Fotostarzenie (photoaging) oznacza znacznie przyspieszone starzenie się skóry wywołane długotrwałym działaniem promieniowania UV przy jednoczesnym braku właściwej ochrony w postaci kremów z filtrem. Wciąż niestety wiele osób ignoruje zalecenia lekarzy i będąc na wakacjach na plaży, nie sięga po ochronne preparaty i nie rezygnuje z ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najbardziej szkodliwe. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z procesem fotostarzenia skóry. Przeczytaj, czym jest fotostarzenie!

Czym jest fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie się skóry jest procesem degeneracji i uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem promieniowania ultrafioletowego, które głównie jest emitowane przez słońce, ale także przez lampy w solarium. Nieestetyczne zmiany można dostrzec w miejscach odsłoniętych i tych najbardziej narażonych na częste ekspozycje na słońce. Zwykle są wynikiem wieloletniego, przewlekłego naświetlania, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że nawet jednorazowe, ostre naświetlanie naraża skórę na poparzenia, które mogą pogłębić proces.

Jakie są objawy fotostarzenia się skóry?

Do najczęściej występujących objawów fotostarzenia się skóry zalicza się:

  • liczne zmarszczki – np. zmarszczki na czole, czy kurze łapki;
  • zaburzenia pigmentacji skóry – np. plamy posłoneczne, piegi i przebarwienia;
  • zmiany przednowotworowe i nowotworowe;
  • pogorszenie jakości skóry – staje się sucha, szorstka, cienka oraz dochodzi do utraty jędrności i elastyczności;
  • pękanie naczyń krwionośnych;
  • występowanie większej ilości zaskórników.

Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że to, w jakim stopniu może dojść do uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania, zależy od twojego wieku.

Zapobieganie fotostarzeniu się skóry – profilaktyka

Fotostarzenie skóry to proces, który możesz znacząco spowolnić! W tym celu musisz koniecznie zadbać o odpowiednią ochronę swojej skóry.

Zrezygnuj z częstych i intensywnych ekspozycji słonecznych

Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z ulubionego plażowania. Pamiętaj jednak, aby zawsze zabierać ze sobą parasol lub po prostu rozkładać się pod drzewem. Dodatkowo unikaj wychodzenia na zewnątrz w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego, czyli między 10 a 16.

Używaj kremów z filtrem

Jeśli chodzi o fotostarzenie i zapobieganie jego objawom, to bardzo ważne jest stosowanie produktów z filtrami UVA i UVB. Są to produkty, które mogą zabezpieczyć twoją skórę przed negatywnym wpływem promieniowania. Najlepiej, abyś sięgnął po wysokiej jakości kosmetyki. Zadbaj też o odpowiednio wysokie filtry – minimum SPF 30. Co więcej, tego typu kremy czy balsamy umożliwiają także uzyskanie naturalnie wyglądającej opalenizny. Dodatkowo nakładaj je nie tylko podczas plażowania – szkodliwe promienie bowiem przenikają przez szyby, dlatego twoja skóra ciągle ma z nimi kontakt, więc mogą one uszkadzać fibroblasty oraz włókna elastyny i kolagenu.

Zobacz też:
Leczenie trądziku pospolitego – pielęgnacja i leczenie skóry trądzikowej. Jak sobie radzić z wykwitami?

Preparaty wodoodporne

Jeśli latem spędzasz dużo czasu na kąpielach słonecznych, to potrzebne będą ci także odpowiednie preparaty wodoodporne, ponieważ słońce w połączeniu z wodą ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę. W drogeriach znajdziesz duży wybór tego typu produktów, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie!

Skuteczne zabiegi na fotostarzenie

Co natomiast możesz zrobić, gdy objawy starzenia skóry już się pojawiły? Najlepszym sposobem na fotostarzenie są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku małych zmian na skórze warto wypróbować różnego rodzaju peelingi. Zapewniają one fantastyczne efekty, ale przede wszystkim poprawiają napięcie skóry, wygładzają jej powierzchnię, a także wyrównują koloryt. W renomowanych klinikach możesz skorzystać także z innych metod walki z fotostarzeniem się skóry.

Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe na fotostarzenie się skóry są uznawane za najskuteczniejszą metodę walki. Polegają na wykorzystaniu laserów lub urządzenia IPL i oddziaływaniu wiązki światła na skórę. Jednocześnie emitowane są promienie o rozmaitej długości w różnych kierunkach, dzięki czemu można usunąć różne efekty fotostarzenia. Poza tym skóra staje się gładsza, bardziej naprężona i przyjemna w dotyku. Dodatkowo zabiegi laserowe są całkowicie bezpieczną metodą.

Mezoterapia

Innym sposobem walki jest mezoterapia, czyli jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na śródskórnym podawaniu niewielkich dawek substancji leczniczych za pomocą ostrzykiwania. Wszystko odbywa się za pomocą bardzo cienkiej igły. W zależności od potrzeb są to substancje o działaniu nawilżającym, rozjaśniającym, odmładzającym, odżywczym, czy regenerującym. Decydując się na mezoterapię, możesz m.in. spowolnić procesy starzenia, poprawić koloryt, jędrność i elastyczność skóry, a także ją nawilżyć i rozświetlić.

Mikrodermabrazja

To prosty, bezpieczny i całkowicie bezbolesny zabieg, który ekspresowo poprawia wygląd skóry. Dokładnie oczyszcza i pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Przeprowadza się go głównie po to, aby usunąć martwy naskórek, powierzchniowe i głębokie zanieczyszczenia oraz zregenerować skórę. Bardzo często mikrodermabrazja jest traktowana jako przygotowanie cery do bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych. Daje rewelacyjne efekty – m.in. przyspiesza proces produkcji włókien kolagenowych i powstawanie nowych komórek oraz sprawia, że skóra jest miękka i gładka.

Wiesz już, czym jest fotostarzenie się skóry i jak możesz z nim walczyć. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, jak wygląda twoja skóra, dlatego wykorzystaj nasze cenne porady i dbaj o nią, zabezpieczając ją przed promieniowaniem słonecznym. Gdy natomiast zauważysz pierwsze oznaki starzenia się skóry, to nie panikuj – w końcu istnieje mnóstwo skutecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022