Powiększanie ust kwasem – na czym polega?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą w ludzkim ciele substancją wiążącą wodę, a więc – odpowiadającą za nawilżenie. Bezpiecznie można więc stosować go jako wypełniacz, który zapewnia nie tylko spektakularny efekt wizualny, ale także mocne nawilżenie i miękkość warg. Podczas zabiegu do ust pacjenta wstrzykuje się niewielką dawkę kwasu. Efekty są widoczne od razu po zabiegu.

Powiększanie ust – dla kogo?

Kto powinien zastanowić się nad możliwością wypełnienia ust? Wskazaniem do zabiegu mogą być:

 • asymetryczne lub wąskie wargi;
 • utrata naturalnej objętości ust;
 • kontur trudny do pomalowania pomadką;
 • zbyt płaskie usta;
 • opadanie kącików ust;
 • niezadowolenie z wielkości i kształtu ust.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

powiększanie ust kwasem hialuronowym - modelowanie ust kwasem hialuronowym

Choć zabieg modelownia ust kwasem hialuronowym jest bezpieczny, nie każdy może mu się poddać. Podstawowe przeciwwskazania to:

 • stany zapalne jamy ustnej i ust, takie jak afty czy opryszczka. Zabieg można przeprowadzić na ok. 2 tygodnie po zniknięciu zmian;
 • leczenie stomatologiczne – ze względu na duże nasilenie bólu najlepiej wykonać zabieg po wyleczeniu zębów;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • leczenie onkologiczne;
 • leczenie antybiotykami;
 • nieuregulowana cukrzyca.

Powiększanie ust – przed i po. Usta po kwasie hialuronowym

Jakie efekty da powiększanie ust 1 ml kwasu hialuronowego? Efekt po takiej ilości będzie widoczny na pierwszy rzut oka. Usta staną się znacznie pełniejsze i bardziej uniesione. W przypadku objętości 0,5 ml efekty będą bardziej naturalne – zyskamy lekko uniesione i uwypuklone, nawilżone usta.

Zobacz też:
Łupież pstry – sposoby walki z chorobą nawrotową
powiększanie ust kwasem hialuronowym - powiększanie ust

Kiedy efekty zaczynają być widoczne? Od razu po zabiegu możemy zauważyć mocne nawilżenie ust i zaróżowienie czerwieni wargowej. Same usta, są widocznie powiększone, jednak mocno spuchnięte – na efekt ostateczny należy poczekać ok. 2 tygodnie, gdy obrzęk zejdzie, a kwas rozejdzie się naturalnie po ustach.

Ile czasu utrzymują się efekty? W większości przypadków wypełnionymi ustami możemy cieszyć się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie warto wypełnić usta ponownie. Można też umawiać się na bieżące uzupełnianie preparatu, np. co 3-4 miesiące.

Wypełnienie ust kwasem hialuronowym – jak przebiega zabieg?

Czego można spodziewać się przed i w trakcie zabiegu? Poprzedza go konsultacja lekarska, w trakcie której określa się stan zdrowia pacjenta i preferowany efekt wypełnienia.

Bezpośrednio przed wizytą należy unikać aspiryny i leków zmniejszających krzepliwość krwi. U pacjentów narażonych na częste występowanie opryszczki, zaleca się na kilka dni przed zabiegiem profilaktycznie rozpocząć stosowanie leków zapobiegających rozwojowi zmian.

powiększanie ust kwasem hialuronowym - wypełnianie ust

Na początku na usta pacjenta aplikuje się krem znieczulający. Po kilkunastu minutach resztki preparatu usuwane są z ust, a same wargi poddane zostają dokładnej dezynfekcji. Następnie lekarz wprowadza preparat do ust, posługując się cienką kaniulą. Kwas hialuronowy aplikuje się równomiernie w oznaczone wcześniej miejsca – pacjent musi spodziewać się kilku–, kilkunastu nakłuć. 

Po zabiegu lekarz informuje o wskazaniach i prawidłowym postępowaniu po zabiegu. W razie rozbicia zabiegu na kilka wizyt umawiany jest następny termin. W trakcie wizyty na życzenie pacjenta wykonuje się też zdjęcia przed i po.

Powiększanie ust – 1 ml, mniej, a może więcej?

Ile ml kwasu hialuronowego wstrzyknąć, by uzyskać wymarzony efekt? Choć najczęściej, w kontekście powiększania ust mówimy o 1 ml preparatu, wartość zależy od wielkości naszych naturalnych warg i preferowanych efektów. U osób z bardzo wąskimi wargami już 0,5 ml wystarczy, by uzyskać widoczny rezultat. Taką samą ilość preparatu wstrzykuje się kobietom, które mają pełne usta, ale chcą uzyskać bardzo subtelny efekt. 1 ml u posiadaczek wyraźnie zarysowanych ust da najbardziej zauważalny efekt. U osób z wąskimi wargami będzie to z kolei za dużo.

Zobacz też:
Linia biała – jak trwale wydepilować brzuch?

Co ze wstrzykiwaniem większej ilości kwasu? Część profesjonalnych klinik medycyny estetycznej odmawia wstrzykiwania powyżej 1-1,5 ml – taka objętość kwasu gwarantuje u większości osób przerysowany efekt, którego specjaliści nie aprobują. Warto udać się do gabinetu lekarskiego właśnie dlatego, że wykwalifikowany specjalista ostrzeże nas przed zbyt dużą ilością kwasu i uchroni przed niesławnym „kaczym dzióbkiem”.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – cena

W większości klinik zabieg kosztuje od 800 do nawet 2 tys. zł. Cena ostateczna zależy od ilości użytego kwasu, miejscowości i renomy miejsca.

Zdecydowanie powinniśmy unikać promocyjnych ofert. Cena pokroju 350 zł wydaje się wręcz nierealna. Cena preparatu, czynszu, narzędzi i lekarskiej wiedzy przekracza znacznie tę kwotę – a przecież nikt nie będzie dopłacał do swojej pracy. Tak niskie ceny wiążą się z zabiegiem wykonywanym w niepewnych warunkach, przez osobę bez wykształcenia medycznego. Zdecydowanie warto dopłacić. Chodzi nie tylko o piękny efekt, ale także o bezpieczeństwo i zdrowie.

W przypadku modelowania wąskich i asymetrycznych ust konieczne może być wykonanie dwóch zabiegów, co wiąże się z wyższą ceną. Podczas pierwszego z nich wstrzykuje się niewielką ilość preparatu, czekając, aż ten rozłoży się równomiernie w ustach. W czasie drugiego wstrzykuje się pozostałą część kwasu.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne

U większości osób tuż po zabiegu występują naturalne skutki uboczne w postaci obrzęku i zasinienia. Bez obaw – powinny wkrótce ustąpić. Zaobserwowano przy tym, że obrzęk może utrzymywać się dłużej u kobiet przed miesiączką.

Które skutki uboczne stanowią podstawę do natychmiastowej interwencji lekarskiej? Przede wszystkim – zaburzenia czucia. Świadczą o nieprawidłowym wykonaniu zabiegu. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur i poddać się działaniu preparatów rozpuszczających kwas. W innym wypadku możemy całkowicie stracić czucie w danym obszarze twarzy.

Zobacz też:
Zmarszczki mimiczne, czyli rzecz o nieuchronnym procesie starzenia. Jak się ich pozbyć?

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym – kosmetyczka czy lekarz?

W jakie miejsce udać się na wykonanie zabiegu? Modelowanie ust kwasem hialuronowym, zaliczane jest do zabiegów medycyny estetycznej, a więc powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów z wykształceniem lekarskim. Gabinety kosmetologiczne wykonują w Polsce zabiegi wypełniania ust kwasem hialuronowym korzystając z luki prawnej. W większości krajów zabieg wykonywany jest wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy.

Jeśli marzysz o pięknych ustach, ale nie chcesz decydować się na inwazyjną operację, kwas hialuronowy to najlepszy wybór!