Paznokieć zaliczany jest do przydatków skóry, tak samo jak włosy i gruczoły. Tę niepozorną strukturę buduje wiele warstw. Sama płytka paznokciowa zbudowana jest z bardzo twardego białka o nazwie keratyna. Jego początek rozpoczyna się od macierzy, gdzie dochodzi do podziałów komórkowych i paznokieć ma szansę rosnąć. Płytka przylega do tzw. łożyska zaopatrzonego w drobne naczynia krwionośne.
Paznokieć pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Ogranicza wchłanianie drobnoustrojów do organizmu.
Rozdwajanie paznokci – przyczyny
Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Często bywają wskaźnikiem dla diagnozy wielu chorób, które opanowały nasz organizm. Zabarwienie paznokci oraz ich rozdwajanie bywa jednym z wielu pierwszych symptomów różnych schorzeń.
- Problemy z tarczycą – nadczynność lub niedoczynność tego narządu objawia się zwiększoną suchością skóry, wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci. Płytka zaczyna się rozdwajać, jest krucha. Ciężko ją zapuścić. Problem można zniwelować dopiero po uregulowaniu hormonów tarczycy.
- Inne schorzenia na tle hormonalnym, np. zespół policystycznych jajników.
- Choroby krążenia – nieprawidłowo funkcjonujący układ krążenia może nie dostarczać odpowiedniej ilości niezbędnych składników do paznokcia. Zostaje zaburzony jego proces wzrostu oraz struktura.
Innymi typami schorzeń są te związane z samą płytką paznokcia, nieobejmujące całego organizmu.
- Grzybica – charakterystyczną dla grzybicy paznokcia cechą jest jego zabarwienie na żółto-zielony kolor. Może występować samoistnie lub towarzyszyć innym schorzeniom tj. np. cukrzycy. Zmiany mają nieprzyjemny zapach.
- Łuszczyca – jest ona chorobą o charakterze przewlekłym. Na paznokciach obserwuje się różnego zabarwienia plamy, odklejenie płytki od łożyska, ogólne osłabienie i łamliwość.
Częsty kontakt z silnymi detergentami, dezynfekcja dłoni oraz chemikalia mają również wpływ na suchość i rozdwajanie się paznokci.
Paznokcie to wizytówka człowieka? Żel i hybryda, czyli o stylizacji paznokci
Wykonywanie hybrydy przez profesjonalistów w salonie nie powinno odbić się negatywnie na wyglądzie płytki paznokcia. Zalecane są jednak odpowiednie przerwy w aplikacji hybrydy, aby mógł się odpowiednio zregenerować. Ciągły bezpośredni kontakt z mocno chemicznymi preparatami do stylizacji może osłabiać płytkę i powodować rozdwajanie się paznokci.
Kolejną ważną rzeczą jest nieumiejętne ściąganie hybrydy oraz żelu. Należy to robić bardzo delikatnie, w innym przypadku może dojść do uszkodzenia płytki, w najgorszej sytuacji – do zmian w macierzy, która zaburzy wzrost paznokcia.
Prawidłowa dieta ma wpływ na wygląd paznokci
Nieestetyczne rozdwajanie się paznokci i brak witamin mogą ze sobą ściśle powiązane. Jeśli Twoja dieta jest uboga w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i orzechy – czas to zmienić! Do przydatków naszej skóry, czyli włosów i paznokci, wszystkie składniki odżywcze docierają na samym końcu. Najpierw zaopatrywane są narządy, gdzie są one niezbędne. Oznacza to, że twoje posiłki muszą być dobrze zbilansowane i przemyślane. Staraj się, aby w twoim pożywieniu nie zabrakło:
- witamin z grupy B;
- witaminy A;
- witaminy C;
- selenu;
- cynku;
- krzemu;
- żelaza.
Sposób na rozdwajające się paznokcie – co możesz zrobić sama?
Na początku wykonaj dokładne badania krwi, aby znaleźć przyczyny problemu. Sprawdź, czy z twoim organizmem jest wszystko w porządku i czy nie występują niedobory witamin i składników odżywczych. Jeśli się niepokoisz, skonsultuj się ze specjalistą w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.
- Stosuj odżywki na rozdwajające się paznokcie – na rynku kosmetycznym dostępne są różnego rodzaju preparaty odżywiające bezpośrednio płytkę paznokcia. Wyglądem często przypominają bezbarwny lakier. Czasami mają formę oliwki, którą należy wsmarować w paznokieć.
- Używaj rękawiczek ochronnych – aby ograniczyć rozdwajanie się paznokci spowodowane kontaktem z detergentami, staraj się używać rękawic do wszelkich prac domowych, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.
- Regularnie aplikuj bogaty krem do dłoni – odżywczy krem zadba o odpowiednie natłuszczenie paznokci oraz dłoni. Mocno wysuszona płytka może być przyczyną jej rozdwajania.
- Zadbaj o swoją dietę – wprowadź więcej warzyw i owoców. Ogranicz produkty wysokoprzetworzone, fast foody. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu.
- Suplementy – jeśli mimo odpowiedniej diety nie widzisz poprawy w wyglądzie paznokci, wprowadź właściwą suplementację. Możesz je stosować przez kilka miesięcy, następnie zrób przerwę.
- Zioła – a dokładniej herbaty ziołowe z pokrzywy oraz skrzypu. Połączone razem wykazują świetne właściwości wzmacniające na płytkę paznokcia.
Domowe laboratorium ratunkiem dla rozdwojonych paznokci
Pamiętaj o pielęgnacji paznokci. Raz w tygodniu możesz przygotować silnie odżywczą miksturę natłuszczającą płytkę paznokcia. W tym celu podgrzej delikatnie oliwę z oliwek wraz z sokiem z cytryny. Zamocz dłonie i trzymaj ok. 10-15 min. Wytrzyj delikatnie skórę i zaaplikuj nawilżający krem.
Maska z miodu również jest rewelacyjnym sposobem na rozdwajające się paznokcie. Najlepiej, aby miał płynny charakter. Wmasuj miód, następnie załóż bawełniane rękawiczki. Po 20 minutach zmyj i nałóż krem.
Możesz również skorzystać z pielęgnacyjnych zabiegów na dłonie i paznokcie, które oferują gabinety kosmetyczne. Mamy na myśli zabieg parafinowy. W lepszych gabinetach przed nałożeniem samej parafiny na twoje dłonie zostanie wykonany peeling i zaaplikowana maska. Parafina jest formą maski okluzyjnej. Hamuje wyparowywanie wody z naskórka. Sprawia, że składniki z uprzednio nałożonej maski będą się lepiej wchłaniać. Sama również często jest wzbogacona witaminami A i E. Regularne stosowanie ogranicza łamliwość i rozdwajanie paznokci.