetyków, jeżeli zależy ci na utrzymaniu zarostu w dobrej kondycji. Produktów i opinii o nich jest wiele, dlatego pamiętaj, że najlepszy olejek do brody to ten, który odpowiada przede wszystkim tobie.