Kremy SPF (sun protection factor) są konieczne nie tylko latem, ale przez cały rok. Promienie słoneczne dostępne są przez 365 dni w roku. Promieniowanie najmocniej uwydatnia się porą letnią, gdy jest gorąco, a ciało jest odsłonięte. Niestety bez odpowiedniej ochrony możesz zniszczyć swoją skórę. Jak się chronić przed szkodliwym promieniowaniem? Jaki krem z filtrem wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i uzyskaj odpowiedzi na te pytania.
Czy warto używać kremów SPF?
Kremy SPF ochraniają skórę przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych. Wyróżnia się dwa rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Łatwo je odróżnić od siebie.
- promieniowanie UVA („A” to pierwsza litera od słowa aging – starzenie) prowadzi do szybszego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Trwa nieprzerwanie przez cały rok, nawet zimą. Przenika przez szyby i chmury;
- promieniowanie UVB (litera „B” od angielskiego słowa burning – spalanie) odpowiada za opalanie skóry i jej spalanie przez zbyt długi pobyt na pełnym słońcu w czasie lata. Największe natężenie pojawia się latem. UVB stanowi 5% całego promieniowania.
Szkodliwe działanie promieniowania UV
Nie od dziś wiadomo, że nieunikanie słońca w najgorętsze dni nie należy do rozsądnych decyzji. Dlaczego tak ważne jest, aby nie wystawiać się na silne działanie promieniowania UV?
- odpowiada za powstawanie raka skóry, np. niebezpiecznego czerniaka;
- promienie słoneczne niszczą skórę, naruszają włókna kolagenowe, co prowadzi do szybszego starzenia, pojawienia się zmarszczek i zanikania jędrności skóry;
- pory na twarzy stają się większe i widoczne;
- skóra staje się zgrubiona i powstają przebarwienia;
- osłabia i uszkadza naczynia krwionośne. To niebezpieczne zjawisko zwłaszcza dla osób z cerą problematyczną, naczynkową i trądzikową;
- powoduje silne oparzenia skóry;
- odpowiada za udary mózgu.
Pozytywne działanie promieni słonecznych
Poza całym spektrum niebezpieczeństw, jakie gwarantuje przebywanie na słońcu, znajdą się również zalety. Do najważniejszych należy syntetyzowanie witaminy D3 przez naskórek. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór tej witaminy powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np.: zmęczenie, bezsenność, bóle mięśni i kości, nadciśnienie, nadwagę i słabą odporność na bakterie i wirusy.
Jaki krem SPF wybrać?
Kremy SPF powinny sprostać wymaganiom skóry. Chcąc kupić krem z filtrem, zwróć uwagę na jego konsystencję i skład. Do cery suchej, dojrzałej i odwodnionej, należy wybrać krem nawilżający i odżywczy. Cera tłusta i mieszana musi zdecydować się na lekkie formuły, które nie zapchają porów. Skóra wymagająca, wrażliwa i atopowa musi celować w kosmetyki delikatne, bazujące na filtrach fizycznych. Dobrym wyborem będzie zakup kremu z dodatkiem kwasu hialuronowego.
W przypadku cery trądzikowej najlepiej wybrać krem wzbogacony o niacynamid.
Kremy wodoodporne
Tak naprawdę nie istnieje w pełni wodoodporny krem. Woda zawsze sprawi, że zostanie on zmyty z powierzchni ciała. Krem określany jako „wodoodporny” utrzymuje się na ciele około 80 minut.
Wodoodporny krem przeciwsłoneczny nie jest dobrym wyborem do stosowania na twarz. Wydzielany pot może dostać się do oka, co sprawi dyskomfort, pieczenie i ból.
Rodzaje kremów przeciwsłonecznych
Kremy SPF chronią przed promieniami UVB. Dzieli się je ze względu na stopień ochrony, którego należy szukać na opakowaniu produktu. Stopień wskazuje, na ile procent krem ochroni twoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Im większy wskaźnik, tym lepsza ochrona.
- niska ochrona przed słońcem to SPF 15 – blokuje do 93% promieni UV;
- średnia ochrona: 30 – ochrona 97%;
- wysoka ochrona: 50 – ochrona do 98%;
- SPF 100 blokuje 99% promieni.
Dodatkowe oznaczenia na opakowaniach
Zwykłe kremy SPF chronią wyłącznie przed promieniowaniem UVB, którego jest kilka procent. Nie osłonią cię przed niebezpiecznymi promieniami UVA. Jeśli zależy ci na większej ochronie, szukaj specjalnego oznaczenia na opakowaniu: UVA w kółku lub PA(+).
UVA w kółku oznacza, że ochrona SPF odpowiada także za 1/3 ochrony przed UVA, np. krem 30 SPF posiada 10 stopni ochrony przed UVA.
Oznaczenia PA+, PA++, PA+++ oraz PA++++ to również wskaźnik osłony. Im więcej plusów, tym lepsza ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem.
Rodzaje filtrów
Filtry SPF nie są groźne dla skóry i wszystkie zadziałają prawidłowo, jeśli chodzi o jej ochronę:
- filtry chemiczne – pochłaniają energię słoneczną w warstwie rogowej naskórka i zamieniają w energię cieplną. Są lekkie i niewyczuwalne na skórze;
- filtry fizyczne (mineralne) – odbijają promienie słoneczne, tworzą barierę ochronną na skórze. Dodatkowo w składzie posiadają dwutlenek cynku i tytanu, przez co są bardziej wyczuwalne na skórze. Niekiedy pozostawiają po sobie białe smugi. Są one mniej drażniące dla cery delikatnej i alergicznej;
- filtry mieszane – zawierają w sobie oba wyżej wymienione filtry. Tak jak pozostałe, działają ochronnie.
Czym kierować się podczas wyboru kremu SPF
Wybór kremu SPF zależy od intensywności promieniowania i częstotliwości przebywania na słońcu. Logiczne wydaje się, że najlepszym wyborem będzie stosowanie najmocniejszego kremu w czasie spacerów lub pracy na pełnym słońcu. Większy wskaźnik SPF to większa ochrona. Pomimo tej zależności, SPF 50 a SPF 100 nie różnią się od siebie zbyt diametralnie. W ochronnym kremie 100 znajduje się więcej składników chemicznych, które nie działają pozytywnie na skórę w dużej ilości.
Warto stosować filtr 30–50, ponieważ wtedy zapewnisz odpowiednią ochronę i zminimalizujesz ryzyko wchłaniania ogromnej ilości składników chemicznych. Po całym dniu nakładania kremu należy dokładnie umyć ciało.
Kiedy korzystać z ochrony?
Preparatu ochronnego należy używać przez cały rok, nie tylko latem. Promienie UV przenikają przez chmury i szyby. Z tego względu, nie należy wystawiać się na szkodliwe działanie nawet w pochmurny dzień. Każdego dnia powinieneś nakładać produkt na dekolt, szyję i twarz. Przebywając w biurze lub domu, wystarczy skorzystać z lekkiej mgiełki, którą zaaplikujesz pod makijaż lub kupić krem BB z filtrem. Po SPF należy sięgać zwłaszcza po zabiegach medycyny estetycznej i po zabiegach dermatologicznych i za każdym razem, jeśli korzystasz z kosmetyków z retinoidami lub kwasami.
W jakiej ilości nakładać krem?
Aby nałożyć odpowiednią ilość, należałoby skorzystać z wagi jubilerskiej. To około 2 mg na 2 cm skóry. Jednakże producenci wskazują, ile produktu wydaje pompka. W praktyce należy korzystać z około 1 łyżeczki produktu. Niestety najczęściej zostaje nałożona niewielka ilość, co nie daje pełnej osłony.
Dostępne formy SPF
Produkty z ochronnym filtrem SPF to nie tylko kremy. Rynek kosmetyczny ciągle się rozrasta. Aktualnie dostępne są również: mgiełki, spraye, emulsje, olejki, żele, sztyfty. Każdy z nich chroni skórę w odpowiedni sposób, jedynie ich formuła jest inna.
Polecane kremy SPF
W zależności od typu cery rekomenduje się stosowanie innego typu produktu przeciwsłonecznego.
- Shiseido Sun Care Urban Environment UV Protection Cream Plus – posiada poziom SPF 50, chroni również przed UVA. Ma lekką konsystencję kremu i nadaje się jako baza pod makijaż, nie pozostawia tłustych plam.
- La Roche-Posay Anthelios XL Anti-Shine – to krem SPF 50 o żelowej konsystencji, który nie zatyka porów, nie pozostawia błyszczącej warstwy na skórze i szybko się wchłania. Nada się do cery wrażliwej i alergicznej, jest hipoalergiczny, działa antyoksydacyjne i reguluje wydzielanie sebum.
- Nivea Sun UV Face Shine Control – lekki krem SPF 30. Nada się w szczególności dla osób, które mają cerę przetłuszczającą się i wrażliwą. Nie zapycha porów i nawilża (nie natłuszcza!) skórę. Zapobiega również podrażnieniom, jakie powstały po nadmiernym opalaniu się i zmniejsza ryzyko poparzenia skóry.
- Bioderma Photoderm Max Tinted Aquafluide – SPF 50. Jest bezzapachowy i lekko rozprowadza się po powierzchni skóry. Konsystencja wręcz niewyczuwalna po rozprowadzeniu na twarzy.
Wiesz już, jak wybierać kremy SPF. Nie zapominaj o korzystaniu z produktów z filtrami. To niezbędna ochrona przed czerniakiem i poparzeniami słonecznymi.