Powiększanie ust kwasem – na czym polega?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą w ludzkim ciele substancją wiążącą wodę, a więc – odpowiadającą za nawilżenie. Bezpiecznie można więc stosować go jako wypełniacz, który zapewnia nie tylko spektakularny efekt wizualny, ale także mocne nawilżenie i miękkość warg. Podczas zabiegu do ust pacjenta wstrzykuje się niewielką dawkę kwasu. Efekty są widoczne od razu po zabiegu.

Powiększanie ust – dla kogo?

Kto powinien zastanowić się nad możliwością wypełnienia ust? Wskazaniem do zabiegu mogą być:

 • asymetryczne lub wąskie wargi;
 • utrata naturalnej objętości ust;
 • kontur trudny do pomalowania pomadką;
 • zbyt płaskie usta;
 • opadanie kącików ust;
 • niezadowolenie z wielkości i kształtu ust.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Choć zabieg modelownia ust kwasem hialuronowym jest bezpieczny, nie każdy może mu się poddać. Podstawowe przeciwwskazania to:

 • stany zapalne jamy ustnej i ust, takie jak afty czy opryszczka. Zabieg można przeprowadzić na ok. 2 tygodnie po zniknięciu zmian;
 • leczenie stomatologiczne – ze względu na duże nasilenie bólu najlepiej wykonać zabieg po wyleczeniu zębów;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • leczenie onkologiczne;
 • leczenie antybiotykami;
 • nieuregulowana cukrzyca.

Powiększanie ust – przed i po. Usta po kwasie hialuronowym

Jakie efekty da powiększanie ust 1 ml kwasu hialuronowego? Efekt po takiej ilości będzie widoczny na pierwszy rzut oka. Usta staną się znacznie pełniejsze i bardziej uniesione. W przypadku objętości 0,5 ml efekty będą bardziej naturalne – zyskamy lekko uniesione i uwypuklone, nawilżone usta.

Zobacz też:  Sonoforeza – recepta na młodość?

Kiedy efekty zaczynają być widoczne? Od razu po zabiegu możemy zauważyć mocne nawilżenie ust i zaróżowienie czerwieni wargowej. Same usta, są widocznie powiększone, jednak mocno spuchnięte – na efekt ostateczny należy poczekać ok. 2 tygodnie, gdy obrzęk zejdzie, a kwas rozejdzie się naturalnie po ustach.

Ile czasu utrzymują się efekty? W większości przypadków wypełnionymi ustami możemy cieszyć się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie warto wypełnić usta ponownie. Można też umawiać się na bieżące uzupełnianie preparatu, np. co 3-4 miesiące.

Wypełnienie ust kwasem hialuronowym – jak przebiega zabieg?

Czego można spodziewać się przed i w trakcie zabiegu? Poprzedza go konsultacja lekarska, w trakcie której określa się stan zdrowia pacjenta i preferowany efekt wypełnienia.

Bezpośrednio przed wizytą należy unikać aspiryny i leków zmniejszających krzepliwość krwi. U pacjentów narażonych na częste występowanie opryszczki, zaleca się na kilka dni przed zabiegiem profilaktycznie rozpocząć stosowanie leków zapobiegających rozwojowi zmian.

Na początku na usta pacjenta aplikuje się krem znieczulający. Po kilkunastu minutach resztki preparatu usuwane są z ust, a same wargi poddane zostają dokładnej dezynfekcji. Następnie lekarz wprowadza preparat do ust, posługując się cienką kaniulą. Kwas hialuronowy aplikuje się równomiernie w oznaczone wcześniej miejsca – pacjent musi spodziewać się kilku–, kilkunastu nakłuć. 

Po zabiegu lekarz informuje o wskazaniach i prawidłowym postępowaniu po zabiegu. W razie rozbicia zabiegu na kilka wizyt umawiany jest następny termin. W trakcie wizyty na życzenie pacjenta wykonuje się też zdjęcia przed i po.

Powiększanie ust – 1 ml, mniej, a może więcej?

Ile ml kwasu hialuronowego wstrzyknąć, by uzyskać wymarzony efekt? Choć najczęściej, w kontekście powiększania ust mówimy o 1 ml preparatu, wartość zależy od wielkości naszych naturalnych warg i preferowanych efektów. U osób z bardzo wąskimi wargami już 0,5 ml wystarczy, by uzyskać widoczny rezultat. Taką samą ilość preparatu wstrzykuje się kobietom, które mają pełne usta, ale chcą uzyskać bardzo subtelny efekt. 1 ml u posiadaczek wyraźnie zarysowanych ust da najbardziej zauważalny efekt. U osób z wąskimi wargami będzie to z kolei za dużo.

Zobacz też:  Lanolina – kontrowersyjna substancja o dużej mocy

Co ze wstrzykiwaniem większej ilości kwasu? Część profesjonalnych klinik medycyny estetycznej odmawia wstrzykiwania powyżej 1-1,5 ml – taka objętość kwasu gwarantuje u większości osób przerysowany efekt, którego specjaliści nie aprobują. Warto udać się do gabinetu lekarskiego właśnie dlatego, że wykwalifikowany specjalista ostrzeże nas przed zbyt dużą ilością kwasu i uchroni przed niesławnym „kaczym dzióbkiem”.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – cena

W większości klinik zabieg kosztuje od 800 do nawet 2 tys. zł. Cena ostateczna zależy od ilości użytego kwasu, miejscowości i renomy miejsca.

Zdecydowanie powinniśmy unikać promocyjnych ofert. Cena pokroju 350 zł wydaje się wręcz nierealna. Cena preparatu, czynszu, narzędzi i lekarskiej wiedzy przekracza znacznie tę kwotę – a przecież nikt nie będzie dopłacał do swojej pracy. Tak niskie ceny wiążą się z zabiegiem wykonywanym w niepewnych warunkach, przez osobę bez wykształcenia medycznego. Zdecydowanie warto dopłacić. Chodzi nie tylko o piękny efekt, ale także o bezpieczeństwo i zdrowie.

W przypadku modelowania wąskich i asymetrycznych ust konieczne może być wykonanie dwóch zabiegów, co wiąże się z wyższą ceną. Podczas pierwszego z nich wstrzykuje się niewielką ilość preparatu, czekając, aż ten rozłoży się równomiernie w ustach. W czasie drugiego wstrzykuje się pozostałą część kwasu.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne

U większości osób tuż po zabiegu występują naturalne skutki uboczne w postaci obrzęku i zasinienia. Bez obaw – powinny wkrótce ustąpić. Zaobserwowano przy tym, że obrzęk może utrzymywać się dłużej u kobiet przed miesiączką.

Które skutki uboczne stanowią podstawę do natychmiastowej interwencji lekarskiej? Przede wszystkim – zaburzenia czucia. Świadczą o nieprawidłowym wykonaniu zabiegu. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur i poddać się działaniu preparatów rozpuszczających kwas. W innym wypadku możemy całkowicie stracić czucie w danym obszarze twarzy.

Zobacz też:  Makijaż do czerwonej sukienki – podstawowe zasady, o których nie możesz zapomnieć

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym – kosmetyczka czy lekarz?

W jakie miejsce udać się na wykonanie zabiegu? Modelowanie ust kwasem hialuronowym, zaliczane jest do zabiegów medycyny estetycznej, a więc powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów z wykształceniem lekarskim. Gabinety kosmetologiczne wykonują w Polsce zabiegi wypełniania ust kwasem hialuronowym korzystając z luki prawnej. W większości krajów zabieg wykonywany jest wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy.

Jeśli marzysz o pięknych ustach, ale nie chcesz decydować się na inwazyjną operację, kwas hialuronowy to najlepszy wybór!