Odtłuszczacz do paznokci jest jednym z produktów, które chętnie są stosowane podczas stylizacji. Znacząco zwiększa bowiem trwałość lakieru, dzięki czemu możesz dłużej cieszyć się nieskazitelnym manicure’em. Dowiedz się wszystkiego o kosmetyku!

Każda osoba, która lubi malować paznokcie, wie, jak trudno czasami utrzymać je w nienagannym stanie przez dłuższy czas. Na szczęście na rynku można natknąć się na różnorodne produkty, które zdecydowanie ułatwiają ozdabianie paznokci, a ponadto pozwalają dłużej podziwiać efekty pracy. Jednym ze szczególnie polecanych kosmetyków jest odtłuszczacz do paznokci. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie jest jego działanie, czym różni się od cleanera i czy bez niego można uzyskać nieskazitelne i piękne paznokcie.

Czym jest odtłuszczacz do paznokci?

odtłuszczacz do paznokci odtłuszczacz

Nietrudno się domyślić, że główną rolą odtłuszczacza jest pozbycie się z płytki paznokcia warstwy olejowej. Jej powstawanie w ciągu dnia jest zupełnie normalne, jeżeli jednak przygotowujesz się do wykonania manicure hybrydowego, odtłuszczenie płytki paznokcia jest bardzo ważnym krokiem. Ponadto nail prep, jak czasami nazywa się ten produkt, pomaga pozbyć się wilgoci, która może wpłynąć na aplikację lakieru hybrydowego. Dodatkowo odtłuszczacz posiada działanie antybakteryjne i pozwala zdezynfekować paznokcie.

Wszystkie te cechy produktu zwiększają przyczepność lakieru. Dzięki temu będzie się on trzymał na paznokciach znacznie dłużej. Oprócz tego odtłuszczanie paznokci pozwala uniknąć powstania nieestetycznych pęcherzyków powietrza.

Dla kogo odpowiedni jest odtłuszczacz do paznokci?

Czy zdarza się, że twój lakier nie trzyma się zbyt długo, a sama stylizacja paznokci jest długa i uciążliwa? Być może jest to znak, że prócz używanych dotychczas kosmetyków, potrzeba ci także odtłuszczacza do paznokci. Bywa, że u niektórych płytka paznokcia jest dużo bardziej tłusta i po prostu wymaga dodatkowych produktów, które pomogą ją odpowiednio oczyścić.

Oczywiście nawet jeśli twoja płytka paznokcia nie ma tendencji do nadprodukcji tłustej warstwy, użycie odtłuszczacza może ci się przysłużyć. Hybrydy będą trzymały się po jego zastosowaniu znacznie dłużej, a ponadto z pewnością odczujesz też różnicę w łatwości nakładania lakieru na paznokcie.

Czym można zastąpić odtłuszczacz do paznokci?

odtłuszczacz do paznokci zmywacz

W skład typowego odtłuszczacza wchodzi przede wszystkim alkohol izopropylowy. Jeżeli nie chcesz kupować typowego odtłuszczacza albo po prostu nie masz do niego dostępu, wymieniona powyżej substancja z powodzeniem może go zastąpić. Jeżeli obawiasz się zbyt intensywnego działania wysokoprocentowego alkoholu, rozejrzyj się za zwykłym zmywaczem do paznokci. W składzie większości z tych produktów zawierają się dodatkowe substancje mające za zadanie chronić płytkę paznokcia przed zniszczeniem.

Cleaner do paznokci – co to jest?

Niekiedy nazwy odtłuszczacz i nail cleaner używa się wymiennie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to poprawne, bowiem te produkty pełnią nieco inne funkcje.

Zobacz też:
Krem Basiclab SPF50 – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Cleaner służy głównie do przecierania wacikiem bezpyłowym naturalnej płytki paznokcia, jej oczyszczania i odtłuszczania. Poza tym używa się go do usuwania z paznokci warstwy dyspersyjnej. Powstaje ona podczas wykonywania manicure’u hybrydowego. Jest to lepka warstwa, dzięki której poszczególne produkty dobrze do siebie przylegają; warstwa pozostaje na powierzchni paznokcia nawet po utwardzeniu jej lampą. Jedynym sposobem na pozbycie się jej jest zastosowanie właśnie cleanera. Ponadto w składzie niektórych zawiera się lanolina i olejki; nawilżają one skórki i nabłyszczają powierzchnię płytki pokrytej lakierem.

W szczególności warto zwrócić uwagę na dostępne w niektórych drogeriach produkty oznaczone jako „2 w 1”. Wówczas kupowanie oddzielnie cleanera i nail prepa nie będzie konieczne.

Różnice i podobieństwa między produktami

Cleaner i odtłuszczacz wiele różni i ich nazw nie powinno się używać wymiennie. Z drugiej strony znajdą się także i cechy, które łączą oba te produkty. Przyjrzyjmy się zarówno różnicom, jak i podobieństwom poszczególnych kosmetyków.

odtłuszczacz do paznokci zmywanie koloru

Różnice między cleanerem a odtłuszczaczem

Omawiane produkty zdecydowanie dzieli więcej, niż je łączy. Do podstawowych różnic w ich właściwościach i zastosowaniu należą:

  • szersze spektrum działania cleanera – odpowiednio dobrany cleaner (najlepiej oznaczony jako „2 w 1”) jest w stanie zarówno oczyścić i odtłuścić paznokcie, jak i usunąć z nich warstwę dyspersyjną. Odtłuszczacz pełni wyłącznie jedną, konkretną funkcję, jaką jest pozbycie się z płytki paznokcia warstwy olejowej;
  • nawilżające właściwości cleanera – cleanery wyposażone w olejki odżywiają skórki oraz nabłyszczają paznokcie. Te jednak nie są odpowiednie do odtłuszczania paznokci – tutaj trzeba użyć nail prepa;
  • kolejność aplikacji – w przypadku, kiedy zastosowane zostają zarówno odtłuszczacz, jak i cleaner, nail prep ma zawsze pierwszeństwo. Dopiero na czystej płytce paznokcia można położyć lakier i top hybrydowy, a po zastosowaniu lampy, używa się cleanera.

Podobieństwa cleanera i odtłuszczacza

Zarówno nail cleaner, jak i odtłuszczacz do paznokci to produkty wykorzystywane głównie podczas zabiegów hybrydowych manicure i pedicure. Chociaż oba są całkowicie bezbarwne, pełnią dużą rolę w prawidłowym przygotowaniu i wykończeniu wymarzonych paznokci.

Mają one przede wszystkim ułatwić cały proces stylizacji. Nie tylko pozbywają się zanieczyszczeń, ale i dają naprawdę profesjonalny efekt końcowy. Ponadto trwałość lakieru po zastosowaniu zarówno odtłuszczacza, jak i cleanera znacząco się wydłuża. Koniec z odpryskującym kolorem i nieestetycznym zbieraniem się poszczególnych warstw lakieru!

Odtłuszczacz do paznokci – podsumowanie

Odtłuszczacz, chociaż nie jest absolutnym wymogiem, znacząco ułatwia proces przygotowywania paznokci do pokrycia ich lakierem hybrydowym. W połączeniu z cleanerem pozwoli uzyskać zdumiewający i długotrwały efekt zadbanych paznokci. Jeżeli zatem marzy ci się manicure lub pedicure niczym z salonu kosmetycznego, zaopatrz się w odtłuszczacz do paznokci.Powiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2022