Kwasy dla każdego

W miarę rozwoju nowoczesnej kosmetyki i wiedzy o potrzebach skóry peelingi mechaniczne idą w odstawkę. Na ich miejsce dumnie wkraczają kwasy. Skąd ich popularność? Przede wszystkim są skuteczne – jeżeli będziesz używać ich regularnie, na pewno zauważysz różnice. Po drugie: prawidłowo nałożone będą działać o wiele łagodniej niż ostre drobinki, które szorując po twarzy, mogą przyczynić się do powstawania podrażnień lub zaogniania zmian skórnych. Po trzecie: zakres działania peelingów kwasowych zdecydowanie wykracza poza ramy zwykłego oczyszczania.

Jakie kwasy będą odpowiednie dla mnie?

Zacznij od najłagodniejszych. Jeżeli skóra Twojej twarzy jest wrażliwa, odwodniona, dojrzała lub naczynkowa, albo jeżeli po prostu nigdy wcześniej nie stosowałaś kwasów i nie jesteś pewna, czy to substancje dla Ciebie – zawsze lepiej najpierw wybrać kosmetyk o łagodniejszym działaniu i potem ewentualnie włączyć do pielęgnacji coś mocniejszego. Jakich składników szukać w łagodnych peelingach kwasowych?

Kwas mlekowy – ma działanie złuszczające, ale jednocześnie nawilżające i delikatnie rozjaśniające. Pomoże w walce z przebarwieniami i – po odpowiednim czasie regularnego stosowania kosmetyku – wyrówna koloryt skóry i wpłynie korzystnie na jej elastyczność.

Kwas laktobionowy i glukonolakton – to substancje z grupy łagodnych kwasów polihydroksylowych. Zadziałają łagodząco na podrażnienia, a także pomogą zredukować zaczerwienienia skóry, co będzie korzystnym działaniem zwłaszcza dla posiadaczek cery naczynkowej.

Kwas glikolowy – wykazuje delikatne działanie złuszczające, a do tego przyspiesza zachodzące wewnątrz skóry procesy odnowy komórkowej. Szukaj go w składzie kosmetyku, jeżeli masz cerę wrażliwą i pozbawioną blasku, ponieważ będzie aktywnie działał w kierunku ujednolicenia kolorytu cery.

kwas szikimowy – to nieco silniejsza substancja, która pomoże w walce z zaskórnikami, oczyszczając ujścia gruczołów  łojowych. Co więcej, wykazuje działanie antybakteryjne, przy czym mimo wszystko jest to dosyć łagodny składnik. Doskonale sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej.

Coś dla bardziej zaawansowanych

Ostatecznie o tym, czy peeling kwasowy będzie działał mocno, czy łagodnie, zadecyduje cała formuła produktu i stężenie, w jakich zostały użyte dane kwasy. Dobrą praktyką przy projektowaniu opakowań jest podawanie procentowej wartości, oznaczającej właśnie zawartość kwasu w danym kosmetyku.

Substancje, które znajdziesz w nieco mocniejszych produktach, to:

Zobacz też:
Najnowsze modowe trendy na każdą kieszeń – przegląd ofert wybranych marek

– kwas migdałowy – wykazuje działanie antybakteryjne, a do tego wspiera naturalnie zachodzące w skórze procesy regeneracji sebum.

– kwa salicylowy, który jest szczególnie dedykowany cerze tłustej, problematycznej i trądzikowej. Ma działanie antybakteryjne, a także doskonale oczyszcza skórę i wspiera usuwanie martwych komórek naskórka.

Jak stosować kwasy?

Najważniejsza zasada stosowania kwasów: używaj ich tylko wieczorem i koniecznie włącz do swojej dziennej pielęgnacji krem SPF 50. Dlaczego? Ponieważ uwrażliwiają one skórę na promieniowanie UV i jeżeli nie będziesz jej zabezpieczać w odpowiedni sposób, możesz doprowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień.

Zanim po raz pierwszy zastosujesz nowy peeling kwasowy, zrób próbę uczuleniową: nanieś niewielką ilość produktu na czystą skórę w zgięciu łokcia, zmyj po 10 minutach i obserwuj przez 24 godziny. Dopiero jeżeli po upływie tego czasu nic się nie zadzieje, możesz bezpiecznie nałożyć produkt na twarz.

Wykonuj peeling raz lub dwa razy w tygodniu – według potrzeb Twojej skóry. Z początku możesz odczuwać lekkie pieczenie. To normalny objaw wynikający z działania niskiego pH. Z czasem Twoja twarz przyzwyczai się i nie będzie już reagować w ten sposób.

Kto powinien uważać na kosmetyki z kwasami?

Przede wszystkim alergicy. Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia także powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Peelingów kwasowych nie wolno stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę, gdyż może on zaostrzyć nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia dermatologicznego – skonsultuj wprowadzenie nowych składników pielęgnacyjnej rutyny ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ważne jest, żebyś pamiętała o tym, by w trakcie korzystania z kwasów zadbać również o prawidłowe utrzymanie bariery hydrolipidowej – po spłukaniu peelingu nałóż odżywczy krem. Nie używaj kwasów razem z retinolem – jeżeli chcesz również jego wprowadzić do pielęgnacji, rekomendujemy stosowanie produktów z retinoidami w inny dzień niż peelingu kwasowego.

Treść promocyjnaPowiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2023