Często powtarza się, że kaniula niewiele się różni z wyglądu od tradycyjnej igły. I choć jest w tym ziarno prawdy, to jednak strukturalnie można dostrzec duże różnice. Igła to rurka bez wypełnienia, która na końcu jest ścięta i ostro zakończona, przez co może się wbijać w skórę i przekuwać tkanki, natomiast kaniula w przeciwieństwie do igły nie ma ściętego końca i ostrego brzegu. Z tego też względu kaniule często nazywa się ,,tępymi igłami”. Przeczytaj, jakie zastosowanie ma kaniula.
Kaniula – zastosowanie
Najczęściej kaniula, często występująca jako dożylna lub obwodowa, stosowana jest w medycynie. Wykorzystuje się ją jako wkłucie dożylne, przez które można podawać badanym określone preparaty, unikając przy tym każdorazowego nakłuwania żyły. Kaniule są powszechnie użytkowane w szpitalach podczas przygotowywania pacjentów do zabiegów. Świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy chory musi mieć często pobieraną krew. Nie każdy jednak wie, że stosuje je się też w klinikach medycyny estetycznej.
Kaniula a medycyna estetyczna
Kaniula stosowana w medycynie estetycznej nie jest jednak taka sama pod względem budowy jak kaniula dożylna (obwodowa). Jest to długa, elastyczna, zakończona łagodnie rurka (pusta w środku) o niewielkiej średnicy. Pozwala ona na dostarczenie pod skórę dużo większej ilości substancji za jednym razem. Na boku posiada otwór, przez który wprowadzane są substancje do tkanek pod skórę, co korzystnie wpływa na proces przeprowadzania zabiegu. Dodatkowo warto podkreślić, że kaniula umożliwia wykonywanie zabiegów nawet we wrażliwych i intymnych miejscach na ciele.
Do jakich zabiegów medycyny estetycznej stosuje się kaniulę?
Najczęściej kaniula wykorzystywana jest przy zabiegach polegających na wstrzykiwaniu pod powierzchnię skóry tzw. wypełniaczy takich jak np. kwas hialuronowy, fibryna bogatopłytkowa, a nawet własny tłuszcz. Są to popularne preparaty, które służą poprawie wyglądu i kondycji tkanki. Powszechnie stosuje się ją przy takich zabiegach jak mezoterapia igłowa czy lipoliza.
Czy zabiegi wykonywane za pomocą kaniuli są dobrą opcją dla młodych osób?
Jesteś młodą osobą w wieku od 20 do 30 lat i zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na delikatną korektę z wykorzystaniem kaniuli? W tym przypadku kaniula nie jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o wykonywanie mikrokorekt, zabiegów upiększających twarz, czy korekt proporcji, co wynika z tego, że wtedy podaje się niewielkie ilości preparatów, dlatego szczególnie ważna jest precyzja.
W jaki sposób korzysta się z kaniuli?
Istotne jest, aby wiedzieć, jak używać kaniuli. Zanim rozpocznie się wkłuwanie, to konieczne jest dokładne umycie rąk, założenie jednorazowych rękawiczek i zdezynfekowanie skóry pacjenta. Wenflon powinien zostać wkuty na głębokość około 1/3 i pod odpowiednim kątem, czyli 30 stopni. W następnym kroku kaniula jest wprowadzana do żyły, zaś igła usuwana. Po jej umieszczeniu należy całość zabezpieczyć korkiem i plastrami, by zapobiec jej przemieszczaniu się. Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać kaniulę – najlepiej co 72 godziny. Wiedz, że zbyt długie utrzymywanie tej samej kaniuli w ciele grozi rozwojem stanów zapalnych żył, czy infekcji.
Jakie zalety ma kaniula?
Wśród zalet, jakimi może pochwalić się kaniula, zwykle wymienia się to, że ma tępe zakończenie, dzięki czemu jej zastosowanie podczas zabiegów jest dużo mniej bolesne dla pacjenta. Niemniej ważne jest to, że nie przecina tkanek, a zamiast tego rozpycha się, co zmniejsza ryzyko wystąpienia siniaków. Dodatkowo często kaniula jest bezpieczniejsza niż igła, ponieważ nie ma ryzyka naruszenia nerwów.
Czy pod względem precyzji zabiegowej igła zamiast kaniuli jest lepsza?
Często można spotkać się z opinią, że igła zapewnia większą precyzję, jeśli chodzi o podanie preparatu i umożliwia uzyskanie bardziej naturalnego efektu. Jest to prawda, aczkolwiek jej zastosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia siniaków, obrzęków i zaczerwienień. Natomiast użycie kaniuli nie powoduje uszkodzeń skóry, lecz jest ona mniej precyzyjna. Jednakże jej zaletą na pewno jest także to, że wymagane jest jedynie jedno nakłucie w celu przeprowadzenia zabiegu, mającego objąć swoim zasięgiem większy obszar. Na to nie pozwala igła i w jej przypadku konieczne jest kilkukrotne wkłucie na tym samym obszarze.
Czy podczas zabiegów medycyny estetycznej nie stosuje się już igieł?
Choć niektórzy mówią, że igła może już odejść do lamusa, bowiem pojawiła się lepsza alternatywa, jaką jest kaniula, to jednak warto podkreślić, że w gabinetach medycyny estetycznej wciąż korzysta się z igieł. Głównie wynika to z tego względu, że niektóre zabiegi czasem wręcz powinny być wykonywane za ich pomocą. Mowa tutaj mianowicie np. o modelowaniu ust czy wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych.
Czy kaniula zawsze może być stosowana?
Należy wiedzieć, że kaniula nie zawsze może być zastosowana. Do najistotniejszych przeciwwskazań zalicza się zbyt małą widoczność żył (to częsty problem u osób otyłych) i kruchość naczyń krwionośnych. Kaniuli nie zaleca się zakładać także w przypadku zwłóknienia tkanek. Pamiętaj, że ostateczną decyzję o zastosowaniu kaniuli zawsze podejmuje lekarz lub pielęgniarka.
Jak widzisz, kaniula ma wiele zalet, lecz nie jest pozbawiona wad. Jeśli chcesz, aby twój zabieg z zakresu medycyny estetycznej był mniej bolesny i nie wiązał się z siniakami, to możesz rozważyć jej wybór, aczkolwiek pamiętaj, że nie zawsze można z niej korzystać.