Toksyna botulinowa jest znana też jako jad kiełbasiany. Wytwarzać się może np. w przeterminowanej żywności. Z tego powodu jest naprawdę niebezpieczna. Jednak, zastosowana w odpowiedzialny sposób, może przynieść doskonałe rezultaty. Botulina w medycynie estetycznej pomoże w wygładzeniu zmarszczek i sprawi, że twoja skóra będzie dłużej wyglądała młodo. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni salon, który charakteryzuje się wysokim poziomem higieny pracy oraz doświadczeniem w tego typu zabiegach.
Botulina – co to jest?
Pewnie zastanawiasz się, co to jest botulina. Toksyna ta powstaje poprzez działanie bakterii. Laseczki jadu kiełbasianego rozmnażają się w warunkach beztlenowych, dlatego czasem pojawiają się w konserwach, np. w pasztetach czy owocach. Z tego powodu nie należy spożywać przeterminowanych produktów, zwłaszcza jeśli pojawiła się szansa, że nie były odpowiednio przechowywane. Zepsutą konserwę poznasz po wygiętym denku oraz charakterystycznym syku, który wyda z siebie w chwili otwarcia.
Toksyna botulinowa może doprowadzić nawet do śmierci
Zatrucie toksyną botulinową może nawet doprowadzić do śmierci. Spożycie jej powoduje m.in.:
- zawroty głowy;
- zaburzenia wzroku oraz światłowstręt;
- uczucie suchości w ustach;
- osłabienie mięśni;
- wzdęcia.
Nie lekceważ tych objawów! Ostatecznie trucizna doprowadza do porażenia mięśni, a co za tym idzie, śmierci pacjenta. Na całe szczęście, szybka hospitalizacja pomoże ją zneutralizować. Lekarz w takiej sytuacji musi podać antytoksynę.
Antytoksyna botulinowa – czym ona jest?
Jak sama jej nazwa wskazuje, antytoksyna botulinowa neutralizuje działanie jadu kiełbasianego. Możliwy jest jej zakup w formie leku. Jeśli obawiasz się zatrucia, możesz ją mieć u siebie w domu i wykorzystać w razie potrzeby. Pamiętaj jednak, że każde wykorzystanie takiego produktu wiąże się z ryzykiem. Z tego powodu zawsze dokładnie czytaj ulotkę, skontaktuj się z lekarzem przed użyciem, a także nie stosuj jej bez potrzeby oraz bez podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – jak działa?
Toksyny botulinowe mogą doprowadzić do śmierci, ale, jak w przypadku wielu trucizn, podane w odpowiedniej dawce oraz pod kontrolą specjalistów, mogą pozytywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie czy wygląd. Dlatego, jeśli wybierzesz profesjonalny salon, nie musisz się martwić.
Przede wszystkim toksyna botulinowa jest wykorzystywana do spłycenia zmarszczek mimicznych i zapobiega tworzeniu się nowych. Warto jednak pamiętać, że przy tym znacznie ogranicza mimikę twarzy. To może spowodować, że np. będziesz nieodpowiednio odbierany przez otoczenie. Nadal jednak toksyna botulinowa w medycynie estetycznej jest wykorzystywana naprawdę często.
Botoks – jad kiełbasiany a powiększanie ust
Powiększanie ust w ten sposób jest mitem. Botoks jadem kiełbasianym nie działa w ten sposób. Za jego pomocą można wyrównać zmarszczki, ale nie wypełnić i powiększyć dany obszar twarzy.
Jeśli chcesz powiększyć swoje usta i sprawić, by wyglądały na pełniejsze, musisz poddać się zabiegowi z wykorzystaniem nawilżającego kwasu hialuronowego. Ponadto warto zauważyć, że ten zabieg poleca się pacjentom do 45 roku życia. Po tym czasie skóra staje się mniej sprężysta i wstrzyknięcie toksyny może przynieść niepożądane efekty.
Toksyna botulinowa – czy zabieg boli?
Czy ugryzł cię kiedyś komar? Jeśli tak, to wiesz, jakie to uczucie, gdy w ciało wprowadza się tę substancję. Nie jest to przyjemne i trwa do kilkunastu sekund, ale też nie jest szczególnie bolesne.
Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Jednak jeśli pacjent ma szczególnie wrażliwą skórę bądź też w sytuacji, w której toksyna botulinowa ma być wstrzyknięta we wrażliwe miejsce, czasem stosuje się znieczulenie w formie specjalnego kremu. Dzięki temu podwyższa się komfort osoby poddającej się zabiegowi. Obawiasz się bólu? Zapytaj osobę wykonującą zabieg właśnie o to.
Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu? Toksyny botulinowe
Skóra bezustannie się zmienia i porusza. Dlatego większość zabiegów kosmetycznych należy powtarzać regularnie, by przynosiły najlepsze rezultaty. Nie inaczej jest w tym wypadku. Toksyna botulinowa utrzymuje się w skórze do 4-6 miesięcy, a jej efekt jest widoczny po ok. 7 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Jeśli więc spodoba ci się jej działanie, po tym czasie będziesz musiał ponownie wybrać się do salonu kosmetycznego i powtórzyć cały proces. Z drugiej strony, jeśli po zabiegu uznasz, że nie podobało ci się to, jak wyglądałeś, zawsze możesz z niego zrezygnować.
Przeciwwskazania do zabiegu
Toksyna botulinowa jest często wykorzystywana, jednak to nie oznacza, że każdy może poddać się jej działaniu. Istnieje cały szereg przeciwwskazań. Wśród nich są m.in.:
- nadwrażliwość na stosowany preparat;
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
- ciąża oraz okres karmienia piersią;
- infekcje skóry;
- stosowanie niektórych leków oraz miesięczna karencja po ich odstawieniu.
Z tego powodu przede wszystkim poinformuj swojego specjalistę o tym, jakie leki dokładnie stosujesz, aby mógł wykluczyć ryzyko powikłań.
Co może pójść nie tak – powikłania
Zwykle zabieg jest prawie bezbolesny i nie pozostawia śladów. Jednak czasem w miejscu nakłucia mogą pojawić się niewielkie krwiaki, które powinny zniknąć po kilku dniach od zastosowania toksyny botulinowej. Niekiedy widoczne jest też obniżenie lub podniesienie brwi, jeśli wstrzyknięcie miało miejsce właśnie w tym rejonie. Bywa także, że dochodzi do zwiotczenia mięśni. Niektórzy odczuwają także ból głowy bądź też mają niewielki obrzęk, utrzymujący się do kilku dni.
Toksyna botulinowa – ile kosztuje zabieg?
To, ile będzie kosztował zabieg, zależy od obszaru, którego wygląd chcesz poprawić. Można jednak powiedzieć, że koszt będzie wynosił od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowo, poprawa wyglądu tzw. lwiej zmarszczki to koszt 300-600 zł.
Do wyboru masz wiele zabiegów poprawiających wygląd skóry. Toksyna botulinowa jest nadal wykorzystywana powszechnie, choć powoli wypierana przez inne, bardziej naturalne metody. Pamiętaj, że zabieg ten trzeba regularnie powtarzać, aby utrzymać efekt.