Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie fibroblasty odpowiadają za elastyczność skóry. Im więcej przybywa ci lat, tym stają się mniej aktywne, co przekłada się na starzenie się skóry i utratę jędrności. Każdy z nas chce, aby skóra cały czas wyglądała pięknie, promiennie i młodo. W związku z tym bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób możesz wspomóc działanie fibroblastów, aby dłużej zachować sprężystość i jędrność skóry.

Czym są fibroblasty i co je łączy z kolagenem, kwasem hialuronowym i elastyną?

Fibroblasty–jak zapobiec starzeniu sie skory Fibroblasty–co to jest

Czym są fibroblasty? Jak już zostało wspomniane, fibroblasty to aktywne metaboliczne komórki tkanki łącznej skóry właściwej. To właśnie one są odpowiedzialne za syntezę tak ważnego dla naszej skóry kolagenu, a także kwasu hialuronowego i elastyny. Włókna te tworzą dla skóry coś w rodzaju rusztowania. Fibroblasty skóry są niezwykle istotne, aby cieszyć się świetną kondycją skóry i pięknym wyglądem. Niestety z wiekiem, ich aktywność się znacznie zmniejsza. To właśnie powoduje wiotczenie skóry, która nie jest już tak jędrna, jak w młodości. 

Starzenie się skóry i zanikanie funkcji metabolicznych i replikacyjnych fibroblastów jest zauważalne już po 25. roku życia. Jest jednak pewna dobra wiadomość – możesz wspomóc działanie fibroblastów dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, a także wykonując specjalne masaże czy zabiegi medycyny estetycznej. Opcji jest wiele, aby zachować piękną i jędrną skórę. Oczywiście najlepsze efekty w procesie odnowy przyniesie połączenie tych wszystkich trzech aspektów. 

Fibroblasty – podział komórek

Jak zbudowane są fibroblasty? Jest to podstawowy element skóry właściwej. Fibroblasty i fibrocyty są osiadłe, ale mają zdolność do ruchu. Wywodzą się z mezodermy, czyli środkowej warstwy komórek. Fibroblasty mają jedno jądro komórkowe w okrągłym lub owalnym kształcie.

Fibroblasty – funkcje

fibroblasty – funkcje

Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na to, aby zapoznać się z funkcjami fibroblastów. Tak jak już zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu, fibroblasty odpowiadają przede wszystkim za produkcję włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego. Stanowią podstawowy materiał budulcowy dla skóry właściwej. To właśnie one odpowiadają za to, że twoja skóra jest jędrna, elastyczna i wygląda młodo. Wraz z zaburzeniem działania fibroblastów skóra staje się wiotka i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Chcesz wiedzieć, jak to się dzieje, że skóra się starzeje? Fibroblasty namnażają się przez podział. Z biegiem czasu wyczerpuje się limit podziału, przez co nie mogą się dalej powielać. W konsekwencji zaczynają się starzeć, nie namnażają się, a skóra traci jędrność. Twoja skóra staje się mniej gęsta i wygląda starzej. 

Zobacz też:
Detoksykacja - pozbądź się toksyn ze swojego organizmu! Na czym polega detoks? Jak skutecznie i bezpiecznie oczyścić organizm ze szkodliwych substancji?

Fibroblasty – jak zapobiec starzeniu się skóry?

Wiesz już, czym są fibroblasty ludzkie, jakie mają właściwości i dlaczego są tak ważne. W związku z tym pojawia się bardzo ważne pytanie: czy istnieje jakiś skuteczny sposób, aby zapobiec starzeniu się skóry? Na szczęście tak! Jeśli chcesz cieszyć się piękną, zdrową i jędrną skórą, warto zawczasu zadbać o pobudzenie fibroblastów. 

Po pierwsze powinieneś zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, dietę, która będzie bogata w ważne składniki odżywcze. Dla pobudzenia fibroblastów bardzo ważna jest m.in. witamina C. Nie da się zaprzeczyć, że dobrze zbilansowana dieta może zdziałać cuda, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej wagi, ale także o jakość skóry. Makro i mikroelementy są niezwykle ważne, aby utrzymać dobry stan zdrowia, mieć dużo energii i po prostu dobrze się czuć. Odpowiednia dieta sprawi, że twój organizm będzie prawidłowo funkcjonował. 

Pobudzanie aktywności fibroblastów – kosmetologia

Warto także skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które dedykowane są dla cery dojrzałej. Z jakich konkretnie zabiegów? Świetnie sprawdzi się np. mezoterapia czy laseroterapia. Najlepiej oczywiście wybrać sprawdzoną klinikę medycyny estetycznej i oddać się w ręce doświadczonego lekarza, który dobierze odpowiednie zabiegi, będące odpowiedzią na potrzeby twojej skóry. 

fibroblasty – pobudzanie aktywności fibroplastów

Dla wielu osób wygląd jest bardzo ważny i wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Oczywiście procesy starzenia są naturalne i nieuniknione, jednak istnieją pewne sposoby, które mogą je opóźnić, więc dlaczego z nich nie skorzystać? Każdy z nas chce czuć się pięknie. Gładka i jędrna skóra z pewnością odejmuje lat. Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Możesz pobudzić ich działanie poprzez odpowiednią pielęgnację, a także zbilansowaną dietę. Komórki te wpływają również na gojenie się ran i leczenie blizn. Warto także skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, które pobudzą komórki i włókna elastynowe do działania i zwiększą elastyczność skóry, a także spłycą zmarszczki. Takie zabiegi odejmą ci kilka lat i sprawią, że poczujesz się pięknie i młodo.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021