Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie fibroblasty odpowiadają za elastyczność skóry. Im więcej przybywa ci lat, tym stają się mniej aktywne, co przekłada się na starzenie się skóry i utratę jędrności. Każdy z nas chce, aby skóra cały czas wyglądała pięknie, promiennie i młodo. W związku z tym bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób możesz wspomóc działanie fibroblastów, aby dłużej zachować jędrność skóry.

Fibroblasty – co to jest?

Czym są fibroblasty? Jak już zostało wspomniane, fibroblasty to komórki skóry właściwej. To właśnie one są odpowiedzialne za produkcję tak ważnego dla naszej skóry kolagenu, a także kwasu hialuronowego i elastyny. Nie da się ukryć, że fibroblasty skóry są niezwykle istotne, aby cieszyć się świetną kondycją skóry i pięknym wyglądem. Niestety z wiekiem, ich aktywność się znacznie zmniejsza. To właśnie powoduje wiotczenie skóry, która nie jest już tak jędrna, jak w młodości. 

Starzenie się skóry jest zauważalne już po 25. roku życia, jednak jest pewna dobra wiadomość – możesz wspomóc działanie fibroblastów dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, a także wykonując specjalne masaże czy zabiegi medycyny estetycznej. Opcji jest wiele, aby zachować piękną i jędrną skórę. Oczywiście najlepsze efekty przyniesie połączenie tych wszystkich trzech aspektów. 

Fibroblasty – budowa komórek

Jak zbudowane są fibroblasty? Jest to podstawowy element skóry właściwej. Fibroblasty i fibrocyty są osiadłe, ale mają zdolność do ruchu. Wywodzą się z mezodermy, czyli środkowej warstwy komórek. Fibroblasty mają jedno jądro komórkowe w okrągłym lub owalnym kształcie.

Fibroblasty – funkcje

Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na to, aby zapoznać się z funkcjami fibroblastów. Tak jak już zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu, fibroblasty odpowiadają przede wszystkim za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Stanowią podstawowy materiał budulcowy dla skóry właściwej. To właśnie one odpowiadają za to, że twoja skóra jest jędrna, elastyczna i wygląda młodo. Wraz z zaburzeniem działania fibroblastów skóra staje się wiotka i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Chcesz wiedzieć, jak to się dzieje, że skóra się starzeje? Fibroblasty namnażają się przez podział. Z biegiem czasu wyczerpuje się limit podziału, przez co nie mogą się dalej powielać. W konsekwencji zaczynają się starzeć, nie namnażają się, a skóra traci jędrność. Twoja skóra staje się mniej gęsta i wygląda starzej. 

Zobacz też:
Niezwykła moc aromatów. Jak działają olejki eteryczne?

Fibroblasty – jak zapobiec starzeniu się skóry?

Wiesz już, czym są fibroblasty ludzkie, jakie mają właściwości i dlaczego są tak ważne. W związku z tym pojawia się bardzo ważne pytanie: czy istnieje jakiś skuteczny sposób, aby zapobiec starzeniu się skóry? Na szczęście tak! Jeśli chcesz cieszyć się piękną, zdrową i jędrną skórą, warto zawczasu zadbać o pobudzenie fibroblastów. 

Po pierwsze powinieneś zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, dietę, która będzie bogata w ważne składniki odżywcze. Dla pobudzenia fibroblastów bardzo ważna jest m.in. witamina C. Nie da się zaprzeczyć, że dobrze zbilansowana dieta może zdziałać cuda, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej wagi, ale także o jakość skóry. Makro i mikroelementy są niezwykle ważne, aby utrzymać dobry stan zdrowia, mieć dużo energii i po prostu dobrze się czuć. Odpowiednia dieta sprawi, że twój organizm będzie prawidłowo funkcjonował. 

Fibroblasty – kosmetologia

Warto także skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które dedykowane są dla cery dojrzałej. Z jakich konkretnie zabiegów? Świetnie sprawdzi się np. mezoterapia czy laseroterapia. Najlepiej oczywiście wybrać sprawdzoną klinikę medycyny estetycznej i oddać się w ręce doświadczonego lekarza, który dobierze odpowiednie zabiegi, będące odpowiedzią na potrzeby twojej skóry. 
Dla wielu osób wygląd jest bardzo ważny i wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Oczywiście procesy starzenia są naturalne i nieuniknione, jednak istnieją pewne sposoby, które mogą je opóźnić, więc dlaczego z nich nie skorzystać? Każdy z nas chce czuć się pięknie. Gładka i jędrna skóra z pewnością odejmuje lat. Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Możesz pobudzić ich działanie poprzez odpowiednią pielęgnację, a także zbilansowaną dietę. Warto także skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, które pobudzą komórki do działania i zwiększą elastyczność skóry, a także spłycą zmarszczki. Takie zabiegi odejmą ci kilka lat i sprawią, że poczujesz się pięknie i młodo.

Zobacz też:
Olej tylko w głowie czy też na głowie? Olej konopny i jego rola w kosmetyce
Powiązane artykuły: