Potówki to uciążliwe, swędzące pęcherzyki i krostki. Pojawiają się w upalne dni na skórze dzieci i dorosłych. Najczęściej na twarzy, w fałdach skórnych i innych miejscach, narażonych na nadmierną potliwość. Przyczyną, oprócz zbyt wysokich temperatur otoczenia, są zatkane ujścia gruczołów potowych. Inny powód to przewlekłe, źle leczone choroby organizmu. Jak zwalczyć te wypryski i przywrócić skórze zdrowy wygląd? Czy Amol na potówki to dobry pomysł? Tego dowiesz się, gdy przeczytasz artykuł do końca.
Jak wyglądają potówki? Nie pomyl ich z alergią lub bostonką
Dermatolodzy odróżniają dwa rodzaje potówek: potówki zwykłe i głębokich. Te pierwsze to przezroczyste powierzchowne pęcherzyki, a powstają w wyniku nadmiernego pocenia się. Szybko się goją i są głównie problemem estetycznym. Potówki głębokie to czerwone, drobne krostki, powstałe w głębszych warstwach skóry. Ich przyczyną jest długotrwała nadmierna produkcja potu i zatkanie kanalików potowych. To zmiany swędzące, które bez przemywania i odpowiedniej higieny goją się trudno. Zdarzają się nadkażenia, zwłaszcza po rozdrapaniu i zanieczyszczeniu ranek.
Jak leczyć potówki? Poznaj domowe sposoby na potówki
Przyczyną powstawania potówek jest nadmierna potliwość i niewłaściwa higiena. Na szczęście są sposoby, aby im zapobiegać i je leczyć. Najskuteczniejsze domowe metody leczenia, to:
- przemywanie zmian skórnych roztworem wody i sody oczyszczonej;
- przecieranie krostek sokiem z aloesu i wywarem z rumianku;
- kąpiel w krochmalu lub wodzie z nadmanganianem potasu;
- łagodzenie stanów zapalnych chłodnymi okładami;
- przecieranie krostek wacikiem, nasączonym Amolem.
Amol na potówki. Czy to dobry pomysł?
Amol świetnie odkaża skórę, łagodzi zaczerwienienie i wysusza guzki. A to dlatego, że zawiera olejki ziołowe o działaniu wysuszającym i antyseptycznym. Zawiera też silnie wysuszający skórę alkohol i mentol. Dlatego lepiej nie stosować Amolu na skórę niemowląt, aby jej zanadto nie wysuszyć. Ponadto dziecko może rączkami przenieść substancję do oczek i buzi, a mentol podrażnia błonę śluzową. Znacznie lepiej sprawdza się Amol na potówki u dorosłych. Warto po kąpieli posmarować nim pachy czy skórę pod biustem u kobiet. W ten sposób można też pozbyć się nieestetycznych zmian na plecach.
Warto pamiętać, że ani Amol, ani inne domowe metody na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy dbali o skórę. W upalne dni konieczna jest cienka warstwa przewiewnej odzieży i chłodny prysznic dwa razy dziennie. Poza tym należy unikać przegrzania i sprawdzić ogólny stan zdrowia, w tym poziom hormonów tarczycowych.