Masaż tkanek głębokich (ang. deep tissue masage) jest niezwykle intensywnym doświadczeniem, które pomaga rozluźnić najbardziej spięte i bolesne miejsca w ciele. Chociaż nie jest to zabieg dla każdego, z pewnością przysłuży się tym, którzy zmagają się z dyskomfortem i niektórymi schorzeniami. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak wygląda masaż tkanek głębokich, jakie są do niego wskazania i kto powinien zrezygnować z tej przyjemności.
Masaż tkanek głębokich – co to jest?
Masaż głęboki wymaga wyjątkowych umiejętności i skupienia od masażysty. W odróżnieniu od zwykłych relaksujących zabiegów, w tym przypadku liczy się każdy ruch; celem osoby wykonującej masaż jest oddziaływanie na strukturę tkanki oraz jej odżywienie.
Podczas masażu fizjoterapeuta wykorzystuje opuszki palców, kciuki, dłonie, kostki, łokcie oraz przedramiona. Ważne, aby pacjent został ułożony na specjalnym łóżku i na konkretnej wysokości; w masażu tkanek głębokich liczy się bowiem energooszczędność. Oznacza to, że nacisk na ciało pochodzi nie od napięcia masażysty, a jego ciężaru, który, dzięki odpowiedniej postawie ciała, przenosi na ciało pacjenta. Powolne ruchy i siła nacisku pochodząca z ciężaru ciała sprawiają, że pomimo swojej intensywności, masaż tkanek głębokich nie powinien być dla pacjenta bolesny.
Jak przebiega sesja masażu?
Podczas masażu tkanek głębokich fizjoterapeuta wykonuje ruchy głównie pod skośnym kątem, ok. 45 stopni. W ten sposób mięsień jest przyjemnie rozciągany, a nie tylko ugniatany. Masażysta zajmuje się także zmiękczeniem i rozciągnięciem ścięgien i brzuśców mięśniowych. W kolejnych etapach stosuje się ruchy wydłużające i poprzeczne. Ponadto masażysta przerywa powstałe zrosty, oddziela przedziały międzymięśniowe, a niekiedy także „skraca” mięśnie (najczęściej ma to miejsce w przypadku stawu skokowego i nadgarstkowego). Bardzo ważnym elementem masażu jest uważna praca z pacjentem, polegająca na obserwowaniu sygnałów, jakie w trakcie zabiegu wysyła jego ciało. Masażysta może wówczas dostosować technikę oraz nacisk, tak, aby był komfortowy dla pacjenta.
Wskazania do masażu
Masaż tkanek głębokich stanowi zazwyczaj podstawę terapii przy różnorodnych schorzeniach narządu ruchu. Sklejenie powięzi i warstw tkanek prowadzi bowiem do znacznego dyskomfortu, bólu oraz obecności tzw. punktów spustowych.
Wskazań do przeprowadzenia masażu tkanek głębokich jest naprawdę wiele; mogą z nich korzystać zarówno osoby prowadzące siedzący, jak i stojący oraz aktywny tryb życia. Warto się im przyjrzeć, aby ocenić, czy jest to zabieg, który i nam przyniósłby korzyści:
- fibromialgia;
- rwa kulszowa;
- pourazowe i pooperacyjne zmiany;
- łokieć tenisisty, czyli entezopatia;
- wzmożone napięcie mięśni;
- zmiany zwyrodnieniowe stawów;
- zespół górnego otworu klatki piersiowej;
- tzw. zespół zamrożonego barku;
- wady postawy;
- zawroty głowy pochodzenia odkręgosłupowego.
Bardzo ważny element masażu tkanek głębokich to pozytywny wpływ na psychikę pacjenta. Nie jest to główny cel tego zabiegu, jednak wiele osób odczuwających na co dzień stres, niepokój, a nawet zmagające się ze stanami depresyjnymi, chwali sobie masaż tkanek głębokich; już po pojedynczej sesji zgłaszają rozluźnienie, lepsze samopoczucie i skok energii.
Jak przygotować się do masażu tkanek głębokich?
Od pacjenta, który chce poddać się masażowi tkanek głębokich, nie wymaga się specjalnych przygotowań. Warto natomiast dostosować się do kilku rad, które sprawią, że zabieg przebiegnie poprawnie.
Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie ciężkostrawnych posiłków. Jednocześnie warto pamiętać, aby na ok. dwie godziny przed masażem warto zjeść coś lekkiego, aby podczas zabiegu nie odczuwać głodu. W odróżnieniu od większości masaży do omawianego nie trzeba się rozbierać; warto natomiast założyć luźne, wygodne ubrania, które łatwo będzie podwinąć przy odsłanianiu masowanych obszarów.
Przeciwwskazania do masażu
Chociaż masaż tkanek głębokich bez wątpienia może przynieść wiele korzyści, w przypadku różnorodnych dolegliwości nie jest to polecana forma zabiegu. Nawet jeżeli istnieją wskazania do jego przeprowadzenia, współistniejące schorzenia mogą stanowić czynnik dyskwalifikujący danego pacjenta. Bardzo ważnym elementem przedzabiegowym jest szczegółowy wywiad z osobą, która chce się mu poddać. Specjalista tylko w ten sposób będzie w stanie orzec, czy pacjent kwalifikuje się do sesji masażu tkanek głębokich.
Spośród najczęściej wymienianych przeciwwskazań można wymienić m.in.:
- stany zapalne ścięgien i stawów;
- choroby skóry (np. grzybica, egzema, rumień);
- rany, otarcia, siniaki;
- gorączka;
- choroba zakaźna;
- tendencja do krwotoków;
- hemofilia;
- tętniaki;
- choroby nowotworowe.
Masaż tkanek głębokich – podsumowanie
Masaż tkanek głębokich to zabieg inny niż wszystkie. Chociaż jest on bardzo intensywny i dotyczy głębokich warstw mięśni, to nie powinien być bolesny – zamiast nacisku osoba masowana czuje wyłącznie ciężar ciała masażysty. To doskonały sposób na pozbycie się napięcia oraz dyskomfortu, warto jednak wcześniej zapoznać się z przeciwwskazaniami – pomoże to uniknąć potencjalnych negatwynych skutków masażu.