Opadające powieki to stosunkowo częste zjawisko. Jest ono związane ze starzeniem się skóry w okolicach oczu. Opadnięte powieki sprawiają, że twarz wygląda na starszą i smutniejszą – tak jakby ktoś cały czas mrużył oczy. Ta nieatrakcyjna przypadłość dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Możesz zauważyć ją u siebie właściwie w dowolnym wieku. Czasem pojawia się dość wcześnie w życiu człowieka, ponieważ skóra w okolicy oczu jest najdelikatniejsza. Szybko zmienia się pod wpływem działania niekorzystnych czynników.

Opadające powieki – problem natury estetycznej i ograniczenie pola widzenia

opadające powieki – problem natury estetycznej

Opadające powieki to przypadłość, która polega na wytworzeniu się fałdy skóry na górnej powiece. To zjawisko sprawia, że oko wydaje się cały czas być półotwarte. Nie tylko wygląda to nieestetycznie – opadająca powieka może także niewygodnie zawęzić pole widzenia. W efekcie, będziesz starać się zrekompensować to nienaturalnymi ruchami: 

 • obracaniem głowy na boki;
 • odchylaniem jej do tyłu;
 • podnoszeniem brwi.

Te sposoby nie dają jednak długotrwałych efektów i nie wpływają w żaden sposób na polepszenie twojej sytuacji.

Jak wygląda opadająca powieka i kogo spotyka to schorzenie?

Opadająca powieka może spotkać osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Nadmiar skóry nad okiem sprawia, że staje się ona wiotka i ciężka. Nie da się jej wówczas kontrolować i podnieść mięśniami znajdującymi się dookoła oczu. Mogłeś zauważyć u siebie opadające powieki po obu stronach lub tylko na jednym oku. Skąd właściwie bierze się to zjawisko?

Opadnięte powieki – przyczyny

Skóra powiek jest wyjątkowo cienka i delikatna. Jest to pierwsze miejsce na twarzy, które zaczyna odczuwać oznaki starzenia i niekorzystnych czynników zewnętrznych. Górna powieka ma za zadanie utrzymać otwarte oko przez około 16 godzin w ciągu dnia. Jednocześnie jest wyjątkowo narażona na nieprawidłowe traktowanie. Opadnięte powieki mogą być defektem genetycznym lub konsekwencją niewłaściwej lub niedostatecznej pielęgnacji. Oko jest także narażone na wiatr, przesuszanie się, działanie substancji chemicznych, czy nawet promieni słonecznych.

Budowa powieki

Czy wiesz, jak skonstruowana jest twoja powieka? Pod cieniutką skórą znajduje się tłuszcz i drobne mięśnie. Tłuszcz jest tu czymś w rodzaju wypełniacza. Jeśli nagle mocno schudniesz, tłuszcz może zniknąć także z tego miejsca. Opadające powieki mogą być więc spowodowane gwałtowną zmianą masy ciała. Ilość skóry nad okiem nie ulega zmianie. Bez wypełniacza w postaci tłuszczu opada i zaczyna się niekorzystnie układać.

Jeśli natomiast mięśnie twoich powiek działają bez zarzutu, brak wypełniacza może wcale nie być dla nich problemem. Tzw. mięsień okrężny oka jest najsilniejszy ze wszystkich w tym miejscu na ciele. To właśnie jego skurcze sprawiają, że powieka otwiera się i zamyka w sposób naturalny. Możesz wykonywać specjalne ćwiczenia na opadające powieki, aby unieść i wzmocnić te mięśnie i przeciwdziałać ich wiotczeniu. Jeśli nie będziesz dbać o oczy, mięśnie te będą stawać się z czasem coraz słabsze.

opadające powieki –budowa powieki

Wiek

Wiek odpowiada nie tylko za siłę i sprawność mięśni twarzy. W organizmie zachodzi wiele różnych procesów starzenia, które wpływają na wygląd twarzy, jak i całego ciała. Już po 40. roku życia, twój organizm zaczyna stopniowo tracić wapń z komórek mięśniowych. Zmniejsza się także ilość kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie sprężystości i elastyczności skóry. Efekty tego zjawiska są najszybciej widoczne tam, gdzie skóra jest najcieńsza – właśnie w postaci opadających powiek. Jeśli dodasz do tego jeszcze stres i nieprawidłową pielęgnację, skutki będą niestety zauważalne.

Jak podnieść opadające powieki domowymi sposobami?

Twoja skóra będzie zmieniać się z biegiem czasu, czy tego chcesz, czy nie. Jest jednak niejeden sposób na opadające powieki, który pomoże ci cofnąć lub przynajmniej opóźnić postępowanie tego zjawiska. Zanim udasz się na specjalistyczny zabieg korekty swojego wyglądu, warto poznać domowe metody. Codzienna dopasowana pielęgnacja oraz ćwiczenia mają ogromny wpływ na opadające powieki. 

Kremy i okłady na opadające powieki

Zauważyłaś u siebie ostatnio widocznie opadające powieki? Co robić, aby temu zapobiec? Absolutną podstawą jest odpowiednie nawilżenie. Warto zainwestować w specjalny krem lub żel do powiek. Produkt ten musi być na tyle lekki, żeby dodatkowo ich nie obciążał. Jednocześnie powinien mieć silne i długotrwałe działanie. 

Co na opadające powieki sprawdzi się najlepiej? Wybrany przez ciebie krem powinien być jak najlepiej dopasowany do potrzeb do twojej skóry. Nie może cię oczywiście uczulać. Nie powinien też zawierać żadnych silikonów, barwników ani drażniących, chemicznych substancji zapachowych. Trzymaj się raczej naturalnych składników. Jeśli już wybrałaś krem na opadnięte powieki, czas nauczyć się go używać.

Aplikowanie kremu

Nie wystarczy tylko wmasować dowolnym sposobem. Wykonując odpowiedni ruch, korzystnie wpłyniesz na zdrowie skóry wokół oczu. Jak powinno wyglądać aplikowanie takiego kremu? Podpowiadamy, jak to zrobić – krok po kroku.

 1. Nałóż na opuszek palca niewielką ilość produktu.
 2. Zaczynaj aplikację od wewnętrznego kącika swojego oka.
 3. Następnie kieruj się w stronę górnej powieki i dookoła – wokół zewnętrznego kącika, pod spodem i z powrotem do wnętrza.
Zobacz też:
Doskonałe ciało bez siłowni – poznaj truSculpt flex!

W ten sposób znacznie wzmocnisz działanie kremu. Taki delikatny masaż stymuluje skórę do sprawniejszego działania. Możesz też stosować tzw. wklepywanie. Ten sposób na zmarszczki i opadające powieki jest jednocześnie łagodny i skuteczny. Powtarzaj taki zabieg nawet kilka razy dziennie – kiedy tylko zauważysz, że twoja skóra jest wyjątkowo sucha i potrzebuje szczególnej troski.

Szukasz bardziej naturalnych sposobów? Możesz zastosować okłady na opadające powieki. Wykorzystaj w tym celu schłodzone plasterki świeżego ogórka lub zaparzone i wystudzone torebki rumianku. Wystarczy trzymać je na zamkniętych oczach jednorazowo przez około 20 minut. Takie okłady możesz stosować, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Jak zlikwidować opadające powieki ćwiczeniami?

opadające powieki – ćwiczenia

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które mogą ci pomóc z opadającymi powiekami. Przedstawiamy ci 4 różne techniki – powtarzaj je codziennie, a z pewnością po niedługim czasie zauważysz niesamowite efekty.

 1. Usiądź na krześle przy stole lub biurku i podnieś głowę do góry. Powinna być w pozycji równoległej do sufitu. Łokcie połóż przed sobą na stole, a rękoma sięgnij w stronę swojej twarzy. Zakryj dłońmi swoje oczy. Do twoich oczu nie powinno w tym czasie docierać żadne światło. Dłonie nie powinny mieć kontaktu z nosem ani gałkami ocznymi. Kiedy już znajdziesz wygodną pozycję, pozostań w ten sposób przez około 10 minut. Przed twoimi oczami powinna pojawić się głęboka czerń. Rozluźnij się i wykorzystaj ten moment na relaks lub refleksję. 
 2. Drugie ćwiczenie na opadające powieki górne wykonuje się na stojąco – najlepiej na stojąco przed lustrem. Otwórz oczy szeroko i weź głęboki oddech. Teraz wypuść z płuc całe powietrze, rozluźnij swoje ciało i zamknij oczy. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Pamiętaj jednak przy tym, aby nie marszczyć czoła.
 3. Trzecie ćwiczenie na to, jak zlikwidować opadające powieki, także odbywa się na stojąco. Spójrz oczami do góry – jak najwyżej dasz radę, bez marszczenia czoła ani ruszania swoją głową. Pozostań na moment w tej pozycji. Weź głęboki wdech, a następnie wypuść powietrze i zamknij oczy. To wszystko! Powtórz to ćwiczenie kilka razy, aby dało lepsze efekty.
 4. W przypadku tego ostatniego ćwiczenia twoja pozycja ciała nie ma większego znaczenia. Połóż opuszki palców na skroni, przy zewnętrznych kącikach oczu. Delikatnie naciskaj – tak, aby twoje oczy wyglądały na skośne. Przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie zluzuj nacisk. Przed kolejnym powtórzeniem ćwiczenia rozluźnij się całkowicie. Wykonaj tę sekwencję jeszcze parę razy.

Plastyka powiek, blefaroplastyka i inne – który estetyczny zabieg wybrać?

Wypróbowałaś już wszystkie domowe sposoby na opadające powieki, a problem ten nadal nie chce zniknąć? Na szczęście istnieje jeszcze kilka innych, skutecznych sposobów na zaradzenie temu zjawisku. Możesz poddać się specjalistycznym zabiegom kosmetycznym. Obecnie istnieje wiele innowacyjnych metod, które sprawnie cofają oznaki starzenia się skóry twarzy. Istnieją metody bardziej i mniej inwazyjne, o różnym poziomie skuteczności. Przekonaj się, które zabiegi kosmetyczne na opadające powieki będą najlepsze dla ciebie.

opadające powieki – plastyka powiek

Opadające powieki – zabiegi kosmetyczne

 1. Jednym z bardziej inwazyjnych, lecz jednocześnie skutecznych zabiegów jest tzw. blefaroplastyka. Jest to zabieg kosmetyczny na opadające powieki, który polega na usunięciu nadmiaru skóry znad oczu. Nie musisz obawiać się przy tym nieatrakcyjnych blizn na oczach. Cięcia wykonywane są w miejscach, w których będą niezauważalne. Efekt może utrzymywać się nawet do 20 lat.
 2. Jeśli zabieg chirurgiczny wydaje ci się zbyt drastyczny, możesz wybrać tzw. Madonna Lift. Laser to świetny sposób na to, jak pozbyć się opadającej powieki. Istnieją różnego rodzaju lasery – wszystkie z nich są zdecydowanie mniej inwazyjną korektą powiek niż operacja. Nie są też jednak tak samo skuteczne. Laser jest w stanie poprawić twoją skórę tylko w niewielkim stopniu i z krótszym efektem.
 3. Opadające powieki można także zwalczać osoczem bogatopłytkowym. Jest to unikalna, organiczna substancja, w której znajduje się ogromna ilość składników odżywczych i czynników wzrostu. Obojętnie, gdzie zostanie wstrzyknięta, pobudza w tym miejscu skórę do intensywnej regeneracji. Można w ten sposób zlikwidować opadnięte powieki, jednak efekt nie utrzymuje się zbyt długo.
 4. Istnieje też nowoczesna technologia niechirurgicznego liftingu oka za pomocą urządzenia Plexr. Zabieg ten wykonuje się na znieczuleniu miejscowym. Polega on na odparowaniu naskórka i obkurczeniu skóry pacjenta w danym miejscu. Podczas zabiegu skóra właściwa nie zostaje w żaden sposób uszkodzona. Nie towarzyszy temu żadne krwawienie ani stan zapalny. Efekt utrzymuje się nawet do kilku lat.
opadające powieki – zabiegi kosmetyczne

Opadające powieki mogą wyglądać nieatrakcyjnie – nadają twojej twarzy zmęczony wygląd i optycznie postarzają. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich. Możesz w tym celu wypróbować domowe metody. Specjalne ćwiczenia i odpowiednia pielęgnacja świetnie się w tym celu sprawdzą. Jeśli kremy i naturalne sposoby ci nie wystarczają, możesz umówić się na jeden z licznych zabiegów korygujących skórę powiek. Nie musisz godzić się na życie z opadającymi powiekami. Dzięki powyższym sposobom odzyskasz młodzieńcze spojrzenie.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2021