Eukaliptus to roślina pochodząca z terenów Australii i Tasmanii. Większość na pewno kojarzy to wysokie, wiecznie zielone drzewo z misiami koala. Dla tych niedużych torbaczy twarde i skórzaste liście stanowią prawdziwy przysmak. Dla ludzi są zaś źródłem olejku eukaliptusowego. Destylacja liści pozwala uzyskać znaną substancję o wyraźnym, charakterystycznym zapachu. Olejek eteryczny eukaliptusowy to produkt, który warto włączyć do pielęgnacji. Sprawdź, w jaki sposób możesz go stosować i co dzięki niemu zyskasz!
Olejek eukaliptusowy – właściwości
Olejek z eukaliptusa ma charakterystyczny, ostry zapach. Wiele mydeł, środków czystości i produktów do higieny jamy ustnej zawiera właśnie tę substancję, która pozostawia uczucie świeżości, relaksuje i dezynfekuje. Jednak olejek eukaliptusowy można stosować także bez żadnych dodatków, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przeczytaj teraz, jak działa:
- wspomaga leczenie zapalenia jamy ustnej i gardła;
- odświeża oddech;
- łagodzi objawy infekcji i przeziębień – ściąga błony śluzowe nosa, udrażnia i ułatwia oddychanie, działa rozkurczowo na oskrzela;
- zwiększa odporność;
- niszczy niektóre wirusy;
- zmniejsza świąd i opuchliznę po ukąszeniach;
- odstrasza owady;
- chłodzi oparzenia;
- relaksuje;
- maskuje nieprzyjemne zapachy (np. pot).
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie
Jak można stosować olejek eukaliptusowy, aby w pełni wykorzystać jego właściwości? Oto kilka propozycji.
- Olejek eukaliptusowy do kąpieli – kilka kropel dodanych do ciepłej wody sprawi, że nawet po ciężkim dniu poczujesz pełen relaks.
- Olejek eukaliptusowy do inhalacji – to jedno z najpopularniejszych zastosowań. Dodaj zaledwie kilka kropli do inhalatora, sauny czy nawet bezpośrednio na poduszkę. Olejek odblokuje zatkany nos i ułatwi oddychanie.
- Olejek na stany zapalne jamy ustnej – na niektóre problemy w jamie ustnej dobre będą delikatne płukanki z dodatkiem kilku kropli takiego olejku;
- Olej eukaliptusowy do masażu – możesz go użyć przy relaksacyjnym masażu pleców albo delikatnie wcierać w skronie. Doskonale radzi sobie z napięciem i bólem.
- Olejek eukaliptusowy na włosy – dodaj kilka kropel do maski, aby poprawić strukturę włosów. Będą wyglądały wówczas zdrowo i pięknie. Niektóre gotowe kosmetyki zawierają już w składzie olejek.
- Olejek na ból reumatyczny – jeśli bolą cię stawy, skorzystaj z rozgrzewających właściwości olejku z liści eukaliptusa.
Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania
Stosowanie olejku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią powinno odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza. Podobnie jest w przypadku osób cierpiących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego
Chociaż rodzice często słyszą, że olejek eukaliptusowy dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem na problemy z układem oddechowym, nie jest to prawda. Małym dzieciom (poniżej 3. roku życia) nie powinno się podawać olejku.
Olejek eukaliptusowy – cena
Olejek eteryczny eukaliptusowy jest mocno skoncentrowany i ma wyjątkowo intensywny aromat. Nie zużywa się go zbyt dużo, dlatego zazwyczaj można go kupić w małych buteleczkach o pojemności 10 mililitrów. Za olejek eukaliptusowy zapłacisz około 6-10 zł. To niezbyt wygórowana kwota, gdy weźmiesz pod uwagę, co możesz zyskać.
Zastosowanie olejku eukaliptusowego niesie za sobą wiele korzyści. Chcesz zadbać o zdrowie czy może po prostu odprężyć się lub zadbać o piękny wygląd swoich włosów? We wszystkich wymienionych przypadkach ten naturalny produkt jest godny polecenia. Zastosowanie go na włosy, do kąpieli, podczas masażu, a nawet do inhalacji powinno dać bardzo dobre rezultaty. Olejek nie jest drogi, więc warto go wypróbować na własnej skórze!