Rozdwajające się paznokcie są problemem niezbyt estetycznym. Przyczyny oddzielania się płytki paznokcia i zwiększonej łamliwości mogą być bardzo różnorodne. Sposoby na przeciwdziałanie temu problemowi powinny być zatem kompleksowe i dokładnie przemyślane. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się, co może powodować rozdwajanie paznokci i jak sobie z tym radzić.
Rozdwajanie się paznokcie – przyczyny
Piękne dłonie i paznokcie to wizytówka każdej osoby. Dlatego kiedy zauważasz, że stają się przesuszone i sprawiają wrażenie zaniedbanych, możesz zacząć czuć się nieswojo i nieatrakcyjnie. Ponadto zdarza się, że kruche paznokcie są efektem choroby, którą powinien zająć się specjalista. Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na uporanie się z ich negatywnym stanem jest zastosowanie hybrydowych paznokci. Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie estetyczne – a o naturalne paznokcie warto zadbać także od strony zdrowotnej. Sprawdź, co może być przyczyną słabych, rozdwojonych paznokci.
Łamliwe paznokcie a niedobór witamin w diecie
Najczęstszą przyczyną, przez którą osłabia się płytka paznokcia, może być niewłaściwa dieta i związany z tym brak odpowiednich składników odżywczych. Witaminy i minerały, które odpowiadają za mocne paznokcie to:
- cynk;
- potas;
- krzem;
- żelazo;
- wapń;
- witaminy z grupy B (szczególnie biotyna);
- witamina C;
- witamina A;
- witamina E.
Pozostałe objawy niedoboru witamin
Rozdwajanie paznokci u dzieci i dorosłych wywołane niedoborem witamin to tylko jeden z wielu objawów. Bardzo często dochodzi również do zwiększenia łamliwości włosów oraz ich nadmiernego wypadania. Ponadto znacząco pogarsza się stan skóry, staje się przesuszona i wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Niekiedy zdarzają się także stany zapalne w jamie ustnej, które są wyjątkowo nieprzyjemne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Niewłaściwa pielęgnacja paznokci
Bardzo częstą przyczyną rozdwajania paznokci jest także ich nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt intensywne piłowanie lub stosowanie metalowego pilnika, a nawet nadmierne stosowanie zmywacza z acetonem może znacząco osłabić paznokcie. Na ich stan wpływa również zbyt częste nakładanie akrylu, hybryd i bardzo silnych lakierów. Kondycję paznokci znacząco osłabiają także niektóre prace domowe, w szczególności, w których konieczny jest długotrwały, częsty kontakt z wodą i silnie żrącymi detergentami.
Brak właściwego zabezpieczenia dłoni podczas mroźnych dni, np. przy pomocy rękawiczek lub kremu ochronnego negatywnie wpływa na ich stan. Narażone na zimno, stają się suche, osłabione i bardziej narażone na zranienia – szczególnie dotyczy to skóry wokół paznokci.
Osłabione paznokcie – przyczyny mechaniczne
Źródło problemów ze słabymi paznokciami często leży w ich mechanicznym uszkodzeniu. Przypadkowe naderwanie, pęknięcie, ale i przede wszystkim częste obgryzanie paznokci sprawia, że stają się łamliwe oraz wyglądają nieestetycznie.
Łamliwość paznokci – przyczyny chorobowe
Na stan paznokci bardzo często mają wpływ różnorodne, poważne choroby, które na pierwszy rzut oka mogą dawać takie same objawy jak niedobry lub nieodpowiednia pielęgnacja. Niestety, w ich wypadku jedynym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty i wdrożenie leczenia, bowiem domowe sposoby na nic się nie zdadzą. Do problemów z paznokciami o podłożu zdrowotnym możemy zaliczyć m.in.:
- anemię;
- zmiany hormonalne;
- zapalenie skóry;
- grzybicę pod paznokciami;
- łuszczycę;
- dnę moczanową;
- zaburzenia układu krążenia;
- skrajne odwodnienie organizmu;
- liszaj płaski;
- wycieńczenie organizmu.
Sposoby na rozdwajające się paznokcie
W przypadku zniszczonych i rozdwajających się paznokci należy wybrać pielęgnację dostosowaną do problemu, który cię dotyka. Polecamy przyjrzenie się swoim przyzwyczajeniom – pomoże to orzec, co tak naprawdę sprawia, że wygląd paznokci się pogorszył. Dopiero później można wypróbować wybraną metodę na ich wzmocnienie.
Zbilansowana dieta i suplementacja
Niestety, kiedy złe nawyki żywieniowe goszczą w życiu zbyt długo, może mieć to bardzo negatywny wpływ na stan organizmu. Jeżeli chcesz wzmocnić paznokcie, które ucierpiały w wyniku niedoboru witamin i składników mineralnych, postaraj się wprowadzić do swojej diety następujące potrawy:
- warto zdecydować się na składniki bogate w witaminy A, C oraz E, jak natka pietruszki, szpinak, marchew, orzechy, pestki dyni, kiszona kapusta, cytrusy;
- brak cynku warto uzupełniać produktami zbożowymi, roślinami strączkowymi oraz nabiałem;
- biotyna jest niezbędna dla naprawy płytki paznokciowej; jej spore ilości znajdują się w wątróbce oraz sardynkach, szpinaku i pomidorach;
- picie ziół takich jak skrzyp polny zdecydowanie wzmocni kondycję paznokci.
Prócz niezbędnych zmian w żywieniu warto wypróbować także stosowanie suplementów. Tabletki na rozdwajanie paznokci zawierają witaminy z grupy B.
Zmiany w pielęgnacji manicure’u
Jak wspomnieliśmy, czasami nadmierna albo nieprawidłowa pielęgnacja paznokci może przyczyniać się do niszczenia ich budulca, a nawet oddzielania płytki od łożyska. Chcąc doprowadzić je do porządku, warto wprowadzić kilka zmian:
- zamień metalowy pilnik na szklany lub papierowy;
- używaj delikatnego zmywacza do paznokci, bez dodatku acetonu;
- zrezygnuj z malowania paznokci silnym lakierem;
- paznokcie po hybrydzie albo akrylu mogą nieco się osłabiać, dlatego staraj się robić od nich przerwy;
- wzmacniaj płytkę specjalnymi odżywkami na rozdwajające się paznokcie, które pozwalają uzupełnić keratynę;
- regularnie stosuj krem do rąk i paznokci – jego działanie wzmocni nakładanie grubej warstwy na noc i zakładanie bawełnianych rękawiczek;
- stosuj gumowe rękawice podczas sprzątania i chroń dłonie podczas mroźnych dni.
Ochrona przed urazami na zdrowe paznokcie
Oczywiście na przypadkowe złamania paznokci nikt nie może mieć wpływu. Jednakże w przypadku ich niszczenia warto spróbować zaprzestania ich obgryzania. Ten nałóg nie tylko powoduje osłabienie płytki paznokcia, ale jest także nieelegancki. Wiele osób robi to bezwiednie, np. ze względu na silny stres. Jeżeli problem dotyczy także ciebie, a nie umiesz powstrzymać się od wkładania palców do ust, wypróbuj gorzki lakier. Jest to produkt przeznaczony specjalnie dla osób, które próbują zerwać z obgryzaniem paznokci – gorzki smak kosmetyku znacząco zniechęca do tej czynności!
Jak naprawić złamany paznokieć poniżej wolnego brzegu?
Co możesz zrobić, jeśli płytka boleśnie złamie się w nieodpowiednim miejscu? Jak naprawić złamany paznokieć? Polecam Ci wzmocnienie płytki żelem u kosmetyczki, nie musisz jej przedłużać w żadnym wypadku. Chodzi tylko o scalenie i Twój komfort, że paznokieć nie złamie się w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli sytuacja się poprawi, wzbogacisz swoją dietę lub rozpoczniesz suplementację, możesz używać specjalnych wzmacniających odżywek.
Domowe sposoby wzmacniające paznokcie
Łamliwe paznokcie wymagają odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jeżeli jednak nie chcesz fundować sobie produktów pochodzących z drogerii, możesz zaopatrzyć się w kilka składników dostępnych w zwykłym sklepie spożywczym. Stworzone w domu odżywki do paznokci sprawdzą się równie dobrze! Wystarczy wcierać oliwę z oliwek, olej rycynowy, ze słodkich migdałów albo arganowego. Naolejowane paznokcie powinny zostać następnie przykryte bawełnianymi rękawiczkami. Polecana jest również mieszanka octu jabłkowego, kilku kropli witamin A i E, oraz soku z cytryny.
Rozdwajanie paznokci – podsumowanie
Wiesz już, czym może być spowodowane rozdwajanie paznokci. Zadbane paznokcie to wizytówka większości kobiet i mężczyzn. Sytuacja, w której stają się łamliwe i rozdwajające, może znacząco wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pozwalają przywrócić do porządku zarówno skórę, włosy, jak i paznokcie. Zdecydowanie warto je wypróbować, aby móc cieszyć się pięknym manicure’em już zawsze!