Eukaliptus to roślina pochodząca z terenów Australii i Tasmanii. Większość na pewno kojarzy to wysokie, wiecznie zielone drzewo z misiami koala. Dla tych niedużych torbaczy twarde i skórzaste liście stanowią prawdziwy przysmak. Dla ludzi są zaś źródłem olejku eukaliptusowego. Destylacja liści pozwala uzyskać znaną substancję o wyraźnym, charakterystycznym zapachu. Olejek eteryczny eukaliptusowy to produkt, który warto włączyć do pielęgnacji. Sprawdź, w jaki sposób możesz go stosować i co dzięki niemu zyskasz!

Olejek eukaliptusowy – właściwości

Olejek z eukaliptusa ma charakterystyczny, ostry zapach. Wiele mydeł, środków czystości i produktów do higieny jamy ustnej zawiera właśnie tę substancję, która pozostawia uczucie świeżości, relaksuje i dezynfekuje. Jednak olejek eukaliptusowy można stosować także bez żadnych dodatków, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przeczytaj teraz, jak działa: 

 • wspomaga leczenie zapalenia jamy ustnej i gardła;
 • odświeża oddech; 
 • łagodzi objawy infekcji i przeziębień – ściąga błony śluzowe nosa, udrażnia i ułatwia oddychanie, działa rozkurczowo na oskrzela; 
 • zwiększa odporność;
 • niszczy niektóre wirusy; 
 • zmniejsza świąd i opuchliznę po ukąszeniach;
 • odstrasza owady;
 • chłodzi oparzenia; 
 • relaksuje;
 • maskuje nieprzyjemne zapachy (np. pot).

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie

Jak można stosować olejek eukaliptusowy, aby w pełni wykorzystać jego właściwości? Oto kilka propozycji.

 1. Olejek eukaliptusowy do kąpieli – kilka kropel dodanych do ciepłej wody sprawi, że nawet po ciężkim dniu poczujesz pełen relaks.
 2. Olejek eukaliptusowy do inhalacji – to jedno z najpopularniejszych zastosowań. Dodaj zaledwie kilka kropli do inhalatora, sauny czy nawet bezpośrednio na poduszkę. Olejek odblokuje zatkany nos i ułatwi oddychanie.
 3. Olejek na stany zapalne jamy ustnej – na niektóre problemy w jamie ustnej dobre będą delikatne płukanki z dodatkiem kilku kropli takiego olejku; 
 4. Olej eukaliptusowy do masażu – możesz go użyć przy relaksacyjnym masażu pleców albo delikatnie wcierać w skronie. Doskonale radzi sobie z napięciem i bólem.
 5. Olejek eukaliptusowy na włosy – dodaj kilka kropel do maski, aby poprawić strukturę włosów. Będą wyglądały wówczas zdrowo i pięknie. Niektóre gotowe kosmetyki zawierają już w składzie olejek. 
 6. Olejek na ból reumatyczny – jeśli bolą cię stawy, skorzystaj z rozgrzewających właściwości olejku z liści eukaliptusa. 
Zobacz też:
Olej z opuncji figowej – jeden kosmetyk, wiele korzyści. Właściwości, zastosowanie, efekty.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania 

Stosowanie olejku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią powinno odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza. Podobnie jest w przypadku osób cierpiących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego

Chociaż rodzice często słyszą, że olejek eukaliptusowy dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem na problemy z układem oddechowym, nie jest to prawda. Małym dzieciom (poniżej 3. roku życia) nie powinno się podawać olejku. 

Olejek eukaliptusowy – cena

Olejek eteryczny eukaliptusowy jest mocno skoncentrowany i ma wyjątkowo intensywny aromat. Nie zużywa się go zbyt dużo, dlatego zazwyczaj można go kupić w małych buteleczkach o pojemności 10 mililitrów. Za olejek eukaliptusowy zapłacisz około 6-10 zł. To niezbyt wygórowana kwota, gdy weźmiesz pod uwagę, co możesz zyskać.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego niesie za sobą wiele korzyści. Chcesz zadbać o zdrowie czy może po prostu odprężyć się lub zadbać o piękny wygląd swoich włosów? We wszystkich wymienionych przypadkach ten naturalny produkt jest godny polecenia. Zastosowanie go na włosy, do kąpieli, podczas masażu, a nawet do inhalacji powinno dać bardzo dobre rezultaty. Olejek nie jest drogi, więc warto go wypróbować na własnej skórze!Powiązane artykuły: